Бөлім:
|
Сақталу заңдары
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Жамаладинов Е.Ж.
|
Күні:
|
26.01.22
|
Сынып: 9 «А»
|
Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақ тақырыбы
|
§24. Реактивті қозғалыс.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
9.2.3.3 табиғаттағы және техникадағы реактивті қозғалысқа мысалдар келтіру;
9.2.3.4 Байқоңыр ғарыш айлағының аймақтық және халықаралық маңыздылығына баға беру
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлығы:
Көпшілігі:
Табиғаттағы және техникадағы реактивті қозғалысқа мысалдар келтіру;
Кейбірі:
Байқоңыр ғарыш айлағының аймақтық және халықаралық маңыздылығына баға беру.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
7 мин
Сабақтың ортасы
33 мин
Сабақтың соңы
5 мин
|
І.Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу.Түгендеу.
ІІ.Тренинг: «Челенж»
Әсемпаз болма әр неге - деп бастаймын.
Олай болса, бойымыздағы қабілетімізді дұрыс пайдаланып, өз үлесімізді қоса білейік.
ІІІ.Үй тапсырмасын пысықтау мақсатында
«Сайкестігін тап» - әдісі арқылы қысқа жауапты қажет ететін жеке тапсырманы жүргіземін
Шаманың атауы
|
Өрнегі
|
Өлшем бірлігі
|
Мысалы
|
|
р=mv
|
|
Мылтықтан атылған оқ
|
Күш импульсі
|
|
Н*с
|
|
|
p1+ p2 = m1v1+ m2v2
|
|
Бильярд шарларының соқтығысуы
|
Шаманың атауы
|
Өрнегі
|
Өлшем бірлігі
|
Мысалы
|
Дене импульсі
|
р=mv
|
Кг*м/с
|
Мылтықтан атылған оқ
|
Күш импульсі
|
р=F*t
|
Н*с
|
Биіктікке көтерілу немесе түсу
|
Импульстің сақталу заңы
|
p1+p2=m1v1+ m2v2
|
Кг*м/с
|
Бильярд шарларының соқтығысуы
| Дұрыс жауабы:
Сыныпты конфеттің ішіне салынған «Байқоңыр», «Зымыран» деп аталатын жұпқа бөлемін.
Жаңа тақырыпты бастамас бұрын бейнеролик көріп алайық.
Суретте көрсетілген денелер қандай қозғалысқа негізделген?
Сабақ тақырыбы анықталады: Реактивті қозғалыс.
Әрекеттсеуші денелердің бір-бірінен кері тебілу құбылысы реактивті қозғалыс деп аталады.
Бүгінгі күні, реактивті қозғалыс принципін пайдалану адамның бір кездегі арманы мен қиялы болған тылсым Әлеммен тілдесе бастауына әкелді. Реактивті қозғалыс принципі сағатына бірнеше мыңдаған километр жылдамдықпен қозғалатын ұшақтарды, жердің жасанды серіктерін, планетааралық саяхат жасайтын ғарыш зымырандарын жасауға мүмкіндік туғызды. Адам баласының ғырыш кеңістігіне шығуы үшін асқан кемеңгерлік, аса ыждағатты есеп, өте күрделі техника және асқан ерлік қажет. Соның бәрі де қазіргі кезде жүзеге асты. Енді оқушылар толық мәліметті өздерің топта талқылап, келесі топтарға презентациялап түсінік бересіңдер. Ендеше жұмысқа кіресеміз. Топтың ережесін сақтаймыз.
Жұптық жұмыс «Мағынаны ажырату»
Топ ережелері:
Тақырып айналасында ғана сөйлейміз.
Өз ойларымызды ортаға саламыз.
Өз пікірімізді қысылмай айтамыз.
Бір-бірімізді мұқият тыңдаймыз.
Реактивті қозғалыс
|
Биология
|
Сен
білесің бе?
|
5 жол өлең
|
Тарих
|
Ғарышты игерудің маңызы
|
Зымырандардың зиянды жақтары
|
Ал енді бүгінгі сабағымызды теория жүзінде білгенімізді, тәжірибе жүзінде дәлелдеп көрейік
Бағалау «Ұстазға реактивті ұшақ ұшыру»
Бұл сабақта мен үшін не қиын болды?
Мен топтағы сыныптастарымды ________________ мақтай аламын.
Менің ойымша ________ ___ орындай алмадым
Келесіде____________________________ескеремін
Бүгінгі сабақ ____________________деңгейде өтті.
«Менің қиялымдағы ғарыш» тақырыбында эссе жазу
|
Өнерпаз болсаң арқалаң
Сенде бір кірпіш дүниеге
Кетігін тап та, бар қалан!- деп оқушылар аяқтайды.
-Берілген шамалардың атауын жазады
-берілген шамалардың формуласын жазады
-берілген шамалардың өлшем бірлігін жазады
-берілген шамаларға мысалдар келтіреді
Оқушылар жұптасады
Сабақ тақырыбын ашады
Реактивті қозғалыс ұғымына толық ақпарат береді;
Ғылым мен техниканың даму тарихына тоқталады;
Теңіз жәндіктері мен өсімдіктер дүниесіндегі қозғалысқа тоқталады;
Ғарышты игерудің маңызын айтады;
Синквейн әдісі бойынша 5 жол өлең құрастырады;
Зымырандардың зиянды жақтарын талдайды.
Тәжірибе жасайды
|
«МАДАҚТАМА» сөздер
«Конфеттер» арқылы.
«бас бармақ» арқылы топтар бір бірін бағалайды
|
А.Құнанбайұлының өлең шумағы
Үлестірме қағаз
Слайд
Конфеттер
Бейнеролик
Суреттер
Сен білесің бе?
Қосымша материал мұғалім-слайд
Қағаздар
шар
|
БЕКІТЕМІН:
Мектеп директоры
Егимбаев Б.С.____________
Ашық сабақ
ТАҚЫРЫП: «Реактивті қозғалыс»
Пән мұғалімі Жамаладинов Е.Ж
2021-2022 оқу жылы
Ғарышты игерудің маңызы.
ЖЖС байланыс үшін қолдану. Телефон мен телевизиялық байланыстың жүзеге асырылуы. Яғни, жасанды серіктер Ғарыштық байланысты қамтамассыз етеді. Ғарыш кеңістігіндегі жердің үстінен жүздеген серіктер ұшып жүр. Олардың біреулері радио және телевизиялық байланысты, басқалары Жерге ауа-райы туралы ақпарат жібереді, ал үшіншілерін ғылыми зерттеулер немесе әскери мақсаттарда қолданады. Кейбір серіктер секундына 8 шықырым жылдамдықпен ұшып, ұдайы қозғалыста болады. Ал басқалары Жердің тек бір ауданының үстінде орналасады. Байланыс Жасанды серіктер радио толқындарды жіберу арқылы телеграмма-сообщение, телефонограмма, ұялы телефондармен сөйлесулер жүреді, факстер, интернетке шығуға болады.
Жасанды серіктерді теңіз навигациясы мен әскери мақсатта.
Метереологияда алдн ала ауа-райын болжау және атмосферадағы болып жатқан өзгерістерді анықтау үшін.
Ғылыми зерттеулер жүргізу, табиғи ресурстарды анықтауда.
Ғарышты зерттеу және Күн жүйесіндегі басқа денелердің физикалық табиғатын зерттеуге қолданылады.
Биология:
Реактивті қозғалыс-теңізде жүзетін жәндіктер әлемінде,өсімдіктер дүниесінде кеңінен қолданылады.
Мысалы-кальмарлар,сегізаяқтар,каракатицалар қармалауыштары арқылы қозғалады.Ішек-қуыстылар типіне жататын суда еркін жүзіп тіршілік ететін медузалар қолшатырына жиналған суды шашу арқылы дөңес жағымен жүзіп қозғалады. Жалпы теңіз бен мұхиттарда тіршілік ететін жәндіктер жиналған суды шашыпжіберу арқылы 60-70 км/сағ қозғалады.
Өсімдіктер әлемінен қиярды айтуға болады.Әбден піскен қиярға тиіп кетсеңіз,ол сабағынан үзіліп түседі.Сабағынан үзілген жерден тұқыммен бірге сұйықтық шашырап,ол бір жаққа,қиярдың өзі бір жаққа ұшып кетеді.
Достарыңызбен бөлісу: |