Дуйсенбекова Улбала Сиябековна,
№22 жалпы орта мектебінің география пәні мұғалімі
ОҚО, Түркістан қаласы
Сабақтың тақырыбы: Құрлық сулары
Мақсаты: География пәнінен алған білімдерін ғылыми,табиғи заңдылықтар мен толықтыру және шығармашылықпен жұмыс жасауға үйрету.
Дамытушылық: Табиғи заңдылықтарды біліп оның дамуы мен өзгеруін бақылап және болжауға үйрету.
Тәрбиелік: Табиғатты қорғауға іскерлікпен, іздемпаздыққа еркін сөйлеп
ойын толық жеткізе айтуға тәрбиелеу.
Әдіс – тәсіл: Сұрақ – жауап, баяндау, схема, видио арқылы түсіндіру.
Түрі: Аралас. Сынып тұрғысынан ойлау, Бис тех –нологиясының элементтерін пайдалану.
Көрнекілігі: Карта, схема, сурет, электрондық оқулық, интерактивті тақта.
Пән аралық байланыс: Физикалық география мен қазақ тілімен.
Жаңа сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
1. оқушыларды түгелдеу, сынып тазалығына көңіл бөлу.
2. Бағалау Әдісін түсіндіріп, бағалау парағын тарату. (Өзін - өзі бағалау)
3. Қызығушылықты ояту.
«Ең, ең» ойыны
ең биік шың – Джомолунгма.
Ең терең шұңғыма – Мариана
Ең көлемі үлкен теңіз – Филипин
Ең төмен ойыс - Өлі теңіз
Ең ұзын өзен – Ніл
Ең суы мол өзен – Амазонка
Ең үлкнен түбек - Арабия
Ең үлкен бұғаз – Дрейк
Ең ұзын тау – Анд
10.Ең ұзын ағыс – Батыс желдер ағысы
ІІ Үй тапсырмасы мен жұмыс.
І. Кезең.
1. Дүниежүзілік мұхит оның бөліктері
Теңіздер
А. Ішкі теңіз шығанақ бұғаз
- жер орта теңізі - Бенгал - Ламанш
- қызыл теңіз - Мексика - Гибралтар
Ә.Шеткі теңіздер
- Саргас теңіз
- Филипин теңізі
- Беринг теңізі
2. Мұхит суының қасиеттері
А. Тұздылығы – 34 (Экватор)
- 33 (Қоңыржай)
- 37 (Тропик)
- 41 (Қызыл теңіз)
Б. Температурасы 25 0 С (Экватор)
15 0 С (Тропик)
10 0 С (Қоңыржай)
5 0 С (Поляр)
3. Мұхиттағы ағыстар
А. Жылы ағыс - Гольстрим
- Муссон
- Бразилия
Б: Суық ағыс
- Канар
- Батыс желдер
-Калифорния
Кескін картаны интерактивті тақтаға түсіріп оқушы осы сұраққа жауап бере отырып берілген тапсырмаларды толтырып шығады.
(Үй тапсырмасын пысықтау)
ІІ Кезең «Бәйге» ойыны
Қасиетті 7 саннан тұрады
Мұхит астында жер сілкінуден пайда болатын толқын – цунами
Жылына бағытын 2 рет өзгертетін жел – Муссон
Дүниежүзі мұхит суларында толысу мен қайту кеннің әсерінен болады. – Айдың тартылыс күшінен
Су массасының горизонталь бағытта үлкен қашықтыққа тасмалдануы – беткі ағыстар.
Мұхит бетіндегі орташа жылдық температура + 17,4 0 С
гидросфераны және оның құрамдас бөліктерін зерттейтін ғылым – гидрология
Ғаламшардың әрбір тұрғынына шаққанда жер бетіндегі су мөлшері – 250 млн т. судан келеді.
І Кезең. «Ой түйін»
Жаңа сабақ: Құрлық сулары
Өзендер
Жер асты суы
Көлдер
Батпақтар
Мұздықтар
Жасанды су көлдері
Сурет көрсету көлемі жайлы интерактивті тақтадан.
Өзендердің алабы
1. Тынық мұхит 4. Солт. Мұзды мұхит
2. Атлант мұхит 5. Ішкі тұйық көлдер
3. Үнді мұхит
Өзендердің қоректенуі мен режимі
Қар суымен 3. Мұздықтар
Жауын – шашын 4. Жерасты суы
Өзендердің ағынына тән ерекшелік
1. Су жинау алабы 3. Су шығыны
2. Суайырық 4. Жылдық ағын
Көлдер пайда болуына байланысты
тектоникалық жанартаулық көл
ескі арналы мұздық көл
Бөген көл қарстық көл
Қалдық көл
Көлдердің режимі
ағынды көл ағынсыз көл
тұщы көл ащы
Мұздықтар
Жамылғы тау мұздығы
Мұзтаулар аңғарлық, беткейлік, таутөбелде
Жер асты суы
Еспе су Артезиан суы
(грунт)
Минералды су
2 кезең. Іздемпаздар жұмысы.
Оқушылардан үйден дайындаған жұмыстарын сұрау.
Минералды судың пайдасы.
Жер асты суының пайдасы
Құрлық суын қорғаудың маңызы
3 кезең. «Кім жылдам» ойыны
1. Экваторды 2 рет кесіп ағатын өзен –Конго
2. Байкал көліне неше өзен құяды – 336 өзен
3. Рахманов бұлағы қай жерде – Алтайда
4. Ең үлкен көл – Каспий теңіз.
5. Кеме қатпасы жақсы дамыған көлдер – Ұлы көлдер
6. «Өзендер – Климаттың өнімі» деп кім атаған – А.И.Воейков
7. Ең ірі тау мұздығы – Хабборт
4 кезең. «Саяхатшылар сайысы»
(шығанақ өзен көл түбек)
1. Мексика Мисисип и Гурон Аляска
2. Парсы Үнд. Ыстықкөл Камчатка
1. Амазонка, 2. Ұлы көлдер, 3. Ангара, 4. Гималай, 5. Хуанхэ, 6. Об
5 кезең «Алғырлар»
Сөз тіркесін тақтағы жазып оны өшіріп жаттығуын тексеру.
Өзеннің су жинау алабы
Су айналымы
Су айырық
Су шығыны
Минералды су
Өзен арнасы
Тектоникалық көл
Жайылма
Мұздық тұщы су көзі
Бифуркация
6 кезең «Ойыншылар»
Сөз тіркесіне оқушылар анықтама береді.
7 кезең «Мен саған, сен маған»
Қорытынды
Оқушылар бір – біріне сұрақ қояды.
Бағалау
Сұрақтарды бағалау парағы
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау ретингі
«5» - 40 балдан жоғары
«4» - 30-40
«3» - 20-30
Үйге тапсырма
Тақырып 13. Құрлық сулары оқу. Кескінгцуе, өзен көлдерді түсіру
«Су тіршілік көзі» тақырыбында ізденіп реферат жазу.
Достарыңызбен бөлісу: |