Балқаш қаласы
Қарағанды облысы
Жалпы білім беретін №9 орта мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі
Салимбаева Сауле Какитаевна
Пәні: қазақ тілі
Күні:
Тақырыбы: : Мазмұндама «Аңшы балалары»
Мақсаты:мәтіннің мазмұнын дұрыс жазу арқылы оқушыны көркем шығарманың мазмұнын түсінуге жетелеу.
Міндеттері:
1.Мәтіндерді талдау дағдыларын қалыптастыру.
2.Белсенділіктерін дамыту;
3.Адалдыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
Сабақ түрі :
Көрнекіліктер:мазмұндамалар жинағы
Әдіс-тәсілдер:өзіндік
Сабақ барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі: Сабаққа дайындықтарын тексеру.
2.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:
Мазмұндама.
Аңшының балалары.
Баяғыда бір аңшы екі баласымен елсіз-күнсіз аралда өмір сүріпті. Аңшы мекен еткен аралда аң мен құс көп екен.
Аңшының екі баласы адал, әрі қайырымды, әрі құралайды көзге атқан мерген болып ер жетіпті. (33 сөз)
Тірек сөздер: баяғыда, елсіз-күнсіз, мекен еткен, құралайды көзге атқан мерген.
Сұрақтарға жауап алу.
1.Аңшы деген кім?
2.Аңшы екі баласымен қайда өмір сүріпті?
3.Әкесі балаларына қандай ақыл-кеңес берді деп ойлайсыңдар?
4. Балалардың іс-әрекетін қалай бағалайсың?
Жоспар:
1.Аңшының мекені.
2. Балаларының ер жетуі
3.Жаңа білімді бекіту:
Жоспар бойынша, сұрақтар бойынша, керекті сөздерді пайдаланып мазмұндама мәтінін дәптерге жазу.
4.Үйге тапсырма: қайталау
Күні: Мазмұндама
Сабақ:
Тақырыбы: «Қамалдың қатесі»
Мақсаты: Мазмұндама жазу дағдыларын қалыптастыру.
Міндеті:
1.Сауатты жазу дағдыларын қалыптастыру;
2.Мәтін түрлерін ажырата білу қабілеттерін дамыту;
3.Ұқыптылыққа тәрбиелеу;
Сабақ түрі : жаңа сабақ
Көрнекіліктер: Мазмұндамалар жинағы.
Әдіс-тәсілдер: өзіндік
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру:
2.Жаңа сабақ:
Мазмұндама мәтінімен танысу:
Мазмұндама.
«Қамалдың қатесі»
Қамал мектепке келе жатты. Жолда арық бар еді. Кеше нөсер жауған. Содан арықтың шеті опырылып қалыпты. Қамал аттап өте алмады. Қамал енді ағаштың бұтағына шықты. Ол арықтың бергі шетіне қарай ырғыды. Бұтақ сырт етіп сынып кетті. Қамал суға күмп етіп түсіп кетті.
Сұрақтар:
1. Қамал қайда келе жатты?
2. Табиғатта қандай өзгеріс болды?
3. Қамал қайдан өтпекші болды?
4. Ол қандай әрекеттер жасады?
5. Қамалдың үстіне не болды?
Жоспар:
1.Жолдағы арық.
2.Іске аспаған әрекет.
Керекті сөздер:
Арық, нөсер, жауған, шеті опырылып, ырғыды, бұтақ, күмп ете түсті.
Мәтінді оқушылардың әңгімелеуі.
Сергіту сәті:
3.Жаңа білімді бекіту:
Жоспар бойынша, сұрақтар бойынша, керекті сөздерді пайдаланып мазмұндама мәтінін дәптерге жазу.
4.Үйге тапсырма: қайталау
Күні: .13ж Мазмұндама
Сабақ: қазақ тілі
Тақырыбы: « Жаралы құс»
Мақсаты:Мазмұндама жазу дағдыларын қалыптастыру, жеке тұлғаның қалыптасуы мен дамуына мүмкіндік жасау.
Міндеттері:
1.Сауатты жазу дағдыларын қалыптастыру; мәтін туралы түсініктерін қалыптастыру;
2.Мәтін түрлерін ажырата білу қабілеттерін дамыту;
3.Құстарға қамқорлыққа тәрбиелеу;
Сабақ түрі :жаңа сабақ
Көрнекіліктер:мазмұндамалар жинағы.
Әдіс-тәсілдер: өзіндік
Сабақ барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
2.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:
Мазмұндама мәтінімен танысу:
Мазмұндама.
Жаралы құс.
Айдын жаралы құсты үйге алып келді. Жараланған жеріне йод жағып, дәкемен таңып тастады. Құсты қорапқа салды да, алдына жем, су қойды. Аздан соң құс жүре бастады. Үй ішінде ары-бері ұшып қонды. Айдын жазылған құсты далаға шығарып жіберді. Құс әуелеп ұшып кетті. Айдын бұған қатты қуанды.
Сұрақтар:
1. Айдын нені үйге алып келді? Айдын құсты қалай күтті?
3. Құстың халі қандай болды? Айдын неге қуанды ?
Мәтінді әңгімелеу (жұптық жұмыс), тақтаға шығып әңгімелеу.
Жоспар:
1. Жаралы құс
2. Айдынның құсты күтуі
3. Құстың жазылуы
Керекті сөздер:
жараланған, йод, дәкемен, жүре бастады, ұшып қонды, жазылған, әуелеп ұшып кетті, бұған қуанды.
3.Жаңа білімді бекіту:
Жоспар бойынша, сұрақтар бойынша, керекті сөздерді пайдаланып мазмұндама мәтінін дәптерге жазу.
4.Үйге тапсырма: қайталау
Күні: Мазмұндама
Сабақ: .............. тілі
Тақырыбы: «Күз»
Мақсаты:Мазмұндама жазу дағдыларын қалыптастыру, жеке тұлғаның қалыптасуы мен дамуына мүмкіндік жасау.
Міндеттері:
1.Сауатты жазу дағдыларын қалыптастыру; мәтін туралы түсініктерін қалыптастыру;
2.Мәтін түрлерін ажырата білу қабілеттерін дамыту;
3.Ұқыптылыққа тәрбиелеу;
Сабақ түрі :жаңа сабақ
Көрнекіліктер:мазмұндамалар жинағы.
Әдіс-тәсілдер: өзіндік
Сабақ барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
2.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:
Мазмұндама мәтінімен танысу:
Мазмұндама.
Күз
Қыркүйек. Күздің алғашқы айы. Аспан бұлттанды. Күннің қызуы азайды. Ағаштың жапырақтары сарғая бастады. Ағаштар жасыл жапырағынан айырылды. Айнала сары ала түске боялды. Құстар да жылы жаққа ұшып кетеді.Аңдар қысқы тіршіліктеріне кіріседі. Айнала сары кілем төсегендей. Күзгі табиғат қандай тамаша!
Күз
Жоспар:
Қыркүйек айы
Құстар тіршілігі
3. Аңдар тіршілігі
Сұрақтар:
1. Қыркүйек күздің қай айы? 2. Ағаштың жапырақтары қандай күйде?
3. Құстар тіршілігі қандай? 4. Аңдар қайтеді? 5. Айнала қандай?
Керекті сөздер: жапырақтар, айнала сары , құстар, жылы жаққа, қысқы тіршіліктеріне, кілем төсегендей.
Мәтінді әңгімелеу (жұптық жұмыс), тақтаға шығып әңгімелеу.
3.Жаңа білімді бекіту:
Жоспар бойынша, сұрақтар бойынша, керекті сөздерді пайдаланып мазмұндама мәтінін дәптерге жазу.
4.Үйге тапсырма: қайталау
Шығарманы жазу үлгісі:
Күні:
Сабақ:
Тақырыбы: Шығарма. Жаз.
Мақсаты:
Оқу және жазу дағдыларын қалыптастасқан, жеке тұлғаның қалыптасуы мен дамуына мүмкіндік жасау.
Міндеттері:
1.Сауатты жазу дағдыларын қалыптастыру;ойларын нақты білдіруге үйрету.
2.Сөйлемдерді сауатты жаза білу қабілеттерін дамыту;
3.Ұқыптылыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу;
Сабақ түрі :
Көрнекіліктер:, жаздың суреті
Әдіс-тәсілдер: өзіндік жұмыс
Сабақ барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі: Сабаққа дайындықтарын тексеру
Өткенді пысықтау.
2.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:
Бүгін сабақта сурет бойынша шығарма жазамыз.
-Қазір жылдың қай мезгілі? Қай айы? Көктемнен кейін қай мезгіл? Жазда қандай өзгерістер болады?
Сурет бойынша жұмыс:
Шығарма «Жаз»
Тақтада жаз мезгілінің суреттері.
Керекті сөздер:
Сурет бойынша жұмыс: (тақтада сұрақтар жазулы тұр.)
Үйге тапсырма: қайталау.
Достарыңызбен бөлісу: |