Пән: 9 сынып информатика
Тақырып: Циклды ұйымдастыру операторлары
Оқыту мен тәрбиелеудің міндеттері:
Мақсаты: Оқушылар цикілдік ереже бойынша шартты операторларды ұйымдастыру және берілген есептерді программалау
1. Білімділік: Біліммен біліктілікке оқушылардың компьютерлік сауаттылығын дамыту.
2. Дамытушылық: Ойлау қабілетін дамыту компьютерлік сауаттылығын ашу Оқушыларды білім мен біліктілікке тәрбиелеу. Оқушылар техникалық қауіпсіздік ережесін сақтай отырып еңбекке баулу
3. Тәрбиелік: Оқушылар информатика кабинетінде техникалық қауіпсіздік ережесін сақтау және еңбекке баулу
Құрал – жабдықтар, көрнекті құралдар:
Компьютерлер, Информатика мен есептеуіш техника негіздері әдістемелік нұсқау бағдарламалары. Турбо Паскаль оқулығы.
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Лекция сабақ
Сабақ барысы. 1. Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу.
Сабаққа дайындықтарын тексеру
2. Үй жұмысын сұрау
Жаңа сабақ
Егер қандай да бір операторларды бірнеше рет орындау қажет болса, онда оларды қайталап жазудың орнына циклдік аолгоритмдерді орындау ұйымдастырылады.
1-мысал. Натурал n санының жазылуындағы тақ цифрлардың саның есептеу керек.
Шешу жолы. Берілген санның ең кіші разрядынан бастап цифрларды бір-бірлеп, оларды түгелімен, яғни нөлге тең болғанша салыстырып шығамыз. Әрбір тақ цифр есепке алынады.
Басы;
n санын енгізу;
k:=0 (санауға даярлаймыз);
Егер : n:=0 болса, онда 8-паунктке өтеміз;
Егер n mod 2 =1 болса, онда k:=k+1;
n:=n div 10;
4-пунктке өтеміз;
k-шығару;
Соңы.
Мысал екі тәсілмен шығарылады . Бірінші циклде шарт алдын ала , ал екіншісінде шарт соңына қарай тексеріледі.
Екі тәсілден де шығару схемалаы көрсетілген.
Бірінші тәсіл:
PROGRAM lab -4 -1;
(Есепті while операторымен шығару)
Uses crt;
Var k,n:integer;
Begin
Clrscr;
Write(‘n-ді енгіз:’);
Readln(n);
K:=0;
While n<>0 do
Begin
If (n mod 10) mod 2 = 1 then k:=k+1;
N:=n div 10
End;
Write (‘Тақ цифрлар саны: k=',k);
Readln
End.
Екінші тәсіл:
PROGRAM lab -4 -2;
(Есепті Repeat операторымен шығару)
Uses crt;
Var k,n:integer;
Begin
Clrscr;
Write(‘n-ді енгіз:’);
Readln(n);
K:=0;
Repeat
Begin
If n mod 10 mod 2 = 1 then k:=k+1;
N:=n div 10
Until n=0;
Write (‘Тақ цифрлар саны: k=',k);
Readln
End.
Бекіту: Жаңа сабаққа байланысты сұрақ жауап беру арқылы жаңа сабақты қортындылау.
Сабақты қорытындылау: Жаңа сабақты түсіндіріп, оқушылардың біліміне сәйкес бағалау.
Үй тапсырмасын беру: Циклды ұйымдастыру операторлары
Бағалау: Жаңа сабаққа байланысты сұрақ жауап беру
Достарыңызбен бөлісу: |