Сабақ барысы: Ұйымдастыру



Дата25.12.2016
өлшемі41,12 Kb.
#5131
түріСабақ
Тақырыбы : «Қожаның аты »
Мақсаты :


1. Оқушыларға халық ауыз әдебиеті жанрының бірі -аңыз әңгіме туралы түсінік беру. 
Берілген аңыздың мазмұны мен идеясын, негізгі ой түйінін меңгерту.
2. Сауатты, түсініп оқу дағдыларын, жүйелі, байланыстырып сөйлеу, өз ойын еркін айту дағдыларын қалыптастыру. Дүниетанымдарын кеңейту.
3. Дұрыс оқу дағдысын арттыру.

Көрнекілік : Қожанасыр туралы бейне таспа, оқулық, анықтама

Әдіс-тәсілдер : ой шақыру, сұрақ-жауап, оқулықпен жұмыс, инсерт стратегиясы,

Сабақ барысы: 
1. Ұйымдастыру: 
- Балалар бүгінгі сабағымыз ерекше. Себебі бүгін бізге қонақтар келіп отыр. Ендеше сабағымызды қонақтарға өзіміз туралы айтудан бастайық: 
Біз өмірге, ұлы өмірге 
Гүл көңілне иеміз
Елімізді, жерімізді, 
Тілімізді сүйеміз

2. Өткен сабақты еске түсіріп, пысықтау,қайталау

Мақал айту «Күншіл үйрек» ертегісі «Бақа» жатқа сұрау.

Жан-жақты білімдерін тексеру:
-Балалар тағы бір қонағымыз сендер танымайды- ау деп кіргісі келмей тұр екен.


Бейне фильм «Қожанасыр» туралы

Қожанасыр (араб. Ходжа насруддин) -түркі халықтары арасына Орта ғасырда (13-ші н-се 14-ші ғасырларда) кең тараған күлдіргі әңгімелердің кейіпкері.
Әңгімелерде Қожанасыр бірде қу, бірде аңқау, бірде өткір тілді қалжыңбас бейнесінде сипатталады. Қожанасыр туралы әңгімелер бүкіл Орта, Кіші және Алдыңғы Азия, Арабия,Грекия, Румыния, Сербия, Еділ бойы, Кавказ халықтары фольклорында Молла Насреддин, Қожа Насреддин, Насреддин әпенді деген аттармен кең тараған.
- Ал сендер Қожанасыр туралы не білесіңдер? 
Қожанасыр туралы білетін 2-3 аңызын әңгімелету. 
Қожанасыр :

- Амансыңдар ма балалар , қалдарың қалай ? 
-Сабақтарың жақсы ма? 
-Ал мен тексеріп көрейін.
-Өте жақсы балалар, ал енді « аңыз» деген не екенін білесіңдер ме? 

- Ендеше менің қоржынымдағы сиқырлы қағаздан оқып, біліп алыңдар.







Өмірде адам басына құрылған әңгімені аңыз дейді.Аңыз әңгімелер - бұл қазақ халқының ауыз әдебиетінің бір түрі. Аңыз өмірде болған адамның іс-әрекетіне байланысты туған. Кейде аңызда өмірде болмаған адамның іс-әрекетіне байланысты. Қиял - ғажайып оқиғалар араласып келеді.Аңыз әңгімеде шындық оқиға мен қиял-ғажайып оқиға аралас келеді.


-Өте жақсы қандай тапқыр баласыңдар ?

Енді сендерге соңғы тапсырмам :

мен туралы тағы бір аңызды оқулықтарыңнан оқып алыңдар.

ІІІ Жаңа сабақ :  «Қожаның аты» әңгімесі
Оқулықтан «Қожаның аты» әңгімесін оқу. 

4. Оқулықпен жұмыс : 
1. Тақырыпты оқыту.


2. Әңгімені тізбектей оқыту, мазмұнын әңгімелету.

Сергіту сәті
5. Дәптермен жұмыс
Дәптерге күннің реті мен тақырыпты жазғызу. 



6.Білім меңгергенін тексеру : 
Сурет бойынша жұмыс : 



7.Бекіту: 
Қожанасыр өз атын қалай тапты?



INSERT СТРАТЕГИЯСЫ :
БІЛЕМІН: Қожанасыр туралы әңгімелерді 
НЕНІ БІЛДІМ : Аңыз туралы


Таңқалдым : Қожанасырдың шынымен өмірде болғанына
Білгім келеді : Бұдан да қызықты аңыздар


Мадақтау

Бағалау

Каталог: ld
ld -> Шпаргалка на казахском языке по истории Казахстана 100 м қашықтыққа ұшатын, орақ тәрәздә құрал-бумеранг
ld -> Қош келдіңіздер!
ld -> Қазақ әдебиет пәніне тест сұрақтары
ld -> Сабақ: ана тілі Тақырыбы: Ахмет Байтұрсынұлы «Әліпенің атасы»
ld -> Қазақстан тарихы бойынша Ұбт шпаргалкалары а а. Иманов көтерiлiс отрядтарын қаруландыру үшiн – қару-жарақ шығаруды ұйымдастырды
ld -> Ақтқбе облысы Байғанин ауданы №3 Қарауылкелді орта мектебі
ld -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин "Өзен" Мұғалімі: 3 "
ld -> Әнші- ақындар шығармашылығы
ld -> Есмағамбет Ысмайлов Баласы Қожағұлдың Біржан салмын, Адамға зияным жоқ жүрген жанмын
ld -> Өмірбаяны Хронология Қорытынды пайдаланған әдебиеттер


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет