Сабақ:
Дүниетану
|
Мектеп: Родниковка орта мектебі
Нан-тамақтың атасы
|
Күні:
|
Мұғалім: Ещжанова Ботакоз Сагынышовна
|
Сынып: 2 «Ә»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты
|
Жеті модуль идеяларын ықпалдастыра отырып, нан-тамақтың атасы туралы білім беру. Наннан жасалатын тағам түрлерімен және олардың жасалу жолдарымен таныстыру арқылы танымдық білімдері мен ас даярлауға деген қызығушылығын арттыру.
АКТ пайдалану, сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыстар, диалог, анықтау, талдау, ауызша баяндай білуге тәрбиелеу.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
Нан басты тағам екенін түсінеді. Нанның дастарханға келу жолындағы еңбек ететін мамандарды атай алады.
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
Нанның түрлерінің жасалу жолдарын біледі.
|
Кейбір оқушылар:
|
Өлең жолдарын құрастыра алады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар диалогтік қарым-қатынасқа түсе алады, өлең мазмұнын талдау және жинақтау арқылы өз тұжырымдамасын жасай алады.
|
Негізгі сөздер мен сөз тіркестер:
|
Кондитер,инженер, агроном, арман.
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
Талқылауға арналған тармақтар:
|
Нан дастарханға қалай келеді?
|
Сіз неліктен .... екенін айта аласыз ба?
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
|
«Эссе» жазуда ой тастау
|
Алдынғы оқу
|
Адам өміріне қажетті жағдайларды қайдан алады?
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
|
Ресурстар
|
Басы 0-3
4-6
|
Ұйымдастыру «Менің ең сүйікті асым-...» тренингі.
Топтастыру: нан өнімдерінің суреттері бойынша «Кондитер», «Бөлке», «Макарон» деп топқа бөлу.
|
Суреттер
|
Ортасы
|
Бейнетаспа: «Балапан мен оның достары» мультфильмінен «Нан қандай еңбекпен келді?» 2 минут үзінді көрсету.
«Нан» ұғымына ассоцация жасау.
Жаңа материалдардың таныстырылымы кезеңінде топтарға жаңа сабақтың мәтіні таратылады. Өздері отырып меңгерді.
І топқа – Нан-тамақтың атасы.
ІІ топқа –Нанды қастерлеу керек.
ІІІ топқа – Ө. Тұрманжановтың өлеңі.
Әр топтағы балалардаң ішінен қабілеті жоғары балаға дарындылыққа байланысты тапсырма:
1.Дастархаға қойылатын астардың қалай даярланатынын, қандай еңбекпен келетінін айту.
(бейнетаспаны сөйлету)
2.Тағам түріне қатысты тыйым сөздерді атау.
3.Нан туралы өлең құрау.
Жайнап тұр ...,
Бауырсақ,..., ....
Ертеңгі асты тастама,
Ауыз ти ....
Қажетті сөздер: дастархан, батон нан, тағамнан.
Меңгеріп болған соң топтық таныстырылым жасалып, қорғалады. Өлең сөзі жатқа айтылады.
«Жұптық әңгіме» әдісі арқылы «Егер нан
болмаса...» тақырыбында жұпта бір- бірімен әңгімелеседі.
Сәргіту сәті: «Тағам сөрелері». Таңдап алған суреттерінің қабырғаға ілінген сөре атауларынан орнын тауып топтасу.
Сематикалық картамен жұмыс. Шапшаңдыққа қарай бағалау. Жұмыстарын көрші топ тексеріп бағалайды.
|
Мультфильм көрсету
|
Соңы
|
Дарындылыққа берілген тапсырманы орындату.
Эссе әдісі: «Дастарханға нан келеді бірінші».
Түйінді сөз:
«Арпа, бидай ас екен,
Алтын күміс тас екен».
|
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс.
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс.
Құндылықтардағы байланыс.
|
Рефлексия
Бүгін оқушылар адам өміріне қажетті жағдайдың бірі тамақ, соның ішінде ас атасы- нанның дастарханға келу жолын тереңнен зерттеп үйренеді.
|
Үш шапалақ.
Отшашу.
Өзін-өзі бағалау.
|
Әдебиеттік оқу.
Еңбекке баулу.
Қазақ тілі.
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды?
Ұйымдастыру кезіндегі тренингте, сергіту сәтінде.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?
1. Бейнетаспа көрсету оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын оятты.
2. Дж. Брунердің «Көпірше» әдісін қолдану логикалық тапсырмаларды орындауда дарынды балалардың ойын, сөз байлықтарын тереңдеде түседі және олар үлгерімі төмен оқушыларға ықпал жасап оларды өз қатарына қосылуға жағдай жасалады. (Өлең құрауда, бейнетаспаны сөйлетуде)
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|