Сабақ Желтоқсанның сегізі Сөйлесе білу де өнер Сабақтың тақырыбы



Дата25.12.2016
өлшемі15,68 Kb.
#5063
түріСабақ
  • Ашық сабақ
  • Желтоқсанның сегізі
  • Сабақтың тақырыбы:
  • Балалардың “сөз”, “сөз құдіреті”, “тіл табысу” ұғымдары туралы түсініктерін кеңейту
  • Мақсаты
  • Міндеттері
  • – сөзді түсіне білу, сөйлеу дағдыларын қалыптастыру;
  • – адамдармен жағымды қарым-қатынас жасау іскерліктерін дамыту;
  • – өзара сыластыққа тәрбиелеу.
  • Шаттық шеңбері
  • Бір ауыз сөз қасіретті тыяды,
  • Бір ауыз сөз айықпас дерт жияды.
  • Бір ауыз сөз әлемге әйгі еткізсе,
  • Бір ауыз сөз жаманатқа қияды.
  • Бір ауыз сөз мұхиттарды жалғайды,
  • Бір ауыз сөз ұран болып самғайды.
  • Бір ауыз сөз ұшса бақыт құсы боп,
  • Бір ауыз сөз арсыз жандай алдайды.
  • Шаттық шеңбері
  • Сөзі: Қ. Салықов
  • Әні: Ш. Әбілтаев
  • Бір ауыз сөз
  • Әңгімелесу
  • Сұрақ
  • Адамдармен қалай тез
  • тіл табысуға болады?
  • Жақындарың мен достарың
  • сені түсіне ме?
  • Сені ешкім түсінбеген
  • жағдайда өзіңді қалай
  • сезінесің?
  • Мәтінмен жұмыс
  • М. Жұмабаев
  • Қай көршісі адамның айтқанын дұрыс түсінді?
  • 2.Сөзді әр кез тура мағынасында қабылдау қажет пе? Неге?
  • 3. “Сөз астары” дегенді қалай түсінесіңдер?
  • Мәтін бойынша сұрақтар
  • Дәйексөз
  • Сөзді бағалау, сөзге тоқтау, сөзден мағына
  • іздеу адамды мәдениеттендіре түседі.
  • І. Омаров
  • Өзіммен-өзім
  • Дәптермен
  • жұмыс
  • Қадамдар
  • Ескертулер
  • 2. Ол адамға не айтатыныңды ойластыр
  • 3. Сөйлесуге қолайлы уақыт пен орынды таңда
  • 4. Әңгімені достық кейіппен баста
  • 1. Әңгімені бастау
  • 2. Әңгімені аяқтау
  • Қадамдар
  • Ескертулер
  • 1. Сен үшін әңгіменің аяқталғаны қажет пе? Шеш
  • 2. Не айту керектігін шеш
  • 3. Өзгелердің сөйлеп болғанын күт
  • 4. Әңгімені аяқтау қажеттігін достық қалыппен жеткіз.
  • Ойын
  • Мен кіммін?
  • Жағдаятты талдау
  • Бейбіт дәліз бойымен сыныпқа жүгіріп келе жатыр еді. Сабақтың басталуына екі-үш минут қана қалды.
  • Қырсық қылғанда мұғалім де қарсы келе жатыр. Бейбіт оны көрмеген болып, жанынан өте шықты. Кенет:
  • – Бейбіт! – деген дауыс шықты. Сыныптасы Майра екен. Өзі ылғи білгішсініп жүреді.
  • – Сен неге апаймен амандаспадың?
  • – Қалай “амандаспадың”? Мен оны көрген жоқпын.
  • – Көрдің. Ақталмай-ақ қой.
  • – Саған қажеті қанша? Әуелі өзіңді жөндеп ал.
  • – Мен амандасуды білемін. Апам маған: “Қызым, егер әр адамға “Сәлеметсіз бе?” десең, аузыңа жара шықпайды. Керісінше жүрген жеріңде сыйлы боласың. Адамдар сенімен қуана кездеседі, тіпті сені іздеп тұратын болады” – деген. Оның үстіне жақында осы апай бізден емтихан алады ғой.
  • – Сонда тек өзіңе пайдасы бар адамдармен ғана амандасу керек пе?
  • • Бейбіт пен Майраның орнында болсаңдар не істер едіңдер?
  • • Майра апасының сөзін дұрыс түсінді ме? Неге?
  • • Бейбіттің сұрағына сен қалай жауап берер едің?
  • Тапсырма
  • Ғ. Мүсіреповтың қазақ халқының сәлемдесу
  • салты туралы пікірін оқып,
  • сұрақтарға жауап беріңдер.
  • Сәлем – сөздің анасы...
  • Дүние жүзінде қазақтан ұзақ амандасатын ел кемде-кем болар... Мал-жан, ауру-сырқау, ит-құсқа дейін қалдырмай сұрасады. Келген жерінің қандай қабақпен отырғанын да осы амандасу үстінде болжасып алады. Келген жұмысшының жайын аңғарту үшін де жапсарлас бір амандық сұрау керек...
  • • “Сәлем – сөздің анасы” дегенді қалай түсінесіңдер?
  • • Сәлемдесу үстінде адамдардың бір-біріне деген ыстық ықыласы қалай өзгереді?
  • Жаңа ақпарат
  • Тыңдай білетін және өзіңді түсіне алатын адаммен сөйлесу адам жанына қуат береді, жағымды әсер етеді.
  • Адам сөзді есту, тыңдау арқылы шебер болады.
  • Сөйлеген кезде шындыққа сүйеніп, туралықты айту адам жанының тазалығын көрсетеді. Мәдениетті адам не айту керектігін алдын ала ойланып алады.
  • Сергіту сәті
  • Мынау менің- жүрегім,
  • Бәрі осыдан басталған.
  • Мынау - басым ақылды,
  • Бәрін осы басқарған.
  • Мынау менің - оң қолым,
  • Мынау менің - сол қолым,
  • Барлық істі атқарған!
  • Қорытындылау
  • Үйге тапсырма.
  • Құрбылармен пікірталас жүргізу
  • 2. Мәтінді мазмұндау
  • Жүректен-жүрекке
  • Адамдар бар жөн-жосықсыз сөзге құмар,
  • Айтарыңды алдымен ойланып ал.
  • Асығыс іс істеме, сөз сөйлеме,
  • Мінездің көк суын төк, қаймағын ал!
  • Қ. Нақысбеков
  • Тыңдағандарыңызға рахмет

Каталог: kopilka -> uploaded files
uploaded files -> Оқып үйренудің негізгі мақсаты Оқытуда қалыптасатын әдіс-тәсілдер
uploaded files -> Жүсіпбек Аймауытовтың «Әнші» әңгімесіндегі дара тұлға
uploaded files -> Тақырыптың туындау себептері
uploaded files -> Сабақ тақырыбы: Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті Н.Ә. Назарбаевтың ерекше тұлғалық болмысы
uploaded files -> Ххі ғасыр көшбасшысы өткізген
uploaded files -> Жарық туралы дуализм Квант дегеніміз не? Абсолют қара дене Фотон
uploaded files -> Өмірбаяны 1858 жылы қазіргі Павлодар облысының Баянауыл
uploaded files -> Презентация №50 Абай атындағы орта мектеп
uploaded files -> Атақты жазушы Біздің жерлесіміз
uploaded files -> Сабақтың барысы: Сабақтың кезеңі Мұғалім іс-әрекеті Оқушы іс-әрекеті


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет