Қысқа мерзімді сабақ жоспар
Пәні: география, химия
Сыныбы: 8
Тақырыбы
|
Қазақстаның ішкі сулары мен өзендері
|
Сыныбы
|
8 сынып
|
Күні
|
15.10.2016 ж
|
Мақсаты
|
Қазақстанның ішкі сулары туралы білімдерін жүйелеу. Өзен жүйесінің ерекшелігі мен өзен алаптары жайлы мағылұмат беру, су шығыны, қоректенуі және жылдық ағын туралы түсінік қалыптастыруға бағыт беру.
|
Міндеттері
|
Өзендердің қоректенуі мен режимінің маңызын білу.
Қазақстанда кездесетін ішкі сулар түрлерімен таныстыра отырып ластанудан қорғау шаралары арқылы тәрбиелеу;
Өзен алаптары туралы білімдерін дамыта отырып , үнемді пайдалану жолдарын ұсыну;
|
Күтілетін нәтиже
|
Өзендердің қоректенуі мен режимінің маңызын біледі;
Қазақстанда кездесетін ішкі сулар түрлерімен таныстыра отырып ластанудан қорғау шаралары арқылы тәрбиеленеді;
Өзен алаптары туралы білімдерін дамыта отырып , үнемді пайдалану жолдарын ұсынады.
|
Түйiндi идeялap
|
Тау кезеңсіз болмас, өлке өзенсіз болмас.
|
Сабақ түрі
|
Жаңа сабақ
|
Әдіс-тәсіл
|
Бірлескен оқу, Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау,
Оқытуды басқару мен көшбасшылық
|
Ойлау жолдарымен
стратегия-лар
|
Сын тұрғысынан ойлау, Қалай оқу керектігін үйрену «Миға шабуыл», «түріткі болу», «қайта бағыттау» сұрақтары «кубизм» стратегиясы,«Жигсо» стратегиясы ,« кластер құру» стратегиясы
|
Ресурстар
|
Оқыту мен оқуда АКТ қолдану, оқушылар өзін-өзі және өзара бағалауы, ұзақ мерзімді жоспар, қысқа мерзімді сабақ жоспары
Карпеков Қ. Қазақстанның физикалық географиясы. Алматы: «Атамұра»,2012. Атлас, кескін карта, плакаттар, маркерлер, стикерлер, үлестірме кәртішкелер, ақ қағаздар (А2), флип-чарт, бағалау парақтары, алтын ереже
|
|
|
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
|
Сабақтың мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Кіріспе
|
* Ұйымдастыру кезеңі:
* Сабаққа деген ынталарын байқап, жағымды атмосфера қалыптастыру. Қазақстанның ішкі сулары бейнеленген суреттер көрсетіледі , сол суреттердің атауын флипчартқа 1 минут ішінде жазу./ формативті бағалау/
Топқа бөлу: ішкі сулардың түрлері бойынша.
|
Оқушылар фото суреттердің атауын флип-чартқа түрлі-түсті маркермен жазып көрсетеді.
Өздері таңдаған фото суреттерімен 5 топқа бөлініп топқа ат қояды.
Алтын ережені естеріне түсіреді.
|
Тұсаукесер
|
«Қызығушылықты ояту».
Бүгінгі сабақ тақырыбын анықтау мақсатында жұмбақ жасырамын.
/ 1 мин/
Жылт - жылт етеді, жылғадан өтеді.
|
Жұмбақтарды шешеді
Тақырып бойынша өз мақсаттарын айқындайды,/ауыша 2 мин/
|
Негізгі бөлім
Білу
Түсіну
Қолдану
Талдау
|
«Түрткі болу» , «Қайта бағыттау» сұрақ қою техникалары /5мин/
1 тапсырма
Өзен дегеніміз не?
Өзен бөліктерін атаңыз?
Өзен жүйесін еске түсіру?
Өзен алабын анықтау?
«Мағынаны ажырату»
«Жигсо» стратегиясы
Оқулықтағы мәтінді оқып ,графиктерді талдап, топта талқылап, түсінгенін постерге бейнелеп әр топ бір-біріне түсіндіріп ойын сыныппен бөліседі. /10мин/
1 топ Өзен жүйелері мен Солтүстік мұзды мұхит өзенінің алабы жайлы түсіндіру.
2 топ Өзен жүйесінің ерекшелігін салыстыру Каспий теңізінің алаптарындағы өзендеріне кластер құру.
3 топ Өзендердің қоректенуі мен режимінің байланысын көрсету,
Арал теңізінің алаптарындағы өзендері жіктеу.
4 топ Балхаш-Алакөл көлдерінің алаптарындағы өзендердің өзара байланысын көрсету.
/Төраға, баяндамашы, секундамер, хатшы, сарапшы/
Сандар сөйлейді
1-топ
1.Өзен: ---------------, ----------------,-----------------,-------------------,----------------.
2 топ
2.85 ( Қазақстанда ірілі- ұсақты өзендерің жалпы саны),
7 ( ), 1000 ( ), 1974 ( ), 1700 ( ), 1011 ( )
3 ( ).
3 топ
Қазақстан өзендерінің қорек көздері:
1.Сарысу---- Ертіс------------. Іле---------------------, Жайық-------------, Сырдария--------------, Есіл----------------, Шу---------, Тобыл----------------.
1. Мұздықтармен 2. Аралас 3. Жер асты суларынан 4. Жауын –шашын арқылы
4 топ
2. Солтүстік---1---------------------------- Оңтүстік ------2 ------------------------------
1. Жайық 2.Жем 3. Сырдария 4. Ертіс 5. Есіл 6. Іле 7. Тобыл 8. Обаған
Өкіл стратегиясы
Әр топтан бір оқушы интерактивті тақтада кестені толтырады.
Жеке жұмыс
Қазақстанның өзендері
|
Сарысу
|
Жайық
|
Есіл
|
Тобыл
|
Сырдария
|
Ертіс
|
Іле
|
Шу
|
Алаптар
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Қай жерден басталады.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Маңызды-лығы
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Тіршіліктің қандай түрлері бар
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
жүйесін құрайтын құрам
бөліктері не жатадынын;
өзендерінің таралу аймағын;
Қазақстан өзен алаптары, өзен жүйесінің
ерекшелігін, түсінеді;
толық біледі;
байланысты сандық
мәліметтерді біледі;
маусымдарына
байланыстылығын түсінеді.
Қазақстан өзендерінің қалай қоректенуі
туралы білімі қалыптасқан;
Қазақстан аумағындағы өзендердің таралу
себептерін біледі;
Тақырыпқа байланысты қажетті
ақпаратты іріктей алады.
Фактілер реттік жүйемен жазып шығу;
тақырып бойынша ақпарат көздеріне талдау және сараптау жұмысын жүргізе алады, оларға өзіндік баға береді;
Ғылыми ақпараттарды тақырып бойынша
туындаған проблемаларды шешуде қолдана алады.
|
Сергіту сәті
|
«Айна» /1 минут/ әуенмен орындалады
|
Оқушылар жұптасып бір-біріне қарама-қарсы отырып, олардың біреуі қолдарымен, денесімен, бет-әлпетімен әртүрлі қимылдар жасайды, ал екінші оқушы айна секілді қайталайды: оңды сол қылады, солды оң жасайды
|
Қорытынды бөлім
жинақтау
|
«Ой-толғаныс»
«Кубизм стратегиясы».
Топтарға тақтадағы ұяшыққа жасырылған сұрақтар беремін. /7 мин/
Ұяшық бойынша сұрақтар тізбегі:
Видео сұрақ?
Орал тауынан басталатын өзен жайлы әңгімелеп беру?
Тобыл қай үстірттен ағып жатқанын анықтау?
Балхашқа көлінің шығыс бөлігінің су тұщы болу ерекшелігі қай өзенге байланысты?
Видео сұрақ?
СТ=hб-һс; Е = СТ
L
CT- судың тартылуы;
Һб- бастаудың биіктігі;
Һс- сағаның биіктігі;
Е-еңістігі
L- өзеннің ұзындығы
|
Ел аумағының өзендердің таралуындағы
ерекшеліктерді салыстырып, олардың себептеріне өзіндік тұжырым жасайды;
өзендердің біріне сипаттама береді, өзенге қатысты табиғат құбылыстарын зерделеп өз ұсынысын айтады.
Есеп шығарады
|
Бағалау
|
Су құбырларына жіберілетін ауыз суын тазалау масатында хлордау процесін қолданады. Егер температура 230C және қысым 746мм.с.б жағдайында бір тонна суды тазалауға кететін хлор массасы 7,1г болса, онда бір тонна суды хлордау үшін хлордың қандай көлемі жұмсалады?
Ауыз суын тазалаудың басқа әдістерін ұсыныңыз.
Не себепті ақындар өз өлеңдерінде өзенді өмірге теңеп, жырлаған?...
(Сұрақтан басталып, сұрақтан аяқталатын ойтолғау жаз.)
Ақындар өз өлеңдерінде өзенді неге өмірге теңеді?
|
Ой толғау жазады
|
Табыс өлшемі
|
Түсіну__Қолдану'>Ойлау деңгейлері сәйкес критерий бойынша дескриптор пайдаланып ұпай
жинау
|
Ойлау деңгейлері сәйкес критерий бойынша дескриптор пайдаланып бағалау парағына ұпай жинайды
|
Рефлексия
|
3 жұлдыз бір тілек 3 жақсы пікір, 1 тілек
|
Оқушылар өз ойын ауызша білдіреді
|
Үй жұмысы
|
Кескін картаға өзендерді алаптар бойынша түсіру,
жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды орындау
|
Кескін картаға түсіреді, жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды орындайды
|
Бағалау критерилері
Ойлау деңгейлері
|
критерий
|
дескриптор
|
ұпай
|
білу
|
Өзен ұғымын, өзен жүйесін
құрайтын құрам бөліктерге не жатадынын еске түсірді;
|
Толық еске түсірді
Жартылай еске түсірді
Еске түсіре алмады
|
2
1
0
|
түсіну
|
өзендерінің таралу аймағын түсінді;
Қазақстан өзен алаптарын,
өзен жүйесінің ерекшелігін, тақырыптың мазмұнын
толық меңгерді;
байланысты сандық мәліметтерді пайдаланып тапсырманы орындай алады.
|
Толық түсініп, меңгеріп, тапсырманы орындай алды.
Жартылай түсініп, тапсырманы жартылай орындады.
Орындаған жоқ.
|
2
1
0
|
қолдану
|
қалай қоректенуі туралы
білімі қалыптасып, сипаттай алады;
Тақырыпқа байланысты қажетті ақпаратты картаны пайдаланып, іріктей алады.
|
Картаны пайдаланып, сипаттай алады.
Картаны пайдалану деңгейі орташа.
Картаны пайдалану деңгейі төмен.
|
2
1
0
|
талдау
|
Тақырып бойынша ақпарат көздеріне талдап, сараптап, оларға өзіндік баға берді;
Ғылыми
ақпараттарды тақырып бойынша қолдана алады.
|
Қолданып, баға бере алады.
Қолдану және баға беру деңгейі орташа.
Қолдану және баға беру деңгейі төмен.
|
2
1
0
|
жинақтау
|
өзендердің таралу
ерекшеліктерін салыстырып, олардың себептеріне өзіндік тұжырым жасайды;
өзендердің біріне сипаттама беріп, қосымша материалдарды кеңінен қолдана алады;
|
тұжырым жасап, қолдана алады.
тұжырым жасау мен қолдану деңгейі орташа.
тұжырым жасау мен қолдану деңгейі төмен.
|
2
1
0
|
бағалау
|
Өзіндік ой – пікірін білдіре алуы
|
Пікірін білдіре алды
Жартылай білдірді
Білдіре алмады
|
2
1
0
|
Балды бағалау жүйесіне ауыстыру
Алған балдың пайыздық мөлшері
|
Баға
|
10-12 балл, 88-100%
|
«5»
|
8-10 балл, 74-88%
|
«4»
|
6-8 балл, 60 -74%
|
«3»
|
4-2 балл 60%-дан төмен болса
|
«2»
|
«Қазақстанның өзендері » тақырыбы бойынша оқушының оқудағы жетістігін бағалаудағы бағалау парағы.
Ойлау деңгейлері
|
Білу
|
Түсіну
|
Қолдану
|
Талдау
|
Жинақтау
|
Бағалау
|
Білу
|
Түсіну
|
Қолдану
|
Талдау
|
Жинақтау
|
Бағалау
|
Қорытынды баға
|
Оқушылардың аты-жөні
|
Өзін –өзі баллы
|
Топ басшысының балл
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |