Сыныбы
|
10-сынып
|
Пән аты
|
Қазақ әдебиеті
|
Өтілу мерзімі
|
|
Тақырыбы
|
Сүйінбай - айтыс шебері
|
Мақсаты
|
Білімділік: Сүйінбайдың өмірі, шығармашылығы туралы білімдерін дамыту, айтыскерлігі жөнінде мағлұмат беру.
Дамытушылық: Сүйінбай дүниетанымы арқылы азаматтық келбет пен өзіндік ой-пікірін қалыптастыру.
Тәрбиелік: Елін сүюге, батылдыққа, өнерді сүюге тәрбиелеу.
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
|
Жеке, жұптық, сыныптық жұмыс, «Оңай және қиын сұрақтар» кестесі,
диалог әдісі, деңгейлеп оқыту. Сұрақ қою, қайтадан сұрақ қою.
|
7 модульдің қолданылуы
|
«Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”,“Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, АКТ, «Талантты және дарынды балаларды оқыту», “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”.
|
Негізгі дереккөздер, ресурстар, жұмыс құралдары
|
«Бала Жамбыл» фильмінен үзінді, кесте. Интербелсенді тақта.
|
Оқу нәтижелері
|
Сүйінбайдың айтыскерлігі, ақындығы, қайраткерлігі жөнінде терең мағлұмат алады. Сүйінбай дүниетанымы арқылы азаматтық келбет пен өзіндік ой-пікірін қалыптасады.
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Жағымды ахуал қалыптастыру. «Сыйлық тапсыру» ойсергек
Топқа бөлу: Қағаз қиындылары арқылы 3 топқа бөлу
|
Сабақ кезеңдері
|
Тапсырма
|
Білім
|
«Оңай және қиын сұрақтар» кестесімен жұмыс.
-
Сүйінбай бойындағы азаматтық асыл қасиеттер неден көрінеді? Өлеңдерінен мысал келтіре отырып дәлелде.
-
Ақынның қандай азаматтық асыл қасиеттерін бойыңа сіңірер едің?
Өлең үзінділері
|
Көтерген мәселесі
|
Өлең арқылы танылған ақын бойындағы қасиет
|
Бөрілі байрақ астында
Бөгеліп көрген жан емен.
Бөрідей жортып кеткенде,
Бөлініп қалған жан емен.
Бөрілі найза ұстаса,
Түйремей кеткен жан емен,
Бөрілі байрақ құласа,
Күйремей кеткен жан емен.
|
Ел тарихын дәріптеу
Ерлік рухын көтеру.
Азаматтық қасиетті марапаттау.
| -
Ұлтжандылық
-
Шешендік
-
Жігер, өрлік
-
Білімділік
-
Қайсарлық
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Түсіну
|
Сүйінбай айтыстары туралы мұғалім түсіндірмесі (слайд).
-
Тезек төремен айтысы.
-
«Қатаған сөзден жаңылды» Қатағанмен айтысы.
|
Қолдану
|
«Бала Жамбыл» фильмінен үзінді көрсету.
Диалог әдісі. Сұрақ қою, қайтадан сұрақ қою.
-
Жамбылға Сүйінбай қалай әсер еткен?
-
Сүйінбайға Жамбыл қандай қасиеттері үшін тәнті болған?
-
Сүйінбай мен Жамбыл ақынды жақындастырған, байланыстырған қандай күш деп ойлайсыңдар?
-
Жамбыл не себепті: «Менің пірім – Сүйінбай,
Сөз сөйлемен сыйынбай» - деп сөз бастайды?
|
Талдау
|
Деңгейлік тапсырмалар:
1-деңгей. Сүйінбайдың шешендік қолданыстарын мәтінге сүйене отырып талдау.
Айшықты қолданыстар
|
Мәтіннен мысал келтіру
|
Эпитет
|
|
Антитеза
|
|
Метафора
|
|
Теңеу
|
|
2-деңгей. Сүйінбай ақынның айтыс өлеңдерінің Шортанбай айтысынан өзгешелігі бар ма? (Венн диаграммасы салыстыру)
3-деңгей.Азаматтық замандасы қандай екен?
Замандасы
|
Өзіне тән қасиеті, ерекшелігі
|
Сүйінбайға әсері
|
Қазіргі кезеңге орай өз пікірім
|
Тезек Төре
|
|
|
|
Қашаған
|
|
|
|
Майлықожа
|
|
|
|
|
Жинақтау
|
«Менің пірім – Сүйінбай» атты жылдамдық пен тапқырлықты қажет ететін танымдық ойын.
-
Ақын жолы оңай ма? Шарты: оқушы Сүйінбай өмірі деректерін өз пікірімен қабыстыра айтуы керек.
-
«Сүйінбай менің де пірім деп айта аласың ба? Неге?
-
Тест сұрақтары
|
Бағалау
|
Өзін-өзі бағалау. Басбармақ.
|
Рефлексия
|
«Сабақтағы қиындықтар» кестесі
|
Үйге тапсырма беру
|
Шортанбай Қанайұлы шығармашылығы
|