“Жезқазған қаласының білім бөлімінің №8 гимназиясы”КММ
Математика пәні мұғалімі:
Игибаева Балкия Сламовна
Ой шақыру тренингі
Ой шақыру тренингі
Іздену, зерттеу, жинақтау
Шешімдерді дәлелдеу, тексеру
Танымдық жаттығулар
Іскерлік, серіктестік, ынтымақтастық
Диагностикалық кезеңі
“Үйрете жүріп, үйрене біл”
Сабақтың дидактикалық кезеңдері:
Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңдеулер тарауын қайталау Сабақтың мақсаты: 1. Білімділігі: кең ауқымды білімін қалыптастыру 2. Дамытушылығы: жан-жақты ойлауды дамыту. 3. Тәрбиелілігі: Рухани әлемін, ұжымдық сезімін ояту. Алған білімін өмірде қолдана алатын ізденгіш жеке тұлға тәрбиелеу Сабақтың типі: Жинақтау сабағы Сабақтың түрі: Диагностикалау сабағы Оқыту технологиясы: Дидактикалық бірліктерді ірілендіру. Пәнаралық байланыс: Тарих, әдебиет, геометрия пәндерімен байланыстыру Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, тірек-сызбалар, кестелер, үлестірмелі парақшалар, диагностикалық көрсеткіштер кестесі Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру ІІ. Дидактикалық кезеңдері: 1. Ой қозғау тренингі. 2. Іздену, зерттеу, жинақтау. 3. Танымдық, дамытушылық. 4. Іскерлік, тиімділік. 5. Зерттеушілік, ізденушілік. 6. Үйге тапсырма. 7. Бағалау, сабақты қорытындылау
“Жұмбақ дәрістеме-Абайдан ауысқан әдістеме”
1 . Ой қозғау тренингі
№
Жұмбақтар
Жауабы
1
Оны сіріңкеден немесе таяқшадан құрастыруға болады. Бұл 4 симметрия осі бар фигура. Бұлай санның дәрежесі де аталады. Бұл не?
2
Бұл сондай бір нәрсе, әуелі бірдеңені білмейсің, білгіңіз келсе, іздеп тауып алуға болады. Кейде есептер тек соның көмегімен шығарылады. Мен оны шығаруды ұнатпаймын. Өйткені, нашар білемін. Олардың жапырақтары мен сабақтары бар ма екенін білмеймін, ал түбірлері бар. Кейде жоқ болуы да мүмкін. Екінші сыныпта олар-жай, сегізінші сыныпта-күрделі, ал оныншы сыныпта-тригонометриялық деп аталады. Бұл не?
3
Айналған теңдеу шешу құралына
4 саны араласқан құрамына
Теңдеудің түбірлері нешеу деген?
Қандай сан жауап берген сұрағыма?
4
Бірдей санды бірнеше рет
Көбейтуден тұрады
Егер оны ықшамдасаң
Қандай атау болады?
5
Математикалық таңба ол
Білімің болса ашасың
Теріс сан болса ішінде
Мағынасы жоқ деп қашасың.
6
Бұл құралды әдебиет мұғалімі ешқашан қажет етпейді. Ал математика мұғалімі 5-ші сыныптан бастап қолынан тастамайды. Ол өзі бір ерекше зат: өлшеп-өлшеп алып, түр-түрге бөліп тастайды. Бетіндегі белгілерді ауырып, қызуың қатты көтерілгенде анаң да, дәрігер де қайта-қайта айтып қоймайды. Бұл не?
квадрат
Теңдеу
Дискриминант
Дәреже
Квадрат түбір
Транспортир
квадрат
теңдеу
дискриминант
транспортир
квадрат түбір
2 . Нақты жауап, тиімді әдіс, үнемді уақыт
“Білім-біліктілікке жеткізер баспалдақ, ал біліктілік сол білімді іске асыру дағдысы” (А. Байтұрсынов)
реті
Теңдеулер
(мәселе есептер)
а
b
с
Толымсыз квадрат теңдеу
Толық квадрат теңдеу
Келтірілген квадрат теңдеу
Әдістер
Әдістердің атауы
1
х2+25х=0
Квадрат теңдеуді жалпы формула арқылы шешу
Квадрат теңдеуді коэффициенттерінің қасиеттерін қолданып шешу
«Асыра лақтыру» әдісімен шешу
Келтірілген квадрат теңдеуді формула арқылы шешу
Келтірілген квадрат теңдеуді Виет теоремасын пайдаланып шешу
Виет теоремасына кері теореманы пайдаланып шешу
b жұп сан болғанда формуламен шешу
Сол жағын көбейткіштерге жіктеу арқылы шешу
Екі мүшеліктің квадратын бөліп алу әдісімен «толық квадратқа келтіріп» шешу.