Бөлім : 5.1В Жер және өмір
|
Мектеп: Табантал орта мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Куламанова М.Т.
|
СЫНЫП: 5
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Тақырыбы
|
Жер ғаламшарының пайда болуы
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
5.2.2.1. Жер ғаламшарының пайда болуын түсіндіру
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Жер планетасының пайда болу туралы гипотезаны салыстырып сипаттайды
Оқушылардың көпшілігі: Жер планетасының пайда болу туралы гипотезаны салыстырады.
Кейбір оқушылар: Жер планетасының пайда болу туралы өз көзқарасын білдіреді.
|
Бағалау критерийлері
|
Жер планетасының пайда болу туралы гипотезаны салыстырып сипаттайды, өз көзқарасын білдіреді
Ауызша немесе жазбаша Жер ғаламшарының пайда болуын түсіндіреді
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
Ауызша немесе жазбаша Жер ғаламшарының пайда болуын түсіндіреді.
Пән лексикасы және терминология:
Қазақша
|
Русский
|
English
|
Эра
|
Эра
|
Era
|
Кезең
|
Период
|
Period
|
Эволюция
|
Эволюция
|
Evolution
|
Диалог құруға/жазылымға қажетті пайдалы сөздер топтамасы:
Жер, ғаламшар ретінде ………………….. қалыптасты
Жердің ішкі құрылысы ………….…тұрады.
Тіршіліктің дамуына төмендегі жағдайлар қажет…………………
|
Дағдылар
|
Білу және білімді қолдану
|
Құндылықтарды дарыту
|
топтық жұмыс барысында ынтымақтастықта жұмыс жасай алу дағдысы, академиялық шынайылық қалыптастыру.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
АКТ-да мәліметтер алу, деректермен жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру
|
Алдыңғы білім
|
Бұл бөлім бастауыш мектепте енгізілген: Жер Күн жүйесіндегі планета және Жердің табиғи серіктері туралы білімдердің жалғасы болып табылады. Оқушыларда «ғарыш», «ғарыш денелері», «астрономия» туралы түсініктері қалыптасқан. Оқушылар кейбір ғарыш денелерінің, планетелердың Күн жүйесіндегі орнына сипаттама бере алады.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жұмыс
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Ортасы
Соңы
|
І Ұйымдастыру кезеңі.
Шеңбер бойымен тұрғызылып, көңіл-күйлері сұралады.
Психологиялық ахуал қалыптастыру:
«Көрші»
Мақсаты: әрбір қатысушының сол топтың бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық сыйлау.
Нұсқаулық:
Көршіңді оң жақтан құшақта,
Көршіңді сол жақтан құшақта.
Оң жақтағы көршіңе бір жымиып,
Сол жақтағы көршіңе бір жымиып,
Бүгінгі тренинг барысы,
Біз үлкен отбасы.
ІІ Үй тапсырмасын сұрау.
Өткен сабақты еске түсіру үшін блиц-турнир
Микроәлемнің ең кішкентай бөлшегі (атом или электрон)
Жерге ең жақын үлкен жұлдыз. (Күн)
Күн жүйесіндегі ең үлкен планета. (Юпитер)
Жер қандай әлемге жатады? ( Макроәлемге)
Газ бен шаңнан тұратын құйрығы бар аспан денесі. (Комета)
Сыныппен жұмыс. «Ой қозғау». Оқушылардың ой-пікірлерін білу.
1.Біз қандай ғаламшарда өмір сүрудеміз?
2. Жер қалай шар тәрізді пішінге ие болды?
3.Алып диназаврлар мен ұшатын қанатты кесірткелер қай заманда өмір сүрді?
4. Ғарыштық кеңістік дегенді қалай түсінеміз?
Ол үшін стикерге ғалымдар аттары мен ғаламшар атаулары жазылып, оқушылар алдыңғы білімдерін пайдаланып, топтарға бөлінеді.
ІІІ Жаңа оқу мақсатын түсіндіру.
1-топ А – Архей және протерозой эрасына постер жасау
2-топ С – Палеозой эрасына постер жасау
3- топ В – Мезозой эрасына постер жасау
4-топ Д- Кайназой эрасына постер жасау
Мұғалім: Ия Жердің пайда болуы туралы бастапқы кезде де әртүрлі пікірлер болған, енді оқушылар мына бейнебаянға назар аударайық
I) Жер ғаламшарының пайда болуы туралы оқушылардың түсінгенін анықтау үшін оларға қалыптастырушы бағалау жұмысын орындау ұсынылады.
Қалыптастырушы бағалау
І топ – неміс ғалымы Иммануил Канттың ізбасарлары,
ІІ топ- француз астрономы және математигі Пьер Лаплас ізбасарлары,
ІІІ-топ – орыс ғалымы Отто Юльевич Шмидт ізбасарлары,
ІV топ– орыс ғалымы В. Г. Фесенков ізбасарлары ,(егер сыныпта оқушы аз болса, жұптарға бөле салуға болады)
Дескриптор Білім алушы
Болжамды оқиды, авторлармен танысады
Болжам авторы мен болжамдарды сәйкестендіреді
Cлайд беттерінен сызбанұсқалар көрсетіліп, ауызша сұрақ-жауап қою арқылы жүзеге асырылады:
Біз қандай эрада өмір сүріп жатырмыз?
Жер қашан пайда болған?
Алғашқы кезде жер қандай болған және кейін қандай өзгерістер болды?
Жер туралы қандай мәліметтер білесіңдер?
Кері байланыс
«Бағдаршам» арқылы алған білімдері бойынша кері байланыс орнатады.
Қызыл түс – түсінген жоқпын;
Сары түс – әлі де практика қажет/сұрақтар бар;
Жасыл түс – барлығы түсінікті.
Үйге тапсырма беру
§7, 21-суретке әңгіме құрастырыңдар және одан қорытынды шығарыңдар.
|
Сергіту сәті
(Көршілер қимыл – қозғалыстар арқылы жаттығуды жасайды)
Проблемалық сұрақтар
стикерлер тарату
Постер жасау, маркер
Таратпа мәтін
Презентация көрсетіледі.
Сілтеме «Гипотезы образования Земли»
Таратпа қағаздар
Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындау.
Презентация көрсету.
Сұрақ-жауаптар
«Бағдаршам» әдісі
|
Қосымша ақпарат
|
Дифференциация – Сіз қалайша көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылар алдында Сіз қандай міндеттер қоюдыжоспарлайсыз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардыңматериалды игеру деңгейін тексеруді қалай жоспарламақшысыз?
|
Пәнаралық байланыстар
Денсаулық және қауіпсіздік
АКТ-менбайланыс
Құндылықтармен байланыс
(тәрбиелейтін элемент)
|
Барлық оқушылар: Жер планетасының пайда болу туралы гипотезаны салыстырып сипаттайды Оқушылардың көпшілігі: Жер планетасының пайда болу туралы гипотезаны салыстырады.
Кейбір оқушылар: Жер планетасының пайда болу туралы өз көзқарасын білдіреді.
|
Сұрақтарға жауап формативтік бағалауды қамтамасыз етеді.
Оқушылардың түсінгендігін анықтау үшін практикалық бөлімде оқушыларға сұрақ қою қажет.
|
Тәжірибе жасау барысысында қауіпсіздік ережесін сақтау. Сабақта АКТ қолдану.
Химия, физика, информатика, география пәндерімен байланысты.
|
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма?
Оқушылар бүгін нені үйренді?
Сыныпта қандай атмосфера болды?
Мен жүргізген дифференциация іске асты ма?
Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен?
|
Бұл бөлімді рефлексия үшін пайдаланыңыз (сабақ туралы ой қозғау).
Сол бұрышта тұрған Сіздің сабағыңыз туралы сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?
1
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?
1:
2:
Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім?
|