- Күні:
- Пәні: Биология
- Пән мұғалімі: Жәнібекова Г Сыныбы: 6
Жаңа сабақ мониторингі. - Оқушылардың тәртібі, мәдениеті.
- Оқу құралдарының сапасы.
- Өткен сабақтағы білімі.
- Өз бетінше тұжырым жасау.
- Жаңа сабақтағы білімі.
- Шығармашылығы.
- Оқушы жауапкершілігі,ынтасы.
- Жеке жұмыс.
Сабақтың мақсаты: Түрі өзгерген жер үсті,түрі өзгерген жер асты өркендердің бір-бірінен ерекшелігін түсіндіру. - Сабақтың міндеттері:
- а)Білімділігі: өсімдік сабағының түр өзгерісі жайлы түсінік беру.
- Б)Дамытушылығы: әр оқушыны өз бетінше ой түюге, ойларын жүйелеп айтуға баулу.
- В)Тәрбиелігі: оларды адамгершілік, қоршаған ортаға қамқор болуға тәрбиелеу.
- Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
- Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, топпенен жұмыс.
- Пәнаралық байланыс:медицина,агрономия.
- Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар,кеппе шөптер,лупа,пияз,картоп.
- Сабақтың барысы:
- І.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгелдеу,тәртіпке келтіру.
- “Қызығушылығын ояту”
І топ: “Лалагүл” ІІ топ: “Інжугүл” ІІІ топ: “Қызғалдақ” Әр топ өз тобының атын қорғайды. Алдыңғы сабақта әр топқа өзіндік жұмыс берілгін. Қай топ қандай жұмыс орындап келді екен. - І топ: “Лалагүл” ІІ топ: “Інжугүл” ІІІ топ: “Қызғалдақ”
ІІ. Жаңа сабақ құрылымы: - Кілтті сөздер:
- Түсіндірме сызба
- Сояу
- Түйнек
- Шырынды
- Тамыр сабақ
- Пиязшық
- Кілтті сөздерге электронды оқулық арқылы түсінік беру.
Түрі өзгерген жер үсті сабақтар. Сояу тез алынбайды,ол сүрегімен алынады. Екі себебі бар: 1) ылғал жетіспегендіктен; 2)Қолайсыз жағдайға бейімделуден. 1.Сояу – долана, жабайы алма ағаштарындағы түрін өзгерткен сабақ. 2.Шырынды сабақ – кактус,сүттіген. 3.Қауданды орамжапырақ – түрі өзгерген алып бүршікке жатады. Тамырсабақ пен тамырдың айырмашылығы. | | - Тамырсабақ ұшында бүршік болады.
- Буын және буын аралығынан тұрады.
- Жапырақтары қабыршақты,қоңыр түсті.
- Бүршіктен дамиды.
- Қабыршақ қолтығында.
| - Тамыр ұшында оймақша бар.
- Буын және буын аралығы болмайды.
- Жапырақ болмайды.
- Бүршіктері жоқ.
- Ұрық тамыршасынан дамиды.
- Жоғары сатыдағы өсімдікте болады,бүршіктер орналасады.
- Тек көп жылдық өсімдікте болады.
| - Қысқарған
- сабағы
- (түбіртегі)
| | - Түйнек сыртында жапырақ іздері бар.
- Бүршігі кезектесіп орналасады,одан өркен дамиды.
- Жарық түссе, түйнек дереу жасылға боялады.
| - Тамыр ешқашан жапырақ шығармайды.
- Бүршігі болмайды.
- Қанша жарық түссе де, тамырдың түсі өзгермейді.
| - ІІІ.Оқулықпен жұмыс. “Біліміңді тексер”
- Деңгейлік тапсырмалар.
- І деңгей.
- Сояу ............болатын түрін өзгерткен жер үсті сабақ.
- Тамырсабақ ұшында..........болады.
- Сояу – сабақтың........жатады,оны итмұрынның
- тікенектерімен шатастыруға болмайды.
- Жапырақ шығармайтын көп жылдық жер асты
- өркенді..........дейді.
- (Сүрегі, бүршік,бұтақтарына,тамырсабақ)
- ІІ деңгей:
- Түйнекті өсімдіктің астын сыз:
- Кольраби орамжапырағы
- Інжугүл
- Картоп
- Нарғызгүл
- Кендір
- Жер алмұрты
- Қамыс
- Батат
- Эпифиттік орхидея
- Құртқашаш
- ІІІ деңгей
- Түрін өзгерткен жер асты өркеннің қай түріне
- жататынын өсімдік тұсына бас әрпін жазу
- арқылы белгіле.
- (“Тс”-тамырсабақ; “Т”-түйнек; “П”-пиязшық)
- Бидайда - 6.Мақтада –
- Қызғалдақта - 7.Қамыста –
- Жер алмұртында - 8.Бәйшешекте –
- Қызанақта - 9.Картопта –
- Бидайықта - 10. Інжугүлде -
- №9 зертханалық жұмыс.
- Топтарға тапсырма.
- І топ. Кеппе шөптен тамырсабақтың белгісін табу.
- ІІ топ. Картоп түйнегінің құрылысын қол әйнекпен қарау.
- ІІІ топ. Пияздың ішкі құрылысын қарап, оқулықтағы
- суретпен салыстыру.
- ІV. Іздеу ұйымы.
- Әрбір топқа конверт беріледі. Конверт ішінде
- әртүрлі кеппе шөптер салынған. Олардың тамыр
- сабағындағы ерекшелікті,
- Мысалы; қабыршағын қосалқы тамырын табу.
- V.Сабақты бекіту:
- Сұрақтар:
- Тамырсабақ неліктен суыққа төзімді?
- Пияздың жемісі қалай аталады?
- Түйнек немен қапталған?
- Тамыр сабақты медицинада қандай мақсатта
- қолданады?
- VІ. Сабақты қорытындылау.
- Көпжылдық шөптесін өсімдіктің өзіне тән жер асты
- қоймасы болады.
- Бағалау: Белсене қатысқан оқушының еңбегін бағалау.
- Жергілікті жерде өсетін өсімдіктің атын,
- сабағының құрылысын анықтап әкелу.
- Тыңдағандарыңызға
- рахмет!
Достарыңызбен бөлісу: |