Сабақ Тақырыбы: Қайталау сабақтары. Геометрияға бастама Мақсат



бет1/7
Дата26.05.2017
өлшемі488,64 Kb.
#17028
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7
1 сабақ





Тақырыбы: Қайталау сабақтары. Геометрияға бастама







Мақсат:










Жаңа білім

7-сыныпта өткен тақырыптарды есіне түсіреді. Кесінді нүктелердің жиынтығынан құралғандығын тұжырымдайды. Сәуленің қаншама нүктелердің жиынтығынан құралғандығын біледі.







Жаңа түсінік

Вертикаль, сыбайлас бұрыштардың қандай болатындығына мысал келтіреді. Вертикаль, сыбайлас бұрыштардың ең көп дегенде қанша градусқа тең екендігін болжайды.










Қолданым әрекеті

Екі түрлі жазықтықта жатқан фигуралардың тең болып, болмауының сырын ашады. Вертикаль бұрыштар мен сыбайлас бұрыштарының арасындағы байланысты анықтайды.







Талдау әрекеті

Берілген теореманың кері теоремасының бар екендігін қорытып шығарады.







Шығармашылық әрекет

Өздері қалаған бір теоремаға кері теорема жазады










Бағамдау әрекеті

Геометрия ғылымындағы нүктенің, түзудің және жазықтықтың өзара байланысын анықтайды. Терминдердің дұрыс түсіндірмесін береді.







Сабақ құрылымы:










І. Ақпарат алмасу (14 мин.).

ІІ. Алғашқы бекіту (4 мин.).

ІІІ. Құзырлылық қалыптастыру (16 мин.).

ІV. Шығармашылық қалыптастыру (8 мин.).

V. Бағамдау - бағалау (3 мин.).







Сабақ типі: фронтальді, жұптық







Оқыту әдісі: репродуктивті, ішінара ізденушілік.







Мұғалім іс-әрекетінің тәсілі:










Оқушыға жол сілтеу, бағыт беру және оқушының индивидуалдық қасиеттерін дамыту.







Негізгі ұғымдар мен терминдер:







Оқушыда дағды қалыптастыру:










Тақырып бойынша әртүрлі ерекше сұрақтарды шешу, белгілеген мақсатқа қол жеткізу, өзін-өзі дамыту, топпен жұмыс істеу және топ жұмысының нәтижесін көру, өз ойын сынып алдында қорғай білу, өзгелердің жауабын көңіл бөліп оларды талдау.







Ақпарат көздері:










  1. Қайдасов, Ж., Досмағанбетова, Г., Абдиева, А. Геометрия 7 сынып оқулығы. Алматы «Мектеп», 2012.

  2. Жаров, В.А., Марголите П.С., Скопец, З.А. Геометрия бойынша Сұрақтар мен Тапсырмалар. Москва, Просвещение, 1965.

  3. Вертикаль бұрыштар. Онлайн сурет. http://www.fxyz.ru/

  4. Жазықтықтың анықтамасы. Онлайн информация. http://kk.wikipedia.org/wiki/







Оқушы жетістігін бағалау: Оқушыға сабақ блоктарының деңгейлік тапсырмаларын уақытылы орындауы, топтық жұмысқа қатысуы мен үй жұмысын










орындауына байланысты баға қойылады.







Үй тапсырмасы:










Сыбайлас бұрыштардың біреуі екіншісіне қарағанда 8 есе кіші. Сыбайлас бұрыштардың үлкенін табыңыз.




САБАҚ БЛОКТАРЫ ○







і. аҚПАРАТ алмасу






Тақырып жоспары:

1. Нүкте, түзу, сәуле, кесінді және жазықтықты қайталау

2. Фигуралардың теңдігі

3.Геометрия аксиомалары

4.Теорема

5. Сыбайлас және вертикаль бұрыштар және олардың қасиеттері



Слайдтар:

1 – слайд (титул)




2 – слайд Сабақтың мақсаты




3 – слайд Тақырып жоспары




4 – слайд Қайталау сабақтары. Геометрияға бастама




5 – слайд Нүкте – фигуралардың негізгі құраушы бөлігі

  • Нүкте геометрияның негізгі ұғымдарының бірі. Нүкте – кеңістікте орналасқан белгілі бір көлемі, ауданы, ұзындығы және басқа да өлшем бірлігі жоқ объект.

  • Кез келген басқа геометриялық фигуралар нүктелердің жиынтығынан құралады




6 – слайд Түзу

  1. Түзу геометрияның негізгі ұғымдарының бірі. Түзу деп нүктелердің бір қисық емес сызық бойындағы жиынын айтамыз.

  2. Нүктелерді біріктіріп түзу кесіндісін салу үшін біз сызғышты қолданамыз.




7 – слайд Сәуле

  • Түзудегі қандай да О нүктесімен бірге оның бір жағында орналасқан нүктелер жиыны сәуле деп аталады.


q сәулесі






8 – слайд Кесінді

  • Түзудің берілген екі нүктесі мен олардың арасында жатқан барлық нүктелерінен тұратын бөлігін кесінді деп атайды.




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет