Сабақ Тақырыбы: «Ц әрпі және дыбысы»



Дата23.05.2017
өлшемі40,84 Kb.
#16646
түріСабақ
М. Ахметбеков атындағы орта мектеп

Ашық сабақ

Тақырыбы: «Ц әрпі және дыбысы»

1 сынып

Өткізген: Касимова А.Н.



Әліппе. Ашық сабақ..

Сабақтың тақырыбы: Ц әрпі және дыбысы

Мақсаты: 1. Ц дыбысымен танысу. Ц дыбысы бар сөздерге дыбыстық талдау жасау. 2. Сөз, сөйлем құру, буынға бөлу, қол жаттықтыру, Ц әрпін жазу. 3. Ұқыптылыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу.

Көрнекілік: слайдтар, карточкалар, шарлар.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру.

Үлкенге де сіз,

Кішіге де сіз,

Қонақтарға құрметпен,

Бас иеміз біз.



  1. Үй жұмысын тексеру.

а. Өткен сабақта біз қандай дыбыспен таныстық? (Щ)

б. Щ дыбысы қандай дыбыс? (дауыссыз)



в. Щ әрпі келетін қандай сөздер білесіңдер?

Борщ, щетка, ащы, тұщы.

г. Сөздерге дыбыстық талдау жаса.

Борщ – 4 дыбыс

4 әріп


1 дауысты

3 дауыссыз дыбыс бар.

Щетка – 5 дыбыс

5 әріп


2 дауысты

3 дауыссыз дыбыс бар

Ащы – 3 дыбыс

3 әріп


2 дауысты

1 дауыссыз

Тұщы – 4 дыбыс

4 әріп


2 дауысты

2 дауыссыз

д. Балқаш көлі. Мәтінді мазмұндау

1. Балқаш мәтіні не туралы? (көл)

2. Онда не көп? – онда әр түрлі балықтар көп.

3. Суы қандай екен? Батыста тұщы, шығысында ащы.

4. Жұппен жұмыс

Ш, Щ әріптерінің орнын тауып, сөзді оқу (карточка тарату).

Сергіту сәті.

5. Жаңа сабақ

- Біз сабағымызда жаңа дыбыспен, әріппен танысамыз.

а. Цирк келіп ауылға,

Балаларды қуантты.

Билет сатып алуға,



Жібердім мен де Қуатты.

көрді?

б.

в. Цирк сөзінде таныс емес қандай дыбыс бар? Ц дыбысы. Олай болса, бүгінгі танысатын әрпіміз Ц дыбысы (көрсету). Газет, баспа, жазбаша түрі.

Қане, айтып көрейік, Ц-Ц-Ц. Біз дыбыстарды не істедік? Көрдік, айттық, естідік. Олай болса, Ц әрпін қандай дыбысқа жатқызуға болады? Ц дыбысы дауыссыз дыбыс, оны көк текшемен белгілейміз.

Ц дыбысы қазақ тілінің төл сөзінде кездеспейді, ол орыс тілінен енген сөздермен халықаралық тән. Ц дыбысы сөздің басында, ортасында келеді.

Ц сөзі келетін сөздерді айту:

Циркуль, цех, цирк. Буынға бөлу.

6. Оқулықпен жұмыс.

Бағандарды сөздерді оқыту. Буынға бөлу.

Цирк, цемент, цех, а-ви-а-ци-я, о-фи-цер.

Неліктен сөз буынға бөлінбейді?

7. Мәтінді оқу

а. Жалпы оқып беру. Балалармен тізбектеп оқу.

б. Шарлардан буындар оқу.

в. «Клоун сыры» өлеңін оқыту (екі-үш балаға)

8. Көркем жазу

Ц әрпінің элементтерін тақтада көрсету.



Ц әрпін бастырып жазу.

Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Аңыз әңгімелер «Асан қайғының жерұйықты іздеуі»
2017 -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин әңгімелері
2017 -> Сабақтың тақырыбы Мен не үйрендім? Сабақ негізделген оқу мақсаты
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Жылқы. С. Мұқанов
2017 -> Сабақтарында «мнемотехника»әдісін пайдалану. №48 «Ақ көгершін»
2017 -> Оқушыны іздендіру жолы – шығармашылық
2017 -> Сабақтың тақырыбы Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі
2017 -> Әңгіме шебері Ы. Алтынсарин
2017 -> Б.Қ. Абдыкаимова №56 «Береке» балабақшасы тәрбиеші Астана қаласы
2017 -> Қысқа мерзімді жоспары: Мұғалімнің аты-жөні


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет