Сабақ тақырыбы Центрге тартқыш үдеу



Дата03.10.2022
өлшемі108,49 Kb.
#151459
түріСабақ
Байланысты:
кмж 9сынып


Мектеп

№ 30 мектеп-гимназия

Пәні: физика

Мұғалімнің аты-жөні: Абызбаева Аруна

Күні: 03.10.2022

Сынып: 9А

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Центрге тартқыш үдеу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.1.15 – центрге тартқыш үдеудің формуласын есептеп шығаруда қолдану.

Сабақтың
мақсаты

1.Барлық оқушылар: Центрге тартқыш үдеудің тұжырымдамасын сипаттау.
2.Оқушылардың басым бөлігі: Центрге тартқыш үдеудің формуласын анықтай алу, ХБЖ –ға келтіру.
3.Кейбір оқушылар: Центрге тартқыш үдеудің формуласын түрлендіріп, есептер шығару

Бағалау критерийі

1. Центрге тартқыш үдеудің тұжырымдамасын сипаттай алады.
2. Центрге тартқыш үдеудің формуласын анықтай алады, ХБЖ –ға келтіреді.
3. Центрге тартқыш үдеудің формуласын түрлендіреді, есептер шығара алады

Тілдік
мақсаттар



Арнайы пәндік лексика мен терминология.
Сөздік

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Жылдамдық

скорость

speed

радиус

радиус

radius

Центрге тартқыш удеу

Тяговое ускорение к центру

Centripetal acceleation




Сабақ барысы



Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ұйымдастыру бөлімі:


- Оқушылармен сәлемдесу;
- Оқушыларды түгелдеу;
- Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру;

Үй тапсырмасын сұрау


«Сұраққа жауап » әдісі.Мақсаты:Оқушылардың ой-өрісін жинақтап,жан-жақты ойлау және жазылым дағдыларын дамытады.

Ресурстар
Презентация



Сабақтың басы
10 мин



«Екі жұлдыз,бір тілек»оқушыларға кері байланыс жасаймын.

Атауы



s 2

t



Сызықтық
Жылдамдық

Ү

Е

А

Д

Арақашықтық



Р

Д

Қ

Ы

Бұрыштық
жылдамдық

Ж

Ш

Е

И

Жылдамдық



А

Л

М

У






Сабақтың ортасы
25 мин



Жаңа сабақ
1. Жаңа сабақты ART пайдаланып оқушыларға теориялық білімін шыңдап, графиктерді түсіндіремін.
Шеңбер бойымен бірқалыпты қозғалатын дененің үдеуі шеңбердің кез келген нүктесінде радиус бойымен оның центріне қарай бағытталады. Сондықтан оны центрге тартқыш үдеу деп атайды.





«Пікір алмасу» әдісі. Топтық жұмыс. Оқушыларды топпен жұмыс жасауға және бір-бірінің пікірімен санасуға,бөлісуге баулу. Әр топ тақырыпқа байланысты 5сұрақ және оның жауабын дайындайды. Келесі топқа тек сұрақтарын береді, белгіден кейін өз жауаптарымен салыстырады.
Қалыптастырушы бағалау кері байланыс арқылы өткіземін.
Дескриптор:

  1. Сұрақтарға дұрыс жауап бере алады.

  2. Сұрақтарға жауап бере алады.

  3. Тиянақты ойын жеткізе алады.

2.«Екеуі үйде, екеуі қонақта» әдісі . Топпен деңгейлік есептер шығару және басқа топтарға есептердің шығарылу жолы мен жауабын түсіндіріп беру.
А-деңгей.
1.Радиусы 40 м айналма жолмен автомобиль 20 м/с жылдамдықпен жүреді.Осы кезде центрге тартқыш үдеу неге тең болды?
2.Автокөлік радиусы 100м айналма жолмен 54км/сағжылдамдықпен қозғалады.Автокөліктің центрге тартқыш үдеуін тап?


В-деңгей.
1.Алғашқы «Восток »ғарыш кемесінің Жерді айналу периоды 90мин.Оның Жер бетінен орташа биіктігі 320км-ге тең деп есептеуге болады.Ал Жердің радиусы 6400км. Осы ғарыш кемесінің жылдамдығын есептеп шығарыңдар.

2.Қуатты бу трубинасының роторы 3000айн/мин жасайды.Оның жұмыстық дөңгелегінің диаметрі 2,7м.Осы трубина роторының бұрыштық жылдамдығын және ротор қалақшалары ұшының сызықтық жылдамдығы мен үдеуін тапыңдар?




С – деңгей.
1.Жер бетіндегі еркін түсу үдеуімен Айдың центрге тарқыш үдеуінің қатынасын есептеп шығарыңдар.Ай орбитасының радиусы 60Жер радиусына тең.



Критерий

Дескриптор

Деңгейі

Белгі

2. Центрге тартқыш үдеудің формуласын анықтай алады, ХБЖ –ға келтіреді.



Есептің шартын дұрыс жазады
Өлшем бірліктерін SIжүйесіне келтіреді
Формуларарды түрлендіре алады
Есептің шешімін нақты табады

А
В



+
++

3.Центрге тартқыш үдеудің формуласын түрлендіреді, есептер шығара алады

С

+++


Видео





Сабақтың соңы
10 мин

3.Жеке жұмыс: Сабақты бекіту кезеңінде қолданамын «Сиқырлы қапшық» әдісі ізденімпаздыққа, жылдамдыққа үйретемін.
Формуланы түрлендір.
t


а Ra


Дескриптор

Белгі

1.Формуланы түрлендіреді.
2.Физикалық шамаларды ң белгіленуін жазады.



+
+









Үйге тапсырма 7-жаттығу
2
3
4

Н.А.Закирова
Физика , 9 сынып



Кері байланыс
Рефлексия: «Білім шыңы»



1-сатысы : Мен ......... білемін
2-сатысы Мен ..........түсінемін
3-сатысы Мен ......... жасай аламын.



стикерлер

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Сабақ барысындағы қолданған тапсырмалар оқушылардың жас ерекшеліктерін ескеріп, сараланған.. «Пікір алмасу» әдісі арқылы топта жұмыс жасауын арттырып, бір-біріне деген сенімділігін орнатады. Орта деңгейдегі оқушыларға пәнге деген қызығушылығын арттыруға көмектесемін. Үлгерімі төмен оқушыларға деңгейлік тапсырмалар, түрткі сұрақтар, нұсқаулықтар беру арқылы қолдау көрсетемін ,әр оқушыға деңгейлік тапсырмалар беремін.

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Сабақ барысында қалыптастырушы бағалауды пайдаланып отырған дұрыс. Себебі, қалыптастырушы бағалау арқылы оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттырып, білім деңгейін қадағалап, реттеуге мүмкіндік береді. Оқушыларды қалыптастырушы бақалау арқылы мадақтау сөздер, смайликтер , бағалау парақшасы арқылыі, дескрипторлар арқылы бағалаймын.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Тәжірибелік жұмыс жасау барысында техника қауіпсіздігінің сақтауын қатаң қадағалаймын
.

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?




Жалпы бағалау


Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет