Сабақ: Информатика
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің есімі:
|
Сынып: 8
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Екілік санау жүйесіндегі сандарды сегіздік және он алтылық санау жүйелеріне ауыстыру мен кері ауыстыру.
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты: (мақсаттары)
|
Екілік сандармен орындалатын арифметикалық амалдарды қолдану, ондық жүйеде орындалатын амалдармен салыстыру.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
екілік сандарды басқа санау жүйесіне ауыстыру ережесін біледі, мұғалімнің көмегімен қойылған сұрақтарға жауап береді, сипаттама бере алады.
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
бүтін сан мен бөлшек санды басқа санау жүйесіне ауыстыру ережелерін ажырата алады, ережені сәйкесінше қолдана алады.
|
Кейбір оқушылар:
|
Кез келген екілік санды сегіздік, он алтылық жүйеге ауыстыра алады, ауыстыру жолдары жөнінде өз ой пікірлерін айтады, сандарды екілік жүйеден он алтылық жүйеге және кері ауыстыру үшін сәйкестік кестесін құра алады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар
Жұппен,топпен жұмыс жасай отырып, бірлесіп білім алады.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: санау жүйесі, екілік жүйе, ондық жүйе, ауыстыру ережесі, жүйе негізі.
|
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
Талқылауға арналған тармақтар:
1. Санау жүйесіне ауыстыру ережесі.
2. Екілік санды сегіздік және он алтылық жүйеге ауыстыру ерекшелігі.
|
|
Алдыңғы оқу
|
Оқушылардың жалпы санау жүйесі, оның түрлері туралы түсініктері бар.
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт 45 минут
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы:
(2 минут)
|
Ұйымдастыру.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.
2 үлкен топқа бөлу /16 оқушы/, топ мүшелерінің рөлдерін тағайындау, бағалау парағымен таныстыру.
|
Таныстырылым
Өлең шумақтары
|
Ортасы (40 минут)
7 минут
15-18 минут
10 минут
5 минут
|
Үй тапсырмасын тексеру «Сандар сөйлейді» стратегиясы (7 сұрақ).
«Джигсо» әдісі. Жаңа сабақ.
1-топ: «Екілік санау жүйесіндегі сандарды сегіздік санау жүйелеріне ауыстыру мен кері ауыстыру;
2-топ: «Екілік санау жүйесіндегі сандарды он алтылық санау жүйелеріне ауыстыру мен кері ауыстыру».
«Пилот-штурман» жұптық жұмыс. Берілген сандарды көрсетілген санау жүйесіне ауыстыру керек.
Сыныпты қайта 6 топқа бөлу: «Блум кубигі» стратегиясы бойынша тақырыпқа сай сұрақтар құру (Басшылыққа алатын сөздер: «Не үшін?», «Түсіндін», «Атап бер», «Ұсын», «Ойластыр», «Бөліс»).
|
Таныстырылым
Оқулық, постер
Таныстырылым.
Таныстырылым.
|
Аяқталуы
(5 минут)
|
Үйге тапсырма: Оқулықпен жұмыс §1.3, 14-беттегі шығармашылық тапсырмалар.
Топ көшбасшысының қорытынды бағысын ескеріп оқушыларға бағаларын айту.
Бағалау
Мұғалім жиынтық баға қояды.
Рефлексия
3 мин
«Екі жұлдыз, бір тілек»
Оқушылар стикерлерге өз ойларын жазып, мұғалімге жинап береді.
|
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
Қосымша көмек көрсету: жетелеуші сұрақтар қою, жұптық, топтық жұмысты ұйымдастыру.
Қабілеті жоғары оқушылар кеңейтілген тапсырмалар орындайды:
екілік сандарды сегіздік жүйеге ауыстыру және кері ауыстыру үшін сәйкестік кестесін құру;
екілік сандарды он алтылық жүйеге ауыстыру және кері ауыстыру үшін сәйкестік кестесін құру.
|
Бағалау – Оқушылардың үйренген тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Мақсаты: оқыту үшін және оқуды бағалау.
«Сандар сөйлейді» тапсырмасын критерий бойынша көшбасшы бағалайды.
«Джигсо» әдісі: көшбасшы бағасы.
«Пилот-штурман» жұпта өзара бағалау, бағалау парағына қойылады.
«Блум кубигі»: формативті бағалау «Смайлик».
Мұғалімнің жиынтық бағасы.
|
Пән аралық байланыс: Математика, тарих, ағылшын тілі.
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері: ЕТ кабинетіндегі қауіпсіздік техника ережелері және жұмыс орнын ұйымдастыру.
АКТ мен байланыс: интербелсенді тақта, компьютер кешені, таныстырылым, интернет желісі.
Құндылықтармен байланыс: топта бірлесіп, жұппен жұмыс жасау,бірін-бірі оқыту, көмек көрсету, түсіндіру, талқылау, өзін және өзгені әділ бағалау.
|
| | |
Рефлексия
Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болады? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен.
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|