Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
5-бөлім Екінші дүниежүзілік соғыс
|
Мектеп: «Қызыл әскер»
|
Күні: 16 (17).01.2020 ж
|
Мұғалімнің аты-жөні:Тажибаев Ш
|
Сынып:9
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Екінші дүниежүзілік соғыстың қорытындылары мен сабақтары қандай болды?
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
9.3.2.3 - Екінші дүниежүзілік соғыстың себептерін, сипаты мен салдарын талдау
|
Сабақ мақсаттары
|
9.3.2.8. - Ұлы Отан соғыстың жеңісіне кеңес халқының қосқан үлесін бағалау
|
Бағалау критерийлері
|
Оқушы зерттеу нәтижелерін кестеге енгізеді
* Фашизмнің пайда болуына әсер еткен факторларды анықтайды
* Көшбасшыларға досье жасайды
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
Бірінші және Екінші дүние жүзілік соғыстардың шығу себептерін, жүру барысын, салдарын анализдейді
|
Құндылықтарды дарыту
|
Бірінші / Екінші дүниежүзілік соғыстың басты себептері........
Ұлттар Лигасы бейбітшілікті сақтап қала аламады, себебі...
Гитлер Екінші дүниежүзілік соғыстың басталуына төмендегі себептер бойынша кінәлі болды...
изоляционизм, ымыраласу саясаты, ҰлттарЛигасы, Маньчжурия, Абиссиния, аншлюс, Судет облысы, Мюнхен келісімі, Ұлы Отан соғысы, Барбаросса жоспары, Ұжымдық қауіпсіздік, әскери қызмет Жеңіс күні, Қырғи-қабақ соғыс, сателлитмемлекеттер, ұлы держава
|
Пәнаралық байланыстар
|
География
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Ғаламтор желісінен іріктеу материалдарын табу
|
Бастапқы білім
|
Ұсынылатын алдын ала Білім Германия мен Италияның тарихына қатысты және ХІХ ғасырда осы елдерде ұлтшылдықтың дамуы туралы 8-сынып курсында дүниежүзілік тарих бойынша қарастырылған материалды қамтиды. Оқушылар сондай-ақ 9-сыныптың алдыңғы бөлімдерінде алған бірінші дүниежүзілік соғыстың, Ұлы Депрессияның салдарларымен байланысты өз білімдеріне сүйенетін болады. Оқушылар саяси режимдер туралы, әсіресе сталиндік режим мысалында тоталитарлық құрылым белгілері туралы түсінікке ие болуы тиіс.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
(10 мин.)
|
Бірінші дүниежүзілік соғыс туралы өткен сабақтардағы мәліметтерді оқушылардың есіне түсіріңіз. Оқушылар өткен сабақтардағы қажетті жазбаларды пайдалануға болады. Мұғалім әртүрлі әдіс-тәсілдерді ұйымдастыруға болады. Мысалы, «Миға шабуыл», оқушылар тақырып бойынша берілген сұрақтарға өз болжам жауаптарын айтады және тақтаға ментальды карта түрінде жазып отыруға болады
|
Презентация
|
Сабақтың ортасы
25 мин
|
(М/С) Оқушылар Екінші дүниежүзілік соғыстың шығуына түрткі болған Халықаралық қарым-қатынастағы оқиғалардың хронологиясын жасайды. Олар Гитлердің іс-әрекетіне қатысты оқиғалардың хронологиясын және басқа елдердің іс-әрекетіне қатысты оқиғалардың хронологиясын түрлітүсті маркермен сызып белгілейді. Оқушылар осы белгі негізінде соғыстың Еуропалық қақтығыстардан шыққаны жайлы талқылайды.
Екінші дүниежүзілік соғыстың ең негізгі себептерінің бірі ретінде Версаль-Вашингтон жүйесінің дағдарысы екенін көрсету қажет. Оқушыларға берілген оқиғалар хроникасы Еуропадағы Гитлердің 1933-39 жылдардағы әрекет ету кезеңінен бастау үшін, 1931 жылдағы Жапонияның Маньчжурияны басып алу оқиғаларынан бастап, Кеңес Одағының 1945 жылы Жапонияға соғыс жариялағанға дейінгі кезеңді қосу қажет. -Оқушыларға электронды ресурстардың сілтемелері берілуі қажет. Төмендегі аталған шайқастар топтық жұмыста қарастырылуы тиіс: -Британия үшін шайқас -Перл-Харбор портына шабуыл -Атлантикадағы шайқас -Берлин үшін шайқас -Пруссия үшін шайқас -Нормандияға одақтас түсіру -Хиросима мен Нагасакиге атомдық бомбалау тағы басқалары Аталған шайқастар негізгі шайқастар болып саналады және КСРО мен Германияның арасындағы жаппай қару-жарақ жарысын көрсететін мысал бола алады.(брноньмен жақсартылған танктерді қолдану, және жақсы жабдықталған оқ өтпейтін әскери техникалар ТИГР, ПАНТЕРА,Т-34,КВ т.б)
|
Презентация
|
Сабақтың соңы
10 мин
|
Рефлексия
оқушылар әскери ғылым мен техниканың Екінші дүниежүзілік соғыс барысына қандай өзгерістер әкелгені жайлы зерттейді. Оқушылар теңіздегі, құрлықтағы, әуедегі шайқастарды қарастырады. Әрбір ақпаратты инфографикалық тәсілдер арқылы зерттеу жүргізеді. (ресурстар бағанындағы сілтемелерді пайдалану)
Инфографикада төменде көрсетілген аспектілер қамтылуы тиіс: - шайқастарға мысал келтіру; - болған шайқастардың фотографиясы және әскери техника, қару – жарақтары жайлы қысқаша сипаттама; - Екінші дүниежүзілік соғыс кезінде құрлықта, әуе–теңізшайқастарында әскери техникалар және қару-жарақтар соғыс сипатын қалай өзгерткені туралы қорытынды жасайды.
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Күрделі тапсырма:
Қосымша: оқушылар фашизм мен нацизм идеологиясының әсері туралы қорытынды жасай алады.
|
Әр түрлі критерийлер бойынша қалыптастырушы бағалау мүмкіндігі бар:
* Жұптар мен топтарда пікірталас сапасын өлшеу;
* Оқушыларға олардың ойлауын қолдау үшін қажетті бөлшектер санын сақтай отырып, алдын-ала оқуға сілтемелерді ескеру;
* Анықтау, олар өз пікірлерін дәлелдермен қаншалықты жақсы бекітеді.
Оқушылар сыныптастардың ауызша және жазбаша үлесін өздері әзірлеген критерийлерді пайдалана отырып бағалай алады.
|
Бұл бөлімде интернет ресурстарын пайдалануға болады
Қосымша жұмыс географиямен байланысты болуы мүмкін.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|