Сабақ Тақырыбы «Қыс» Өткізген: мұғалім Темірғалиева С. Е сабақтың тақырыбы: Қыс Сабақтың мақсаты: Білімділік: Қыс тақырыбына байланысты сөздіктерді дұрыс меңгерту



Дата10.07.2017
өлшемі130,11 Kb.
#21017
түріСабақ
Ашық сабақ

Тақырыбы «Қыс»


Өткізген: мұғалім Темірғалиева С.Е
Сабақтың тақырыбы: Қыс

Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: Қыс тақырыбына байланысты сөздіктерді дұрыс меңгерту.

2. Дамытушылық: Ойлау, сөйлеу, есте сақтау кабілеттерін дамыту.

3. Тәрбиелік: Қыс мезгілінің табиғатын, ауа-райын білуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ. (аралас дүние тану сабағымен)

Сабақтың көрнекілігі: Қыс суреті, қар, мақта, ақшақар.

1. Ұйымдастыру кезеңі

Сабақтың барысы: а) амандасу, төгендеу.

2. Егор оқушы: киімен шығып (шарф, қолғап, құлақшын) (на дворе)

Шарф поднял до самых глаз, на дворе мороз-аяз

-Балалар Егор қалай киінген?

-Егор жылы киінген.

-Ол неге жылы киінген?

-Өйткені күн суыз.

Ендеше бүгінгі тақырыбымыз не туралы.

Қыс туралы айтамыз.

Қыс суреттерімен жұмыс, әр суреттен бір-бір сөз айтып өту.

-Қыста қар жауады.

-Қардың түсі қандай? Қыста айнала қандай? Қар неге ұқсайды? Қар мақтаға ұқсайды.

3. Сабақта меңгеретін сөздер.


Қыс – зима Аяз - мороз

Қыста – зимой Суық болады – будет холодно

Қар – снег Ақшақар – Снегурочка

шырша – елка

аққала – снеговик

Қыс айлары – зимние месяцы


Осы сөздерді дұрыс айтқызу.

1. Қыс айлары: желтоқсан, қаңтар, ақпан.

2. Қыста қар жауады.

4. Дәптермен жұмыс: Дәптерге қыс тақырыбына байланысты

сөздерді жазу, қар суретін салу.

5. Сергету сәті; Екі тілде сөйлеу

Город - қала

Санки – Шана


Иди – бар

снег – қар.

6. Қорытындылау: сабақты қортыныдылау келе

- балалар карандаш бүгін бізге сабақта қонаққа кім келді?

- Ақшақар келді, ақшақар бізге үш тапсырма ала келіпті.

Көмектесеміз бе?

Иә көмектесеміз.

1. тапсырма шашылған сөздерден сөз тіркестерін құрастыру.

2. тапсырма қаршықтағы орыс сөздерін қазақ тіліне аудару.

3. тапсырма Заттардан қыс тақырыбына, жаңа-жыл тақырыбына байланысты заттарды бөліп көрсету.


7. Үйге тапсырма: сабақта өткен сөздікті жаттап келу.

8. Бағалау: Сабақта бейсине жауап берген оқушылардың әділ бағалау, мадақтау.


ӨЗІН-ӨЗІ БАҒАЛАУ
1 «и» сыныпта қазақ тілінен «Қыс» тақырыбы бойынша сабақтың өзінідік талдауы.

Мұғалім: Темірғалиева С.Е.

Сыныптың топтың құрамы – 15 оқушы. Олардың сегізі «5», екеуі «3»

бесеуі «4» деген бағаға оқиды.

Сабақтың тақырыбы: «Қыс»

Сабақтың түрі: білімдерін бекіту сабағы, дәстүрлі емес сабақ.

Сабақ деңгейі: шығармашылық деңгей.

Мақсаты: «Қыс» тақырыбына байланысты атауларды, саналы түрде білуі.

Жыл ерекшеліктері туралы білу. Үлгі бойынша сөйлесуге әрекет жасауды игеру. Бейнелеу арқылы балаларды көкемдікке тәрбиелеу. Сабақтың мақсатымен өткен тақырыптың арасында байланыс байқалды. Сабақтың тақырыбына сурет арқылы оқушылар өздері шықты. Сабақта топтық, жеке жұмыс түрлері болды.

Оқушылардың танымалдық қызығушылықтарын ояту үшін сын тұрғысынан ойлау технологиясының элементтері қоланылады

(шашылған сөздерден өдең құрастырындар).

С абақтың қортындысы сурет арқылы жасалды. Оқушылардың жауабын мұғалім бағалады. Үй тапсырмасы оқушылардың деңгейлік кабілеттеріне байланысты берілді.


Ұсыныстар:

1. Сабақтың беру формасын өзгертуде құрастыру (топтық жұмысы

жұптық жұмысқа ауыстыру).

2. Оқытудың белесенде әдіс-тәсілдерін қолдану.

Қыс:(қыс киімін киіп шығады) Сәлем бердім,балалар!
Балалар:Сәлеметсіз бе,Е Қыс-ата!Кел,бізбен жарыс.
Жүргізуші:Бірігейік,жиналайық,
Қыс-атамен жарысайық.
Бекзат:Айналада аппақ қар,
Кім бұндайға шыдай алар,
Қыс атамен жарысып,
Қар жинасақ бірігіп.
Ойын:Кім домалақ қарды тез жинайды?(Қыс атамен балалар арасында жарыс өткізіледі).
Қыс-ата:Ой,балалар!Қандай жылдамдық.Мен тіпті үлгіре алмадым ғой.Өзіме көмекші шақырайын.Ал қандай көмекші екенін сендер табыңдар.
Қыста барлық балалар
Қардан оны жасайды
Көзін салып көмірден,
Мұрын қойып сәбізден
Темір шелек басында
Кәнеки бұл……………
Балалар жауабы:аққала.
Жүргізуші:Дұрыс,балалар.бәріміз аққаланы шақырайық.(аққала кіреді)
Аққала:Сәлеметсіздер ме,балалар.Мен де сендермен ойнайын.Сендерге жұмбақ жасырайын:Аппақ,бірақ сүт емес,
Аппақ,бірақ бор емес.
Аспаннан ол түседі,
Даланы ақпен жабады.
Балалар:қар.
Аққала:Терезеге сурет салады,
Күн шықса,еріп қалады.
Балалардың жауабы:аяз.
Аққала:Зулап түсіп төменге,
Шықпас менсіз төбеге.
Балалар:Шана.
Аққала:Дұрыс,балалар.Енді ойын ойнайық.
Ойын:Кім бірінші?Шарты:Қарды домалатып шыршаға бірінші болып жету.
Ойын:Кім шеңберге тез жинайды?Шарты:Балалар екі топқа бөлініп,кішкентай доптарды тез шеңберге жинау керек.
Ойын:Қарды кім алысқа лақтырады?Ойынның шарты:Қарды домалақтап алысқа лақтыру.
Жүргізуші:Көрдің бе,Қыс-ата,біздің балалар тез,ақылды,шымыр.
Қыс-ата:Ия,балалар күнде жаттығу жасап,шыныққандары көрініп тұр.
Жүргізуші:Мінеки,балалар біздің мерекеміз аяқталды.Қонақтарымызбен қош айтысайық.Сау болыңдар!

Автор: Мажитова Ж.С.

Қыс қызығы

№2 Бестобе орта мектебі

Сыныптан тыс іс - шара

2 сынып


Дайындаған:

бастауыш сынып мұғалімі

Мажитова Ж.С

2009-2010 оқу жылы

Сабақтың тақырыбы: «Қыс қызығы»

Сабақтың мақсаты:

1. Балаларға қыс келгеннін сезіндіру.

2. Қыс жайлы, өлең, тақпақ, жұмбақ жайлы білімдерін толықтыру.

3. Ойын арқылы сабақты өте көңілді өтуіне сезіндіру.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі; сұрақ - жауап, әңгімелесу, ойын

Сабақтың көрнекілігі: слайд, суреттер, қыс табиғаты

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі:

Қыс суреті көрсетіледі. Қыс әуені естіледі. Ортаға адасып қыс мезгілі кіреді.

2. Жаңа сабақ

Балалар, мен қайда кіріп кеттім? Сіздер кімсіздер? Менің жыл мезгілім келген соң, мен келіп адасып қалдым. Қазір жыл мезгілі қандай. Ал мен кім ойлайсыңдар? (дұрыс айтасыңдар: мен - қыспын)

Аппақ, аппақ қар аппақ,

Қар жамылған жер аппақ.

Қырау - қырау тау аппақ,

Айналаның бәрі аппақ.

Ал енді балалар сендерге қыс мезгілі ұнайды екен.

Мен сендерге өлең оқимын ал сендер жауабын айтасыңдар. Тыңдаңдар.

Аяз қысып өрнек сызып,

Терезені торлайды.

Қарға омбығып, бет домбығып,

Балдырғандар ойнайды,

Кейде ұлып, кейде жұлып,

Ұйтқып боран соғады.

Айтындаршы балалар бұл қай кезде болады? (Қыста)

Дұрыс балалар, сендерге қыс мезгілі ұнай ма? Несімен? Қандай ойындар ойнайсыңдар? Қыз мезгілінде неше ай бар? Желтоқсан айында қандай мерекелер бар?

16 - желтоқсан Қазақастан тәуелсіздігін жариялаған күн.

16 желтоқсан

Тәуелсіздік алған күн.

Ерекше боп мәңгілік,

Ел жанында қалған күн.

Отанды қалай жақсы көресіңдер дәлелдендер. (балалардың өлең, жұмбақ, т.б.)

Отансыз адам - ормансыз бұлбұл болмайды.

Отан - оттан да ыстық.

Сендер Отанды жақсы көреді екенсіңдер, дәлелдедіңдер. Мен ризамын.

Ал қане сурет дәптерлеріңді, түрлі - түсті қарындаштарыңды алыңдар.

Мен сендерге жұмбақ жасырамын ал сендер оның жауабын сурет ретінде саласыңдар. Түсінікті ме?

Жазда тынығады

Қыста шынығады (шана)

Қыста да жазда да, бір түсті болады. (шырша)

Қыста ғана болады

Ұстасаң қолын тонады. (қар)

(жұмбақты талдау, бағалау)

Ал енді балалар бздің тақырыбымызға байланысты сөзжұмбақ шешеміз.

Қ а Р


ш Ы р ш А

С а л қ ы Н

Қ о л ғ а П

с Ы й л ы қ

м ұ З

т Ы ш қ а н



ш а ң Ғ ы

қ Ы р а у

1. Қыста ғана болады

Ұстасан қолын тонады(қар):

2. Жаңа жыл көркі (шырша)

3. Қыста ауа райы қандай болады?(салқын)

4. Қысты күні қолға киеді(қолғап)

5. Аяз ата дорбасындағы зат(сыйлық)

6 Отқа жанбас, суға батпас (мұз)

7. Жыл басы, (тышқан)

8. Ақ қарда тек тұрмадым

Қос тақтаймен зырладым (шаңғы)

9. Қыстың орманның көркі (қырау)

Жақсы балалар, тапсырманы сендер орындадыңдар. Мен ризамын. Ал енді ортаға әр командадан бір бала ортаға шығады.

1. Тапсырма «Қоянды келтіру»

2. Тапсырма «Аюды келтіру»

3. Тапсырма «Түлкіні келтіру»

Мына шыққан балалар мимикамен келтіреді, ал сендер оның суретін саласыңдар.

Ал енді тақтаға назар аударамыз. Тақтада 7 аптаның суреттері бар. Бірақ олардың орындары ауысқан. Сендердің тапсырмаларын оларды рет - ретімен қою. (марапаттау)

Екінші тапсырма «Топтастыру» «Дала жануарлары» «Үй жануарлары»

Сабақтың қорытындысы:

Ал сендерге сабақ ұнаса, сендер мына суретке өз көңіл - күйлерінді түсіріңдер.

Сабақты бағалау: марапаттау (екі сөз арқылы тілектерін жазу)

(өлең оқу арқылы сабақты аяқтау)

Қане барлығымыз көздерімізді жұмамыз.

Дала аппақ, жапалақтап,

Қар жауады тымбастан

Қалын орман қар жамылған

Маужырайды түнгі аспан.

(Қыстың әуені)

Ал енді балалар сендерге қыс мезгілі ұнайды екен.

Мен сендерге өлең оқимын ал сендер жауабын айтасыңдар. Тыңдаңдар.

Аяз қысып өрнек сызып,

Терезені торлайды.

Қарға омбығып, бет домбығып,

Балдырғандар ойнайды,

Кейде ұлып, кейде жұлып,

Ұйтқып боран соғады.

Айтындаршы балалар бұл қай кезде болады? (Қыста)

Дұрыс балалар, сендерге қыс мезгілі ұнай ма? Несімен? Қандай ойындар ойнайсыңдар? Қыз мезгілінде неше ай бар? Желтоқсан айында қандай мерекелер бар?

16 - желтоқсан Қазақастан тәуелсіздігін жариялаған күн.

16 желтоқсан

Тәуелсіздік алған күн.

Ерекше боп мәңгілік,

Ел жанында қалған күн.

Отанды қалай жақсы көресіңдер дәлелдендер. (балалардың өлең, жұмбақ, т.б.)

Отансыз адам - ормансыз бұлбұл болмайды.

Отан - оттан да ыстық.

Сендер Отанды жақсы көреді екенсіңдер, дәлелдедіңдер. Мен ризамын.

Ал қане сурет дәптерлеріңді, түрлі - түсті қарындаштарыңды алыңдар.

Мен сендерге жұмбақ жасырамын ал сендер оның жауабын сурет ретінде саласыңдар. Түсінікті ме?

Жазда тынығады

Қыста шынығады (шана)

Қыста да жазда да, бір түсті болады. (шырша)

Қыста ғана болады

Ұстасаң қолын тонады. (қар)

(жұмбақты талдау, бағалау)

Ал енді балалар бздің тақырыбымызға байланысты сөзжұмбақ шешеміз.

Қ а Р

ш Ы р ш А



С а л қ ы Н

Қ о л ғ а П

с Ы й л ы қ

м ұ З


т Ы ш қ а н

ш а ң Ғ ы

қ Ы р а у

1. Қыста ғана болады

Ұстасан қолын тонады(қар):

2. Жаңа жыл көркі (шырша)

3. Қыста ауа райы қандай болады?(салқын)

4. Қысты күні қолға киеді(қолғап)

5. Аяз ата дорбасындағы зат(сыйлық)

6 Отқа жанбас, суға батпас (мұз)

7. Жыл басы, (тышқан)

8. Ақ қарда тек тұрмадым

Қос тақтаймен зырладым (шаңғы)

9. Қыстың орманның көркі (қырау)

Жақсы балалар, тапсырманы сендер орындадыңдар. Мен ризамын. Ал енді ортаға әр командадан бір бала ортаға шығады.

1. Тапсырма «Қоянды келтіру»

2. Тапсырма «Аюды келтіру»

3. Тапсырма «Түлкіні келтіру»

Мына шыққан балалар мимикамен келтіреді, ал сендер оның суретін саласыңдар.

Ал енді тақтаға назар аударамыз. Тақтада 7 аптаның суреттері бар. Бірақ олардың орындары ауысқан. Сендердің тапсырмаларын оларды рет - ретімен қою. (марапаттау)

Екінші тапсырма «Топтастыру» «Дала жануарлары» «Үй жануарлары»

Сабақтың қорытындысы:

Ал сендерге сабақ ұнаса, сендер мына суретке өз көңіл - күйлерінді түсіріңдер.

Сабақты бағалау: марапаттау (екі сөз арқылы тілектерін жазу)

(өлең оқу арқылы сабақты аяқтау)

Қане барлығымыз көздерімізді жұмамыз.

Дала аппақ, жапалақтап,

Қар жауады тымбастан

Қалын орман қар жамылған

Маужырайды түнгі аспан.

(Қыстың әуені)

Вложенные файлы:

kys-kyzygy.zip

Сабақтың тақырыбы: «Қысқы ауа райы»

Сабақтың мақсаты: а) Білімділік:

Жыл мезгілдері туралы білімдерін тексеру.

Жаңа сөздерді игерту.

Сауатты жазуға, дұрыс оқуға бейімдеу.

ә) Тәрбиелік:

табиғатты аялауға, адамгершілікке, жауап-

кершілікке тәрбиелеу.

б) дамытушылық:

ойлау қабілеттерін, тілдерін дамыту.

Сабақтың әдісі: коммуникативті әдіс ( топпен жұмыс, жұппен жұмыс),

сұрақ-жауап, аударма.

Сабақтың барысы: I) Ұйымдастыру кезеңі:

а) Сәлемдесу

ә) Оқушылардың дайындықтарын тексеру.

II) Өткенді қайталау:

Сұрақтар:

1) Бір жылда неше жыл мезгілі бар?

2) Олар қандай жыл мезгілдері?

3) Қазір қай жыл мезгілі?

1 –слайд. Сабақтың мақсаты.

2 – слайд. Бір слайдта 4 жыл мезгіліндегі табиғи құбылыстар.

Көктем, жаз, күз, қыс.

-Мынау қай жыл мезгілі?

-Жыл мезгілі-қыс. Суретте қардың суреті бейнеленген.

-Мынау қай жыл мезгілі?

-Жыл мезгілі-көктем. Суретте еріп жатқан қар, мұздың суреті бейнеленген.

-Мынау қай жыл мезгілі?

-Жыл мезгілі-жаз. Суретте өсіп тұрған гүлдердің суреті бейнеленген.

-Мынау қай жыл мезгілі?

- Жыл мезгілі-күз. Суретте сарғайып жерге түскен жапырақтар бейнеленген.

III) Жаңа сабақ:

Бүгінгі тақырыбымыз Қысқы ауа райы

Жаңа сөздер

Қыста-Зимой

Ауа райы-Погода

Аязды-Морозная

Қарлы-Снежная

Тамаша-Прекрасная

Күн қысқа-День короткий

Түн ұзақ-Ночь длинная

Ауаның температурасы-Температура воздуха

а)мұғалім оқиды

ә) оқушылар оқиды

б)сөздік дәптерге көшіреді

Мәтінмен жұмыс

а) Оқушылар оқиды.

ә)Сөйлемдердің соңына нүкте қояды.

Қыс түсті күн суытты қалың қар жауды боран соқты аяз болды балалар шана, шаңғы тепті адамдар қысқы киімдерін киді балалар қардан аққала жасады.

Тексеру жұмысы.

Қыс түсті. Күн суытты. Қалың қар жауды. Боран соқты, аяз болды. Балалар шана, шаңғы тепті. Адамдар қысқы киімдерін киді. Балалар қардан аққала жасады.

Аударма жұмысы.

3 – слайд Табиғаттың суреттері. Оқушылар табиғи құбылыстарға қарап, ауа райын анықтайды.

4 – слайд Сөз одағын құру. Оқушылар тақтаға қыс мезгіліне байланысты сөздерді жазады.

Қыс


5-слайд. «Қарлы кесек» атты грамматикалық ойын.

1.Қыс 1.Ауа райы

2.Қыс келді. 2.Ауа райы суық.

3.Суық қыс келді. 3.Қыста ауа райы суық болады.

Мәтінмен жұмыс

а) Оқушылар оқиды

ә) мәтінді аударады.

Топпен жұмыс: 5 жолды өлең

1 – топ .Қыс 2 – топ Қар

Суретпенжұмыс. Әр топқа қыстың суретін беру. Сол суретке байланысты сұрақтар құрайды. ( Жауаптарын келесі сабақта айтады)

6 – слайд. Сөздерді орысша жазамыз, қазақша оқушылар жазады.

Зима, холодно, дети, снег, мороз, лыжи, санки, играют, делает, снеговик, человек, похож, обрадовались.( Сөздер бір бағанда қазақшасы, екінші бағанда орысшасы жазылады)

IV) Пысықтау:

- Бүгін біз қандай тақырып өттік?

- Қандай сұрақтарға жауап бердік?

- Қандай сөздер жаздық?

- Не туралы мәтін оқыдық?

V) Қорытынды: Оқушыларды бағалау. Үйге 130-бет,1-тапсырма,қыс туралы әңгіме жазу.



Вложенные файлы:

kys-kyzygy.zip
Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет