Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Перпендикуляр және көлбеу. Түзу мен жазықтық арасындағы бұрыш
|
Мектеп: Қарақұм орта мектебі КММ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Тэтбенова А
|
Сынып: 10
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Түзу мен жазықтық арасындағы бұрыш
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
10.3.2 түзу мен жазықтық арасындағы бұрыш анықтамасын біледі және сызбасын салып, бұрыштың мәнін табады;
|
Сабақ мақсаттары
|
Түзу мен жазықтық арасындағы бұрыш анықтамасын білу; Сызбасын кескіндей алу; Түзу мен жазықтық арасындағы бұрыштың мәнін табу.
|
Бағалау критерийлері
|
Оқушылар:
Түзу мен жазықтық арасындағы бұрыш анықтамасын біледі, түсінеді; Сызбасын кескіндей алады; Түзу мен жазықтық арасындағы бұрыштың мәнін табады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика мен терминология
Түзу мен жазықтықтың орналасуы, параллель түзулер, айқас түзулер, қиылысатын түзулер, түзулер арасындағы бұрыш, тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышы....
|
Құндылықтарды дарыту
|
Бір-бірін тыңдау, кезекпен сөйлеу, өз ойын нақты жеткізу, дәлелдер мен мысалдар келтіру, өздігінен үйренуге талпыну, академиялық шыншылдық, топтық және жұптық жұмыстарда ашық болу.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Сызу, қазақ тілі
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интерактивті тақтаны қолдану дағдысы
|
Бастапқы білім
|
Түзулер арасындағы бұрыш, параллель түзулер ұғымы, перпендикуляр түзулер, көлбеу және проекция туралы қғымдар және айқас түзулер арасындағы бұрыш.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
3 минут
|
1. Сыныпты ұйымдастыру.
Оқушылармен сәлемдесу. Сынып тазалығына назар аудару. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың үй тапсырмасын тексеремін, сұрақтары болса бірге талқылаймыз.
2. Сабақтың мақсаты мен жетістік критерийлерін оқушылармен бірге талқылау.
|
Погорелов А.В. геометрия
7 – 11 сынып оқулығы.
1 – 4 слайд
|
Сабақтың ортасы
Ұ
5 минут
ТЖ
20 минут
ЖЖ
14 минут
|
Сабақты өткен тақырыпты қайталау мақсатында ауызша тапсырмадан бастаймын.
І. Ауызша тапсырма
А нүктесінен α жазықтығына АА1 перпендикуляр және АВ көлбеу жүргізілген. ВА1 – көлбеудің проекциясы.
АВ = 5 см, АА1 = 4 см болса, ВА1 –ді;
ВА1 = 6 дм, АА1 = 8 дм болса, АВ -ны;
Өткен тақырыпты қайталап болғаннан кейін, есептер шығаруды бастаймыз.
№ 1 тапсырма.
Ұзындығы 10м-ге тең кесінді жазықтықты қияды, оның ұштары жазықтықтан 3м және 2м қашықтықта жатыр. Берілген кесінді мен жазықтық арасындағы бұрышты табыңыз.
АВ=10см; АР=2см.
ВD=3см; BOD -?
BC=BD+DC=2см+3см=5см
BAC= BOD=
=sin ; sin =
=300; BOD=300 Жауабы: 300
№2 тапсырма.
А нүктесі жазықтықтан 18 см қашықтықта жатыр. Осы нүктеде өтетін және жазықтықпен 600 бұрыш
жасайтын көлбеудің ұзындығын табыңыз.
AD=18, AKD=600
AK-?
AK=18 Жауабы:
№ 3 тапсырма.
АВ кесіндісі а жазықтығын қияды.С нүктесі АВ кесіндісінің ортасы. А, В және С нүктелері арқылы жазықтығын М, К және Р нүктелерінде қиятын параллель түзулер жүргізілген.
Егер АM= , BP = дм болса, СK кесіндісінің ұзындығын табыңыз.
BN= BP+PN
BN= + дм= 4 дм
АВN үшбұрышының орта сызығы- CD.
СD=BN:2=2
CK=CD-KD=2 - = . Жауабы:
|
5 – 10 слайд
|
Сабақтың соңы
Ой толғаныс
3 минут
|
1. Жинақтау. Оқушылар өздері сұрақтар құрастыру арқылы «иә» немесе «жоқ» стратегиясы арқылы жауап беру.
2. Бағалау. Оқушылар өзін-өзі ауызша критерий бойынша бағалайды.
3. Оқушыларға мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі.
4. Үйге тапсырма: теорияны оқып келу және төмендегі тапсырмаларды орындау:
Үйге тапсырма
1. Жазықтықтан а қашықтықтағы нүктеден, жазықтықпен 300 бұрыш жасайтын екі көлбеу жүргізілген, олардың проекциялары 1200 бұрыш жасайды. Көлбеулер ұштарының ара қашықтығын табыңыз.
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Сараланған тапсырмалар жұптық жұмыста және үй жұмысының тапсырмаларында көрсетілген.
|
Меңгерілген білімдерін тексеру үшін жұптық жұмыс жүргізіледі.
|
Оқу процесінің күйзеліс түзуші факторларын алып тастау мақсатында әр оқушы өзін еркін ұстауына, көңіл күйінің көтеріңкі болуына жағдай туындатамын.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
Достарыңызбен бөлісу: |