Сабақ тақырыбы Заттың молекулалық құрылымы.Қатты денелердегі қысым



Дата01.02.2022
өлшемі173,71 Kb.
#130386
түріСабақ
Байланысты:
Заттардың молекулалық құрылымы
ASLANCV (1), ASLANCV (1), 7-11 ТАЛДАУ ФИЗИКА 2- ТОҚСАН 472 дұрысы, УР 39 алг 9

Қысқа мерзімді жоспар бөлімі:

Қатты денелердің, сұйықтар мен газдардың қысымы.

Мектеп:




Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:




Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:







Сабақ тақырыбы

Заттың молекулалық құрылымы.Қатты денелердегі қысым.







Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.1.1 қысым терминін түсіну және оны мына формула бойынша есептеу: қысым = күш / аудан;
7.1.1.5

сандарды стандарт түрде жазған кезде еселік және үлестік қосымшаларды білу және қолдану:

микро (μ), милли (m), санти (c), деци (d), кило (k) және мега (M);






Сабақ мақсаттары

Білу және түсіну

Сұйықтар мен газдардағы қысымның таралуы



Қолдану

  • Паскаль заңының күнделікті өмірде қолданылуы







Жетістік критерийлері

  • Қысымның пайда болуы мен

негізгі ұғымдарын сипаттай біледі;

  • Әртүрлі ортадағы қысымды салыстыра алады.




Тілдік мақсаттар


Пәндік лексика және терминология: қысым , байланыс, молекула , газ техникалық терминдерді дұрыс әрі сенімді пайдалана отырып, тербелістер мен толқындар бойынша сынып талқылауын жүргізуге ықпал ете алады.

Диалогқа/жазуға қажетті сөз

  • Қысым дегеніміз .......................... және пайда болуы

...................................... және оның негізгі қарастыратыны .............,........................... болып табылады.





Құндылықтарды дарыту


Сүйіспеншілік, адалдық, шыншылдық және жауапкершілік




Пәнаралық байланыстар

Физикалық құбылыстарды сипаттағанда жаратылыстану бағытындағы пәндерді кіріктіру. Музыка, математика пәнімен байланысы.




АКТ қолдану дағдылары

Паско құрылығысы Интербелсенді тақтамен жұмыс.,видео материалдар.




Бастапқы білім


Зат құрылысы туралы біледі.




Сабақ барысы




Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар





Сабақтың басы

5 минут



Ұйымдастыру

  1. Сәлемдесу

  2. Сынып оқушыларына  жағымды ахуал туғызу

  3. Психологиялық тренинг

Үй жұмысына берілген есептерді тексеру.







Сабақтың ортасы

25 минут


Сабақ типі: Жаңа тақырыпты меңгеру

Өткенді еске түсіріп, сабақ тақырыбын, мақсатын анықтайды, дәптерлеріне жазады.

Жаңа сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

Сабақ типі:


Қысқаша теория: Сұйықтар мен газдар қысымды, қатты дене сияқты бір бағытта ғана емес, жан – жаққа бірдей таратады.
Паскаль шары деп аталатын құралмен тәжірибе жасап көрейік. Ол бір жазықтық бойында орналасқан саңылаулары бар шардан және поршеньді цилиндрден тұрады. Егер шарға су немесе түтін толтырып, поршеньді бассақ, шардың саңылауларынан су немесе түтін барлық бағытқа бірдей ұзындықта шапшып немесе будақтап шығатынын байқаймыз. Бұдан қысымның барлық бағытқа таралып қана қоймай, оның мәнінің де бірдей болатыны көрінеді. Бұл сұйықтар мен газдардың өзіне түсірілген қысымды барлық бағытқа бірдей жеткізетінінің дәлелі.
Көптеген бақылауларға сүйене отырып, француз ғалымы Блез Паскаль сұйықтар мен газдардың қысымды барлық жаққа бірдей жеткізетінін дәлелдеді.
Сұйыққа немесе газға түсірілген қысым осы сұйықтың немесе газдың әрбір нүктесіне өзгеріссіз беріледі. Бұл қағида Паскаль заңы деп аталады.




Сұрақтар

сипаттама




газдар







сұйықтар




Зарядталған денелер және бөлшектер

Газдардағы қысым





Паскаль заңы





Өмірмен байланысы





















Сабақтың соңы

15 минут


Сөзге шебер бөлімі

Оқушылар постерге өтілген мәліметтерге бай тақырыптарды қоргайды.

Кері байланыс. Оқушылардың пікірлері немесе бағалау критерийі бойынша оларды бағалау, тақырып бойынша үй тапсырмасын беру

Үй тапсырмасы: Тақырыпты оқу








Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы








Барлық оқушылар: Бүгінгі игерген материалдар келесі сабақтардың негізі болатындықтан, тақырып бойынша теориялық білімдерін барлық оқушыда қалыптастыру.

Оқушылардың басым бөлігі: тақырыпты түсінеді, тақырыптың есептерін шығаруға белсенді қатысады.

Қабілетті оқушыларға берілген тапсырма: күрделі есептер шығара алады.


(1) Алдағы тақырыптың түсінуін.

(2) Үй жұмысының орындалуын.

(3) Есептер шығаруға белсенді қатысуларын.

(4) Жаңа тақырыпты меңгеруде пікірталастарға қатысып отыруын.



(5) Сыни ойлау дағдыларын дамытуға бағыттал,ан есептерде ойлау операцияларын қолдануы.



Эксперименттік есептер шығару кезінде оқушыларға қауіпсіздік ережесін сақтау ескертіледі және қадағаланады. Оқушылар топтық жұмыс кезінде, экспериментте алынған мәндерді талдауда сыныптағы оқушылардың бір-бірінің пікірін тыңдай білуіне, коммуникативтік қабілетін жарқын көрсетуіне жағдай жасалады.

http://cis-science-and-technology.wikispaces.com/space/content




Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ жоспарлағандай болып шықты. Тақырып оқушылармен бірге талданды.




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Оқушылар белсенді сұрақтарға жауап беріп отырды.

2: Тақырыпты оқушылар белсенді түрде ойларын айтып, аша білді.

2: Екі оқушыдан басқалары жоғарғы деңгейдің тапсырмаларын орындады. Тапсырмалар оқушылардың сұраныстарын қанағаттандырды.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Оқушылардың қызығушылығын оятатындай жұмыстардың жасалуы.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

1: Жұптық тапсырма кезінде оқушылардың деңгейлеріне байланысты бөлу.






Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет