Сабақтың Білімділік. С.Бегалиннің шығармашылығы туралы
мақсаты : мағлұматтар беру. Шығарма кейіпкері ұлы ғалым Шоқан
бейнесін ашу.
Дамытушылық . Топтасып жұмыс істей білуге, өзінше ой қорыта алуға, қосымша ақпараттарды қолдана білуге баулу
Тәрбиелік . Оқушыларға адамгершілік қасиеттер туралы түсінік беру, өнерге деген қызығушылығын арттыра түсу, өнерді бағалауға үйрету, көркем шығармаларды оқуға қызығушылығын ояту
Жұмыс
формасы : ұжымдық, топтық, жекелей жұмыс.
Сабақтың
көрнекілігі : Слайдтар. Хронологиялық кесте (С.Бегалин, Ш.Уалиханов).
Пікір алмасуға бағытталған плакаттар, түрлі –түсті
қаламұштар. Оқушыларға арналған практикалық жұмыс
парағы (бала санына қарай таратылады).
Сабақтың оқыту
әдіс –тәсілі. Сын тұрғысынан ойлау технологиясының элементтері,
проблемалық оқыту әдісі бойынша сұрақ-жауап, кітаппен
жұмыс.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың барысы :
1.Ұйымдастыру кезеңі.
а) Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Қуаныш шеңбері.
ә) Оқушыларды топқа бөлу. (Үш топ) бағалау парғын тапсыру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру кесте бойынша
Ғабит Мүсірепов
|
|
1902 жылы туған
|
|
Ауыл ақсақалдары тыңдайтын болған
|
|
«Қыз Жібек», «Қобыланды батыр», «Ер Тарғын», «Ләйлә Мәжнүн»
|
|
Ана тақырыбында жазған әңгімелері
|
|
83 жасында
|
|
"Қазақ солдаты» романы
|
|
Басты кейіпкер
|
|
Ұлы Отан соғысы
|
|
Каспий теңізінің суреттелуі
|
|
Шегеннің портреті
|
|
Салқын сарай
|
|
Бораштың портреті
|
|
Шегеннің Қайырғалиге берген есімі
|
|
Шегеннің өсиеті
|
|
ІІІ Жаңа сабақты меңгерту
І Қызығушылықты ояту
Балалар біз бүгінС.Бегалиннің (Шоқан асулары» атты хикаяттың «Бала Шоқан» бөлімінің мазмұнымен танысамыз, талдаймыз, сахналау туралы бүгінгі сабақта білетін боламыз. Сіздерге алдын ала осы үзіндіні оқуға берілген болатын. Кане кім оқыды?
Енді балалар осы шығарманың авторы туралы не білеміз?
Интернет желісі арқылы ақпарат табу.
Топпен жұмыс
І топ С.Бегалиннің туған жері, оқу орны.
ІІ топ шығармашылық жолдары
ІІІ топ шығармалары.
Хронологиялық таблица
С.Бегалин
|
Қазақ балалар әдебиетінің негізін қалаушысы - жазушы, аудармашы, зерттеуші.
|
1895 жылы
|
Шығыс Қазақстын облысы, Абай ауданы, Дегелең ауылында дүниеге келген.
|
1915 жылы
|
Семей қаласындағы орыс –қазақ училищесін бітірген.
|
Балаларға арналған әңгімелері
|
«Ермектің алмасы», «Сахара саңылықтары», «Сәтжан», «Жас бұтақ», «Жеткіншектер», «Мектеп түлектері»
|
Хикаяттары мен өлеңдеріне жазылған әндері
|
«Шоқан асулары». «Қыран туралы аңыз».
«Бесік жыры», «Сағындым сені сәулем -ай», «Ақ көгершін»
|
1982 жылы
Марапаттары
|
Алматы қаласында қайтыс болды.
Халықтар достығы, 2 рет «Құрмет белгісі» орденімен және медальдарымен марапатталған.
|
Балалар С.Бегалин өзінің естелігінде былай дейді «мен екі ғасырды екі дәуірді көзбен көрдім. Балаларға арнап бірнеше шығармалар жаздым. Бір елеулі шығармам деп «Бала Шоқан»деп есептеймін. Шоқан өміріне қатты құмарттым.оның өмірбаяндық дерегін бәрін қамтуды мақсат тұтпадым, ол оңай да емес.көп оқыдым, іздендімелден естіген әңгімелерден кейәпкер мінезін ашады ау дегендерін іріктедімтапқан да сияқтымын. Ол Шоқанның кеңсе күзетшісінің баласы Мысықты кездестіруі, оның жасаған мүсінің көріп, талабын танып өзімен бірге оқуға алып кетуі.
Видео
миға шабуыл.
ІІ Мағынаны тану кезеңі
Сөздікпен жұмыс.
Шығарманы талдау
І топ.1 Авторы С. Бегалин
2 Кейіпкелері Шыңғыс, Шоқанның анасы, Мысық, Жақып, Сыдық, Шоқан
3 Оқиға орны Құсмұрын бекеті, Шыңғыс күзегі
4 Шоқан кіммен кездесті? Күзетші баласы Мысықпен
5 Мысықтың күні - бойғы ермегі не? Саз балшықтан мүсін жасау.
6 Шоқанға жасаған қандай мүсінін берді? Түйе
ІІ топ
7 Шоқан Мысықты қайда ертіп апарды? Өзінің үйіне апарды.
8 Шоқан Мысықты ертіп келгенде оған анасының көзқарасы, інісі Жақыптың әрекеті қандай болды? Мысықты жаратпады.
9 Мысық неден қорқып неден жылап жіберді? Қаршығадан қорықты.
10 Мысықтың басына келген ой? Мені құсқа жегізгелі жатыр деп түсінеді.
ІІІ 11 Шоқан Мысыққа не бергізді? Бауырсақ пен қымыз
12 Мысықты үйіне шығарып салып тұрып Шоқан не айтты? Ертең мен барамын, маған жақсылап түйе жасап қой,- деді
13 Мысықтың жауабы. Мен құс істеймін.
14 Шоқан Мысыққа берген уәдесінде тұрды ма? Уәде етпеу керек, уәде еттің орында
“Суреттер сөйлейді” стратегиясы
Оқушылар әңгіме бойынша салған суреттерін қорғайды.
ІІ. “Кейіпкерді таны” стратегиясы.
І топ
- Ей, Мысық, аман ба? Мына ойыншықтарды кім істеді? ( Шоқан )
- Шоқанжан, әне бір балшықтарың не? (Шыңғыс )
- Жоқ, сенің құнаның бар, алып қашып кетесің. Мен жаяумын. Кеше әлгі бір тентек бала өзімді сабап кетті. Сен тимейсің бе? (Мысық)
ІІ топ - Ей, өзін қара, неге келдің, шық үйден. (Жақып )
- Шоқан – ау, мынауың кім? Қайдағыны қасыңа ертіп, үсті басы немене, қасына жоламашы. Ойнауыңа бір жөнді бала табылмады ма? ( Анасы )
- Ей, сен қай ауылдың баласысың? (Жақып )
ІІІ топ - Мұнда қайдан келдің? деп сұрады. (Жақып )
- Аулақ кет, мұнда нең бар? Қорқытпа, тиіспе, бұл - менің жолдасым. (Шоқан)
- Жоқ, мен құс істеймін. (Мысық)
- Ей мынауың кім, қайдан ерттің, түу өзі сап – сары. ( Жақып )
Бүгінгі сабақтағы консультатция сахналық көрініс.
ІІІ. Ой толғаныс
Топтастыру стратегиясы:
Үйге тапсырма: С. Бегалиннің «Бала Шоқан» әңгімесін оқып, жоспар құру, жаңа сөздерді жаттау
Оқушы білімін бағалау.
Рефлексия
смайликтар арқылы
Достарыңызбен бөлісу: |