Сабақтың мақсаты : Білімділік



Дата08.09.2017
өлшемі66,52 Kb.
#30959
түріСабақ
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның Ұлы Отан соғысының шешуші шайқастарына қатысуы

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Қазақстанның Ұлы Отан соғысына қатысуы, экономиканың соғыс жағдайына бейімделіп құрылуы, Мәскеу мен Ленинград үшін шайқас, оны қорғаған қазақстандық батырлар туралы мағлұмат беру. 

Тәрбиелік: Оқушыларды бірлікке, ынтымақтастыққа және қазақстандық батырлар ерліктерін құрметтеу, елжандылыққа тәрбиелеу. 
Дамытушылық: Оқушыларға Отан соғысына қатысты сюжетті тарихи фактілер арқылы ой өрісін дамыту. 
Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: интерактивті

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

1. Сәлемдесу.

2. Түгендеу.

3. Сабаққа дайындықтарын тексеру.

4. Оқушыларды  ізденген тақырыбы  бойынша  үш  топқа  бөлу:

Кіріспе кезеңі.

Оқушылар біз сендермен өткен сабақта Қазақстан ҰОС жылдарында өткен болатынбыз. Бүгінгі сабағымыз сол тақырыпты бекіту сабағы болып табылады. Бекіту сабағымыз сайыс түрінде өтілетінін болады.

1. 1914 - 1918жылдары 38 мемлекет қатысты
2. 1939 - 1945жылдар 61 мемлекет қатысты.
Екі соғысқа ортақ белгі: халыққа қасірет әкелді, көп шығын болды, басқыншылық сипатта болды. 1939жылы қыркүйекте КСРО мен Германия арасында бір - біріне шабуыл жасаспау туралы келісімге қол қойылды. 1940жылы Германия «Барбаросса» жоспарын дайындады. Мақсаты: КСРО - ға соғыс ашу. Кеңес елін құлату, халқын құлдыққа салу, дүниежүзіне үстемдік орнату.

І.Тапырма. Әр топ берілген тақырыптар бойынша суретті стенд және картаны пайдалана отырып болған оқиғаларды баяндайды.

    1.      Мәскеу  түбіндегі  шайқас.

                                            2.     Ленинград  үшін  шайқас.

                                           3.     Сталинград  майданы.



4. Соғыс бағыты- Батыс

ІІ.Тапсырма.Төмендегі  кестеде  көрсетілген  оқиғалардың  дұрыс  жауаптарын 

белгілеңдер.





Оқиғалар

Жауабы

1

Шайқаста көрсеткен табандылығы мен ерлігі үшін «Сталинградтық» деген құрметті атақ алған дивизия

73 дивизия

2

Каспий өңіріне соғыс жағдайы енгізілген жыл?

1942 ж қыркүйек

3

Бос орынға тиісті сандарды қой! Ұлы отан соғысы жылдарында Қазақстанға ,,,,,,,, оқу орны көшіп әкелінді , оның ,,, тамақ өнеркәсібін және ,,,, тоқыма өнеркәсібін құрады

27,16 мың



4

Ұлы Отан Соғысы жылдары үздік табыстарға жеткен Қазақстан колхозшылары:

Ы.Жақаев,Ким Ман Сам,Берсиев






Сұрақтар:

Жауабы

1

Москваға  шабуыл  қай  жылы  басталды?

1941ж қараша

2


Полковник Ғайни Сафиуллиннің жасаған ерлігі



Сталинград шайқасында, 73 гвардия басқарған, 120танк, 800 автомашинаны жойды

3

Бос орынға тиісті сандарды қой! «Жапонияны жеңгені үшін» ... , ал «Кореяны азат еткені үшін» ,,, қазақстандық жауынгерлер ордендермен медальдарға ие болды.

234 жапон қарсы ерлігі, 14 корей азаттығы үшін

4

1945 жылы 2 мамырда


Кеңес армиясы Берлинді толық билігіне алды.






Оқиғалар

Жауабы

1

Екі мәрте Кеңес Одағының Батыры атағын алған ұшқыштар

Т.Бегелдинов, С.Луганский, Павлов

2

Ленинградты  қорғау  неше  күнге  созылды?

900

3


Барбаросса жоспарының мәні?

8-10 апта ішінде КСРО жаулап алу,

4

Сталинград үшін болған шайқаста фашистердің 5 танксін, өздігінен жүретін «Фердинанд» зеңбірегін, оқ-дәрі тиеген 3 автомашинасын жойған Қазақстандық Кеңес одағының батыры

Қойгелді Аухадиев





Оқиғалар

Жауабы

1

Ұлы отан соғысындағы атақты Қазақстандық партизандар?

Қ.Қайсенов, Ағаділов, Воробьева, Егоров, Құсайынов.

2

300 фашистің тегеурініне 11 қаһарман төтеп бергені үшін олар қорғаған төбе қалай аталды?

«Шығыстың он батырының» төбесі

3

Луганский  жеке  өзі  әуе  шайқасында 

қанша  самолетті  жойды?



37

4

Мәскеу үшін шайқасып ерлік көрсеткен Қазақстандықтар

316 ат дивизиясы, М.Ғабдулин, Б. Момышұлы, Бақтыораз Бейсекбаев

ІІІ. Құпиялы ұяшықтар.

Бұл кезеңде оқушылар әр түрлі деңгейдегі сұрақтарға жауап берулері керек. Әр-бір ұяшықтың астында сұрақ болады. Берілген сұраққа неғұрлым мазмұнды,мағыналы,толық жауап болса, ұпайлары көп болады. 4 ұяшық - берілген әр қайсында 5-10-15 ұпай бойынша 3 сұрақтан жауап береді.



ІҮ. «Ұлы Отан соғысындағы Қазақстанның ерлігі» тақырыбындағы видео көрсетіледі. (3минут)

Ү. Ой толғаныс:



Бақылаушының  бағалау парағы  (әр топқа 1-минут).

18- 20 балл                              17-15  балл                       14 –одан да төмен балл     



Оқшының аты-жөні

Тақырыпты игеруі

Сұрақтарға жауап беруі

Топтық жұмысға араласуы

Жұптық жұмысқа араласуы

Балл

 

ҮІІІ. Қорытынды    Рефлексия (5минут) 

ҮІІ.Бағалау.

ҮІІІ.Үй тапсырмасы: Өз қаламыздағы Ұлы Отан соғысының батырлары туралы қосымша мәліметтер жинақтау

Сабақ соңында «Менің сабақтан  алған әсерім» атты плакатқа оқушылар өз ойларын білідіреді.
Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет