Сабақтың мақсаты: Білімділік: Сөйлем ішіндегі одағайды дұрыс танып,олардың түрлерін ажыратуға үйрету



Дата28.06.2017
өлшемі43,27 Kb.
#20179
түріСабақ
Сабақтың тақырыбы: Одағай

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Сөйлем ішіндегі одағайды дұрыс танып,олардың түрлерін ажыратуға үйрету;

Дамытушылық: Тапсырмалар беру арқылы шығармашылық

белсенділіктерін,қызығушылықтарын арттыру;



Тәрбиелік: Оқушыларды сауаттылыққа,ұстамдылыққа,әдептілікке,жылдам ойлауға

тәрбиелеу;



Сабақтың типі:жаңа білім беру.

Сабақтың түрі: десант сабақ

Оқыту технологиясы: сын тұрғысынан ойлау.

Сабақтың әдісі: топтастыру стратегиясы,рөлдік ойын,сәйкестендіру,сұрақ-жауап.

Пәнаралақ байланыс: әдебиеттік оқу

Құрал-жабдықтар: интерактивті тақта,слайд,ватман,маркер.

Көрнекіліктер: қима қағаздар,гүл шоқтары.

Сабақты жүргізудің формалары: жеке,топтық,ұжымдық.

сабақтың барысы:



І. Ұйымдастыру кезеңі:

1.Оқушыларды түгендеу.

2.Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

3. Топқа бөлу 1. «Оқу» орталығы

2. «Жазу» орталығы

3. «Өнер»орталығы

4. Психологиялық дайындық. Шаттық шеңбері.

Барлығыңызға сәттілік тілеймін!

ІІ. Жаңа сабақ

-Балалар,бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбын табу үшін сөзжұмбақ шешіп көрейік.



Ереже: Толық мағынасы жоқ,сондықтан затты,құбылысты,әрекетті нақты білдірмей тек адамның әртүрлі көңіл-күйін,сезімін білдіретін немесе жан-жануарларға қаратылып айтылатын сздер одағай сөздер деп аталады.

Одағайда негізгі мағына болмайды. Сөйлемде одағайлар оқшау айтылады. Басқа сөздермен грамматикалық байланысқа түспейді,сұраққа жауап бермейді.Одағай сөйлем мүшесі бола алмайды. Одағай сөйлемнің басында да, ортасында да, соңында да қолданыла береді.

1.Дәптермен жұмыс. Күннің жадын жазу.

-Балалар,тақтада сөйлемдер берілген.Осы сөйлемдердің ішінен одағайларды теріп,көркем жазуға жазайық.

Терме диктант

Ой,арам қат,арам қатқыр! Танау құрт келгір! Осы сиыр-ақ,шашымды ағартты-ау,ойбай! (С.Мұқанов)

-Оһо,қарашы,ата!

-Бәрекелді! Міне,нағыз жігіт!



2.Оқулықпен жұмыс

8-жаттығу. Топтық жұмыс. Үш топқа үш сөйлемді беріп,одағайы бар сөйлемге айналдырып жазу.

1.Астанадан көкем келе жатыр.

2. Кер бестінің шабысын-ай.

3. Қарағым-ай,білмейді екенсің ғой.

Топтарды бағалау.

9-жаттығу Топтық тапсырма

Берілген одағайларды қатыстырып,үш сөйлем құрап жазу.

Ой,тәйт,апыр-ай.

ІІ. Сергіту жаттығуы

7-жаттығу Сахналық көрініс.Қатысушылар: дәрігер,анасы,баласы.

Үш топтан үш оқушыға сахналату. Одағай сөздерді табу.

10-жаттығу

І топ Жаңылтпашты оқып,жатқа айады.

ІІ топ Одағайды табады.

ІІІ топ Шылау мен сын есімді салыстырады.



ІІІ. Бекіту.

1.11-жаттығу

Гүл күлтешелеріне сөз таптарын жазу.

2.Шығармашылық тапсырма

Сурет бойынша ребус құрастыру.

IY. Қорытынды

Сәйкестендіру тесті



  1. Үшін,туралы,қой,ғана қыстырма сөз

  2. Ахау,бәсе,құрау-құрау шылау

  3. Меніңше,әйтеуір,бәлкім үстеу

  4. Төмен,кешке,әрең одағай

Рефлексия

1.бүгінгі сабақ ұнады ма?

2.Несімен ұнады?

3.Қандай қиындық кездесті?



Y.Үйге тапсырма: Одағайларды қолдана отырып, «Көктем» тақырыбына эссе жазу.

Оқушыларды бағалау.
Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет