Оқу мақсаты:
|
Өсімдіктердің қозғалу себептерін білу;
Өсімдіктердің тіршілігіндегі қозғалыстың маңызын сипаттау;
Тропизм мен таксис ұғымын білу;
|
Сабақтың мақсаты
|
Өсімдіктердің қоғалу себептерін түсіндіру.
Тропизм мен таксис ұғымдарының мағынасын ашу.
Үштілділікті дамыту.
|
Бағалу критерийі
|
Өсімдіктер қозғалысын түсіндіреді.
Тропизмдер мен таксистерді ажырата алады .
Мысалдар кетіріп өсімдік қозғалысына сипаттама береді .
|
Тілдік мақсат
|
Тропизм, таксис құбылысының нақты мағынасын түсініп ауызша жазбаша түрде сипаттай алады. Өсімдік, қозғалыс, тропизм, таксис термин сөздерін қазақша, орысша, ағылшынша атап жаза алады.
|
Құндылықтар
|
Сабақ барысында оқушылар : бір бірімен және мұғаліммен диалог құру арқылы келесі бір адамның айтылған ойын тыңдап , сыйлауға үйретеді. Сыни тұрғысынан ойлау қабілеті дамиды.
|
Пәнаралық байланыс
|
Химиялық заттар мен жарық,тартылыс күштеріне қатысты ақпарат арқылы химия және физика пәндерімен байланысады.
|
АКТ
|
Рower Point internet
|
Бастапқы білім
|
Тірі ағзалардың қозғалу қасиеті туралы біледі.
|
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекеттер
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Сабақтың тақырыбы мен оқыту мақсатын таныстыру.
Оқушылар тірі ағзалардың қозғалуының себептерін, өсімдіктер мен жануарлардың қозғалу тәсілдерін түсіндіріп талдайды. Қозғалыс органдарын атайды. Оқу мақсаттарына жетуге ынталандырады.
Ой қозғау:
Сыныпты топқа бөлу.
|
Демонстрация слайд
Жалпы қозғалыс
|
Сабақтың ортасы
|
Өсімдіктер қозғалысының түрлерін талдап қызметтеріне анықтама беру.
>> Тропизм –І топ
>> Таксис –ІІ топ
>> Жарық-ІІІ топ
Мәтінмен жұмыс, қосымша материалдармен жұмыс жәнеТапсырмалар беру, тапсырмаларды орындау
А. Анықтама беру
Ә. Термин сөздер жұмыс
Б. Постер қорғау
В.Сәйкестендіру кестесі
Дескрипторлар:
Өсімдіктердің себептерін дұрыс жазады;
Өсімдіктер қажеттілігіне байланысты қозғалатынын атайды;
Тропизмді нақты талдай алады;
Таксис үдерісін ажырата алады;
Қозғалыстың маңызын дұрыс түсіндіреді.
|
Презентация
Постер
https://www.youtube.com/watch?v=idjriN6u_3Q
Қосымша
https://www.youtube.com/watch?v=-0MqtDBML4c
|
Сабақтың соңы
|
Қорытынды
«Өрмекшінің торы» әдісі арқылы жаңа тақырып бойынша сұрақ-жауап .
3.Рефлексия «БББ» әдісі
|
Лента
Стикер
|
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?
Өсімдік қозғалысының түрлеріне байланысты мысалдар келтіре отырып түсіндіру.
|
Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?
Ауызша түсіндірмелер арқылы
Сызбалар арқылы
|
Денсаулық және қауіпсіздік ережелері
|
Барлық оқушылар:.
Өсімдіктердің жарыққа сезімталдығын айтады
Оқушылардың көбі:
Өсімдіктердің қозғалуын сипаттап бере алады, қозғалатын мүшелерін атайды.Және белсенді емес қозғалыс екенін түсіндіреді.
Кейбір оқушылар:
Суда өсетін балдырлардың сулы ортада қозғалатынын айтады.
|
Ауызша
Топтық жұмыс.
|
Сабақ барысында оқушылар орын ауыстырып қозғалып, қимыл қозғалыстар жасайды.
|
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім жәнен еліктен?
|
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты солжақта келтірілген сұрақтар ға жауап беріңіз.
|
|