Сабақтың тақырыбы : Мектеп кітапханасы Сабақтың мақсаты : Білімділік: Оқушының білімдік танымдарын өмірмен



Дата05.06.2017
өлшемі66,87 Kb.
#18123
түріСабақ
Сынып: 6 «А»

Күні: Наурыздің жетісі

Сабақтың тақырыбы: Мектеп кітапханасы
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушының білімдік танымдарын    өмірмен

байланыстыра отырып арттыру.  Сөздік қорын молайту


Дамытушылық : Тақырып бойынша оқушылардың ой-өрісін

байыту, етістіктің райларын пысықтау, тапсырмалар орындау.

Қазақ тілінде өз ойларын жеткізе білу дағдыларын

қалыптастыру.


Тәрбиелік : Оқушылардың білімге деген құштарлығын

арттыру.Ұйымшылдыққа, ізденімпаздыққа, іскерлікке үйрету.

Адамгершілік пен еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Танымдық : Сөйлеу , ойлау , көру  қабілеттерін дамыту .
Сабақтың түрі:  аралас сабақ
Пәнаралық байланыс:  орыс тілі
Қолданылатын әдістер: шығармашылық ізденіс,  баяндау,  сұрақ-жауап, көрнекілік

әдісі, интерактивті оқыту әдісі.


Сабақтың көрнекілігіинтербелсенді тақта, слайдтар (сабақтың презентациясын

көшіріп алыңыз).

Сабақтың барысы:  Мұғалім сөзі, сабақтың мақсаты және жоспарымен таныстыру.
1 Ұйымдастыру кезеңі
2. Үй жұмысын тексеру
3. Жаңа сабақ, мәтінмен жұмыс
4. Сұрақ-жауап
5. Тапсырмалар
6. Қорыту.
7.Үй жұмысын беру
8. Рефлексия. Бағалау

ІІ. Мотивация.

Егерде біз күнімізді жақсы көңілмен бастасақ күніміз жақсы өтуіне күә  боламыз. (говорят если день начнешь с улыбки, то он обязательно будет хорошим. Давайте дети передадим друг другу нашу улыбку и начнем урок)



1.Ұйымдастыру кезеңі: 
1.Қазір қандай жыл мезгілі?      Қазір  көктем мезгілі.
2.Бүгін аптаның қай күні?         Бүгін аптаның  сейсенбі күні.
3.Бүгін қай ай, қай күн?             Бүгін  наурыздың  он үші.
4.Бүгін ауа райы қандай?           Ауа райы бүгін  ашық, жылы.
Балалар,  өткен сабақтың жалпы тақырыбы қандай болды? Еске түсірейк.

Үй тапсырмасымен тексеру:
1. Біздің мектеп нешек қабатты?
2. Қазақ тілі кабинеті  қайда орналасқан?
3. Бірінші қабатта не орналасқан?
4.Мектеп қайда орналасқан?

5. Орыс тілі кабинеті нешінші қабатта?


6. Кабинеттер қалай жабдықталған?

«Қайталау –оқу анасы» 
Граматиканы қайталау -Етістіктің  қандай райлары бар?(ашық, қалау, шартты, бұйрық)
Ашық рай (изъявительное наклонение) үш шақтың жасалу жолдары арқылы  жасалады:Мен келдім.Мен  келемін.Мен келетінмін.
Бұйрық рай (повелительное наклонение)етістіктің бұйрықты түрде  жіктелуі арқылы жасалады:Мен барайын. Сен бар.Сіз барыңыз.ол барсың.
Шартты рай (условное наклонение)іс-қимылдың орындалу-орындалмау шартын білдіреді.-Са,-сежұрнақтар + жіктік жалғау арқылы жасалады: Күн ашық болса, мен  келемін. Әжең келсесен  барасың.
Қалау рай (желательное наклонение) іс-қимылды орындаушының  тілегін, ниетін білдіреді.Ғы,-ғі;-қы,-кі жұрнақтар +тәуелдік жалғауы арқылы жасалады:Біздің  сабақ оқығымыз келді.

Жаңа білімді игеру

1 Сабақтың эпиграфы: (Слайд)
1.  Қабат-қабат қатталған,
Асыл  сөзбен апталған .
Парағы бар сөйлейтін,
Ол қазына өлмейтін. (кітап)
Мынау біздің  кітапхана. Кітапханада көптеген  газет-журналдар да  бар.Кітапхана қорыны-кітап. Оқушылар кітапханаға  жиі келіп тұрады.

2 Жаңа сөздер 
Мәтінмен танысу алдында біз сендермен жаңа сөздермен жұмыс жүргіземіз.
Мұғалім оқиды,оқушылар  хормен қайталайды.

Кілт-ключ
Кітапхана  қоры-библиотечный  фонд
инабатты-вежливый
өз істерін- свои обязанности
келіп тұрамын-прихожу
жүйелі-системный
анықтама- справка
дайындалуға-готовиться
пайдалануға-пользоваться
керекті- нужные

«Көп ойлан, жақсы сөйле – пайдалы болсын»
3 Мәтінмен жұмыс:

Біздің кітапхана  екінші қабатта орналасқан.Онда  орыс, қазақ, ағылшын және басқа тілдерде  кітаптар бар. Біз күнде кітапханаға   келіп тұрамыз.

Іші өте таза, жылы, әдемі.Кітапханада  түрлі газет-журналдар да көп. Онда  өте мәдениетті,инабатты,өз істерін жақсы білетін Дворецкая Светлана  Станиславовна жұмыс істейді. Кітапханада  керекті журнал немесе кітаппен  пайдалануға болады.Мұнда сабаққа дайындалуға жақсы жағдай жасалған.Кітапхананың негізі болып саналатын өте бай библиографиялық анықтама аппараты-жүйелі алфавиттік каталогы бар. Ол –кітапхана қорының негізгі кілті.

Оқушылар тізбектеп оқиды, аударады, жаңа сөздердің астын сызады.



«Жедел жауап  аялдамасы»
4 Сұрақ-жауап: 
1. Кітапхана нешінші қабатта?          Кітапхана екінші қабатта
2. Онда қандай кітаптар  бар?      Онда қазақ, орыс, ағылшын және басқа тілдерде

кітаптар бар


3. Біздің кітапханада кім  жұмыс істейді?Кітапханада дворецкая Светлана

станиславовна  жұмыс істейді


4. Кітапханада не істеуге болады? Кітапханада сабаққа дайындалуға болады
5. Кітапхана қорының негізгі кілті не? Негізгі кілті- жүйелі  алфавиттік каталог

5 Тапсырмалар:

1.Мәтіннен  сөйлемнің аудармасын  тап:


1.В библиотеке  много разных газет и журналов.Там  созданы хорошие  условия для подготовки к уроку. Он является  основным ключом библиотечного фонда.
Біздің кітапхана  екінші қабатта орналасқан.Онда  орыс, қазақ, ағылшын және басқа тілдерде  кітаптар бар. Біз күнде кітапханаға   келіп тұрамыз.Іші өте таза, жылы, әдемі.Кітапханада  түрлі газет-журналдар да көп. Онда  өте мәдениетті,инабатты,өз істерін жақсы білетін Дворецкая Светлана  Станиславовна жұмыс істейді. Кітапханада  керекті  журнал немесе кітаппен  пайдалануға болады.Мұнда сабаққа дайындалуға жақсы жағдай жасалған.Кітапхананың негізі болып саналатын өте бай библиографиялық анықтама аппараты-жүйелі алфавиттік каталогы бар. Ол –кітапхана қорының негізгі кілті.

6. Берілген сөздерді   фонетикалық талдау жасаңыз: кітапхана, журнал 
7 Мәтінге 5 сұрақ дайындандар:
1. Біз күнде  қайда барамыз?
2. Дворецкая Светлана Станиславовна қайда жұмыс істейді?
3. Кітапханада қандай  кітаптар бар?
4. Кітапхана қандай?
5. Кітапханада  немен пайдалануға болады?


8 Мақал-мәтелдерді аяқтап жазыңыз.
Кітап пен ғылым –тілсіз ….(мұғалім)
Кітап алтын  ….(қазына)
Күш – білімде,
Білім …(кітапта).
Кітап – білім бұлағы,
Білім -….( өнер шырағы).
Кітап көзі жұмыққа арзан,
көзі ашыққа …..(маржан).
Кітап – қаймақ, білім – ….(оймақ )
Кітап – оқығандікі, білім …..(тоқығандікі).
(мұғалім,қазына,кітапта, өнер шырағы, оймақ, маржан, тоқығандікі)


9. Сөз тіркесін құраңыз :
Инабатты
Жүйелі
Пайдалануға
Басқа
Керекті
Журнал
Кілті
Дайындалуға
Сабаққа
Болады
Адам
Каталог
Тілдерде
Келіп тұрамыз
Жиі
негізгі


«Тапқыр болсаң, айтып көр»

10. Мәтіннен  түбірлес сөздерді табыңыз :кітапхана,кітапханаға, кітапханада,кітапхананың
11. 
Мақалды тап: Кітап-алтын қазына
К, а, і, қ, а, н, а, з, п, т, а, ы, н, л, ы, т

12 Сабақты қорытындылау: 
1. Кітапхана қайда орналасқан? Кітапхана екінші қабатта
2. Кітапханада не бар?    Газет-журналдар және кітаптар бар
3. Кітапхана қорының негізгі кілті не? Негізгі кілті- жүйелі  алфавиттік каталог
4. Кітапханашы қандай адам?Кітапханашы  өте мейірімді, инабатты адам
5. Кітаптар қандай тілдерде? Онда қазақ, орыс, ағылшын және басқа тілдерде


13 Үйге тапсырма: «Мектеп кітапханасы» тақырыбына  Эссе жасау
«Мәдениетті, инабатты» сөздеріне  СКТТ фонетикалық  талдау жасау


Рефлексия.  Балалар бүгінгі сабақтан сендер қандай әсер алдыңдар не ұнады не ұнамады айтып, смалик арқылы көрсетіңдер.

14 Бағалау .

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет