Бримбетова Мадина
Тыныштықбайқызы
Саға негізгі мектебі
Физика және математика
пәні мұғалімі
Ойын түрлерін қолдану арқылы оқушылардың
ой-өрістерін дамыту,пәнге қызығушылығын арттыру.
Сабақтың тақырыбы : «Тұрақты электр тогы» тарауын қайталау
Сабақтың мақсаты:
а) «Тұрақты электр тогы» тарауын қайталау және негізгі сұрақтарды пысықтау
ә) Оқушыларды өз бетімен ой қортындыларын жасай білуге дағдыландыру
б) Жауапкершілікке, тиянақтылыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелеу
Сабақ түрі: Қайталау-пысықтау сабағы
Сабақ әдісі: сұрақ – жауап
Құрал-жабдықтар:компьютер, бейнепроектор, слайдтар, вольтметр, амперметр, шам, реостат, ток көзі, қызыл, көк, жасыл түсті дөңгелекше қиылған қағаз,тест тапсырмасы, жауап парағы
Пән аралық байланыс:биология
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Құрметті оқушылар бүгін біз сабақта тағы бір жеміс түрімен тереңірек танысамыз. Жұмбақ
Үлкендігі алмадай,
Сырты жанған қызыл от,
Ішін жарып қарасаң-
Майда ,майда қызылшоқ .
Анар көпшілік ойлағандай жеміс емес, ол – жидек. Ескіден халық данышпандары анар жемісінің пайдалылығын анықтаған. Әуелгі баста Пәкістан мен Ауған елдерінде өскен жидек бірте-бірте Еуропаға келіп, Италия, Португалия, Исландия елдерінде жаңа сұрыптары пайда болған. Қиыр Шығыс халқы бұл жидекті «Жеміс-жидектердің патшасы» деп атайды. Тіпті, анардың түбі патша тәжіне ұқсағандықтан, солай атап кеткен деген аңыз бар.
II.Оқушылардың үйге берілген тапсырмаларды қалай меңгергенін тексеру:
Ол үшін сөзжұмбақ шешеміз.Сонда ерекше торкөзде біздің Қазақстанда , яғни Оңтүстік Қазақстанда өсетін анардың түрлері шығады. Екі топқа екеуі беріледі.
Сөзжұмбақ
1 .Аттас зарядталған денелердің әсерлесуі (тебіледі)
2. «Электр өрісі» ұғымын енгізген ғалым (Фарадей)
3.Янтарь сөзінің мағынасы (электрон)
4. «Электр тогы» түсінігін енгізген ғалым (Ампер)
5.Ток күші,кернеу және жұмыс істеуге кеткен уақыттың көбейтіндісіне тең физикалық шама (жұмыс)
6. Алып планета (Юпитер)
7.Атомның бөлігі (Ядро)
8.Кедергіні өзгертетін құрал (реостат)
9.Кулонмен өлшенетін физикалық шама (Заряд)
10.Кернеудің өлшем бөлігі (Вольт)
11.Электр тогының бақа еттеріне әсерін зерттеген ғалым (Гальвани)
1. Ток күші мен кернеудің көбейтіндісінен тең физикалық шама(қуат)
2. Ток күшінің өлшем бірлігі (Ампер)
3.Амперметр тізбекке қалай жалғанады? (тізбектей)
4.Токтың жылулық әрекетін зерттеген орыс ғалымы( Ленц)
5.Өткізгішітң қасиетіне байланысты физикалық шама (кедергі)
6.Қуатты өлшейтін құрал (Ваттметр)
7.Меншікті кедергі қандай шамаға кері пропорционал (аудан)
8.Өткізгіштерді параллель жалғағанда қандай шама тұрақты? (кернеу)
9.Вольтметр тізбекке қалай қосылады?( параллель)
10.Электронның заряды қандай (теріс)
Есептер шығару кезеңі. «Кім тез шығарады?»
Өткізгіш сымның ұштарындағы кернеу 200 В, ал тізбектегі ток күші 5 А болса, сым арқылы 3 минутта қанша жылу бөлініп шығады?
Шешуі: Q = IUt = 5 A * 200 B *180 cek = 180 кДж
Амперметр 8 А көрсетіп тұрса, R1= 3 Ом; R2= 6 Ом; R3=2 Ом, жалпы кернеу неге тең болады?
Ш ешуі:
3.Электр шамының қыл сымы арқылы 10 минутта мөлшері 300 Кл электр өтеді деп алып, шамның ток күшін анықтаңдар.
t=10мин=600 c
q=300Кл I=qt
I=300 Кл600 с=0.5A
I=?
4. Электр шамының кедергісін анықтау үшін оқушы электр тізбегін құрады. Кернеуі 220 В тізбек тұйықталғанда амперметр 0,5 А-ді көрсетті. Шамның кедергісі неге тең?
5.Мұнай мен су қоспасының кедергісі 1200 Ом. Сорғыту қондырғысы 3с жұмыс істегенде ,ондағы 5,5 А токтың атқаратын жұмысын анықтаңдар.
Достарыңызбен бөлісу: |