Сабақтың тақырыбы: §19. Қазақ халқының рухани мәдениеті Сабақтың мақсаты: Білімділік



Дата04.08.2017
өлшемі49,63 Kb.
#22922
түріСабақ

Пән: Қазақстан тарихы

Сынып: 5 «А»

Күні: 3.02.2016 ж.

Сабақтың тақырыбы: §19. Қазақ халқының рухани мәдениеті

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Қазақ халқының мәдениетінің бірі – рухани мәдениет жайлы оқушыларға жалпы түсінік беру.

Дамытушылық: Оқушылардың қызығушылығы арттырылады, өз бетінше жұмыс жасауына, шығармашылықпен айналысуына ықпал жасалады, бағыт-бағдар беріледі.

Тәрбиелік: Оқушылардың ұлттық намысын оятып, туған елі мен жерін сүюге

тәрбиелеу.



Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: СТО, АҚТ

Көрнекілік: оқулық, суреттер, сызба, тест тапсырмасы

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:

«Иә», «жоқ»

Сұрақтар:

  1. Айша бибі кесенесі XI-XII ғғ салынған ба?

  2. Қожа Ахмет Яссауи кесенесі Тараз қаласында орналасқан ба?

  3. Яссауи кесенесі Әмір Темір бұйрығымен тұрғызылды ма?

  4. Абай Құнанбаев Семейде туылған.

  5. Шоқан Уәлиханов педагог, Қазақ әліппесін алғаш жазған ағартушы.

  6. Тұңғыш қыздарға мектеп ашқын – Ыбырай Алтынсарин.

  7. Абай Құнанбаевтың 65 қара сөзі бар.

  8. Қарахан кесенесі Таразда орналасқан.

  9. Тайқазан Арыстан баб кесенесінде орналасқан.

  10. Қожа Ахмет Яссауи кесенесі 1397ж салынған.

ІІІ. Жаңа сабақ

Термин арқылы болжау”



Ән-күй, өнер, Құрманғазы, қазақ, домбыра

Жоспар:

  1. Сөз өнері

  2. Ауызша тарих – ежелгі дүние айнасы

  3. Ауызша тарих айту дәстүрі

БББ кестесі

Білемін

Білгім келеді

Білдім










ІV. Сергіту сәті.

V. Сабақты бекіту:

Сәйкестендіру

  1. Құрманғазы

  2. Тәттімбет

  3. Ықылас Дүкенұлы

  4. Қорқыт

  5. Дина Нұрпейісова

  6. Біржан сал




  1. Былқылдақ күйінің авторы

  2. Жарым патша” күйінің авторы

  3. XIX ғ өмір сүрген сал-сері

  4. Құрманғазының шәкірті

  5. Қобызшы, бақсылардығ қақоршысы

  6. Көбік шашқан”күйінің авторы

Тест тапсырмасы

Математикалық ойын

(522*3)+(120*2) = 1806

VI. Бағалау. Сабаққа қатынасқан оқушыларды бағалау.

Рефлексия. Оқушылар стикерге сабақ туралы өз ойларын жазады.

VII. Үйге тапсырма: §19. Мазмұндау.

2) Кесте толтыру



Шежіре

«Шежіре» сөзінің мағынасы




Пән: Қазақстан тарихы

Сынып: 6 «А»

Күні: 3.02.2016 ж.

Сабақтың тақырыбы: §38-39. Ерте темір дәуіріндегі Шығыс Қазақстан

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Ерте темір дәуіріндегі Шығыс Қазақстан, оның табиғат жағдайлары, осы өңірге тән Шілікті патша қорғандары, жалпы бұл аймақты мекендеген аримаспылар туралы түсінік беру.

Дамытушылық: Танымдық ойлау және шығармашылық қабілетін арттыру.

Тәрбиелік: белсенді, білімді, шыдамды, ұлтжанды азамат тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: интерактивті

Көрнекілік: оқулық, карта, суреттер, сызба.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқу құралын тексеріп түгелдеу

  • Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:

  • Солтүтік Қазақстан деген тарихи географиялық ұғымға бүгінгі қай облыстар кіреді?

  • Қазақстанның әр түрлі аймақтарындағы табиғат пен климаттың ерекшеліктерін Солтүстік Қазақстанмен салыстыр.

  • Солтүстік Қазақстанда мал жаю ерекшеліктері неде? Жұт дегеніміз не? Халық табиғаттың бұл құбылысына қарсы қалай күресті?

  • Солтүстік Қазақстанмен Орталық Қазақстанның ерте темір дәуірі мәдениетіндегі ұқсастықтарды ата.

ІІІ. Жаңа сабақтың жоспары:

  1. Табиғат жағдайы мен халқы

  • Шығыс Қазақстан аумағын ертеде аримаспылар мекендеген.

Шығыс Қазақстан-ежелден адамға жайлы, малға шұрайлы жер. Оның жайылымы мол шалғынды аймақтары мен тау жоталары, түрлі металдарға бай кен орындары бұл жерде көне мәдениеттердің қалыптасуына себеп болды.

  1. Шілікті патша қорғандары

  • Шығыс Қазақстанның Зайсан ауданы жеріндегі жазықта сақ дәуірінің 200-ден аса обалары орналасқан. Оның ішінде 50-ден астамыпатша немесе ақсүйектер ескерткіштері саналады.

  1. Берел қорымдары

  2. Мәдениеті

ІV. Сергіту сәті.

V. Сабақты бекіту:

  1. Шығыс Қазақстан табиғат жағдайларын Солтүстік Қазақстанның табиғатымен және климатымен салыстыр.

  2. Шығыс Қазақстанның ерте темір дәуірін мәдениеті қай аймақтың мәдениетімен ерекше байланысты болған?

  3. Шілікті обасы мен Бесшатыр обасының құрылысындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарды тізіп жаз.

  4. Берел қорғандарын салу үшін иқай саладағы білімді игеру керек екенін ойлап көр.

  5. Берел обасы туралы қысқаша әңгіме құрастыр.

VI. Бағалау. Сабаққа қатынасқан оқушыларды бағалау.

Рефлексия. Оқушылар стикерге сабақ туралы өз ойларын жазады.

VII. Үйге тапсырма: §38-39. Мазмұндау.

2) Кесте толтыру



Ерекшеліктері

Ұқсастықтары

Ерекшеліктері

Бесшатыр обасы

Шілікті обасы




Каталог: uploads -> doc -> 051f
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
051f -> Сабақ Тақырыбы: "Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы" (Жаңа сабақ) Сыныбы: 9 "Ә" Күні: 30. 11. 15 Математика пәні мұғалімі : Шенгельбаева Э. Т
051f -> Сабақ: Сиыр Мектеп: «Жезқазған қаласының білім бөлімінің №11жалпы орта білім беретін мектебі»
051f -> Көңілді тапқырлар Бүгінгі «Көңілді тапқырлар»


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет