Сабақтың тақырыбы: 2-бөлім: Киім. Сән. Талғам 5-сабақ. Киім түрлері және талғам 5-сынып



Дата09.10.2019
өлшемі126,5 Kb.
#49457
түріСабақ
Байланысты:
5-сынып. Киім түрлері және талғам 5-6-сабақ
Әдебиет 5-сынып, 3-бөлім. Отбасылық ғұрыптар
Бекітемін:_________

ОІМ: Турбекова Г. М.

Күні:


Пәні: Қазақ тілі


Мектеп: «Шоғы Мұңалұлы атындағы №5 жалпы білім беру орта мектебі» КММ


Сабақтың тақырыбы:

2-бөлім: Киім. Сән. Талғам

5-сабақ. Киім түрлері және талғам



5-сынып

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

5.Т/А4. Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау.

Ж2. Жанрлық ерекшеліктеріне сай рәсімделуі мен құрылымын сақтап хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазу.

5.ӘТН2.1. Сөз ішіндегі және аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарына сәйкес айта білу.


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Мәтіндегі буын және дыбыс үндестігіне көңіл бөледі.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Әртүрлі жанрда мәтіндер құрастырады.

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Тақия, шапан, бөрік,көйлек,кимешек

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Киім тігу, қолөнер түрлері, сырт киімдер, сыйлық жасау.



Талқылауға арналған сұрақтар:

1.Киімнің қандай түрлерін білесің?

2.Қазақ халқының киім киюдегі талғамы неден көрінеді?

3. Киім тігуде қолданылатын қолөнер түрлерін ата.


Оқыту әдістері

Түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау, «Шаттық шеңбері» тренингі, диалог, пікірталас, эссе, «Шығу парағы» әдісі.


Дереккөздері

Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар.



Жоспар

Жоспарланған

уақыт


Жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Басы

Психологиялық ахуал туғызу



Оқушыларды «Шаттық шеңберіне» тұрғызып, амандасу, бір-біріне сәттілік, жақсы тілектер айтқызу. Келмеген оқушыларды түгендеу.






Өткен сабақты тексеру

«Ортадағы қаламсап» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру және сұрақтар қойдыру арқылы өткен сабақты қаншалықты меңгергенін анықтау.


Ортасы
Білу. Түсіну.

Оқушыларға бүгінгі жастардың киім үлгісіне қатысты суреттерді көрсету.

«Ой шақыру» сұрақтарын қою.


  • Киімнің қандай түрлерін білесіңдер?

  • Қазақ халқының киім киюдегі талғамы неден көрінеді?



Мәтінмен жұмыс

1-тапсырма.

Мәтінді үнтаспадан тыңдап, әртүрлі жастағы адамдардың талғамын есте сақта. Қандай сөздер есіңде қалды.




Критерий

Дескриптор

Ұпайы

Мәтіннен

негізгі ой мен қосымша ақпаратты анықтау



Мәтін мазмұнынын түсінеді

1

Мәтіннен әртүрлі жастағы адамдардың талғамын есте сақтайды

2


5-сыныпқа арналған «Қазақ тілі» оқулығы, «Атамұра» баспасы, 2017 жыл




Талдау және қолдану


Айтылым. Жазылым.

Оқулықтағы 2,3,4 -тапсырмаларды орындату.



2-тапсырма. Сұрақтарға жауап бер.

3-тапсырма. Киім тігудегі қазақ халқының талғамын жас ерекшеліктерімен байланыстырып әңгімелеңдер.
5-тапсырма.

Қазақ халқының талғамын танытатын киім үлгілері туралы жаранама мәтінін жаз.



Критерий

Дескриптор

Ұпайы

Сұрақтарға жауап беру

Сұрақтарға жартылай жауап береді

1

Сұрақтарға толық жауап береді

2

Киім тігудегі қазақ халқының талғамын жас ерекшеліктерімен байланыстырып әңгімелеу

Киім тігудегі қазақ халқының талғамы жайында әңгімелейді


1

Жас ерекшеліктерімен байланыстырып әңгімелейді


2

Қазақ халқының талғамын танытатын киім үлгілері туралы жаранама мәтінін жазу.


Қазақ халқының талғамын танытатын киім үлгілері туралы мәтін жазады.

1

Жарнама мәтінін жаза алады

2



Сергіту сәті

Көңіл-күйімді тап» ойыны

Әр топтан бір оқушы келіп, үстелдің үстінен әртүрлі көңіл-күйді білдіретін сөздер жазылған кеспе қағаздарды алады. Сол көңіл-күйді тек қимылмен ғана көрсетеді. Балалр оның қандай көңіл-күйді көрсеткенін табуы тиіс.



1.Бәрі жақсы

2.Қуанғаннан билеу

3.Қабағын түю

4. Көзін қолымен уқалау


Әртүрлі көңіл-күйді білдіретін сөздер жазылған кеспе қағаздар

Соңы

Жинақтау

4-тапсырма. Қазақ шеберлері киімді қалай сәндеген? Нақты мысалдармен дәлелде. Кім? Не? Қандай? Не істеді? Деген сұрақтарға жауап беретін сөздер болсын.

Критерий

Дескриптор

Ұпай

Қазақ шеберлері киімді қалай сәндеген?

Қалай сәндегені жайында ақпарат береді.

1

Нақты мысалдармен дәлелдей алады.

2







Үйге тапсырма

9-тапсырма

Күнделіктеріне үй тапсырма-

сын түртіп алады.



Ойтаразы

«Шығу парағы»

  1. Бүгін не үйрендің?

  2. Тақырып бойынша қандай сұрақтарың бар?

  3. Келесі сабақта қандай мәселелерге назар аудару керек?

Оқушылар сабақтан алған әсерлерін парақшаға жазады.


Бекітемін:_________

ОІМ: Турбекова Г. М.

Күні:

03.10.2017

05.10.2017


Пәні: Қазақ тілі


Мектеп: «Шоғы Мұңалұлы атындағы №5 жалпы білім беру орта мектебі» КММ


Сабақтың тақырыбы:

2-бөлім: Киім. Сән. Талғам

6-сабақ. Киім түрлері және талғам

5-сынып

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

5.Т/А4. Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау.

Ж2. Жанрлық ерекшеліктеріне сай рәсімделуі мен құрылымын сақтап хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазу.

5.ӘТН2.1. Сөз ішіндегі және аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарына сәйкес айта білу.


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Мәтіндегі буын және дыбыс үндестігіне көңіл бөледі.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Әртүрлі жанрда мәтіндер құрастырады.

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Мұрақ, мансап, елбасы, билер, шидем, кебенек

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Ризалық сезім, алғыс айту, жібек орамал, биік талғам



Талқылауға арналған сұрақтар:

1.Автор әңгімені бастамас бұрын қандай сөйлеммен оқырманның назарын аударды?

2.Негізгі бөлімде қандай оқиғалар орын алды?

3. Әңгіменің аяғы немен бітті?


Оқыту әдістері

Түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау, «Менің көңіл-күйім» тренингі, диалог, постер, «Рефлексиялық шеңбер» әдісі.


Дереккөздері

Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар.



Жоспар

Жоспарланған

уақыт


Жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Басы

Психологиялық ахуал туғызу



«Менің көңіл-күйім» тренингі арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

1-4-ке дейін санату арқылы топқа бөлу.



Стикер



Өткен сабақты тексеру

Қызығушылықты ояту


«Стикер жапсыру» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.

Адамның адамға қызметі дегенді қалай түсінесіздер?



Ортасы
Білу. Түсіну.


Оқылым.

6-тапсырма.

Әңгімені оқып, оның құрылымына назар аудар.




Критерий

Дескриптор

Ұпайы

Негізгі және қосымша ақпаратты анықтау

Мәтіннен қосымша ақпаратты анықтайды

1

Мәтіннен негізгі ақпаратты анықтайды

2


7-тапсырма.

Сұрақтарға жауап бер.




Критерий

Дескриптор

Ұпайы

Сұрақтарға жауап беру

Сұрақтарға жартылай жауап береді.

1

Сұрақтарға толық жауап береді.

2



5-сыныпқа арналған «Қазақ тілі» оқулығы, «Атамұра» баспасы, 2017 жыл


А3 парағы




Талдау және қолдану

Жазылым.

10-тапсырма.

Мұрақ туралы ақпаратты пайдаланып, қазақ ханы Абылайдың бейнесін жаса.( постер қорғау)




Сергіту сәті

«Жастар киімі» ойыны

Оқушылар киім үлгісінің суретін салады.



А4 парағы

Соңы

Жинақтау

11-тапсырма.

Мәтін үзіндісін пайдаланып, қазақ халқының сырт киімдері жайында мәтін жаз.




Критерий

Дескриптор

Ұпайы

Мәтін үзіндісін пайдаланып, сырт киімдер жайында мәтін жазу.

Сырт киімдер жайында мәліметтер келтіре отырып мәтін жазады.

1

Сырт киімдер жайында мәліметтер келтіре отырып және мәтін үзіндісін пайдаланып мәтін жазады.

2






Үйге тапсырма

12-тапсырма

Күнделіктеріне үй тапсырма-

сын түртіп алады.



Кері байланыс

«Рефлексиялық шеңбер»

Оқушылар шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап береді.



  • Сабақ барысында көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен?

  • Бүгін не білдіңіз? Сіз үшін не жаңалық болды?

  • Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз?

  • Сабақта қандай қиындықтар туындады?

  • Сабақ аяқталғанда көңіл-күйіңіз қандай? Неліктен?




Оқушылар сұрақтарға жауап береді.




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет