Сабақтың тақырыбы А. Байтұрсынұлы «Егіннің бастары»



Дата25.08.2017
өлшемі40,59 Kb.
#27776
түріСабақ
Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Мерзімі,сыныбы, пәні

19.12. 5-сынып қазақ әдебиеті

Сабақтың тақырыбы

А.Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» мысал

Сабақтың мақсаты

«Егіннің бастары» мысалының мазмұнын меңгеру.

Нәтижесі

Оқушылар «Егіннің бастары» мысал өлеңі туралы біледі, мазмұнын меңгереді. Оқушылардың ынтасы қызығушылығы артады.

Сілтеме

1.Мұғалімге арналған нұсқаулық. 2.Оқыту әдістемесі «Қазақ әдебиеті»5-сынып

Көрнекілігі

Суреттер,интерактивті тақта.

Сабақтың әдіс-тәсілі

Топпен жұмыс, жұптық жұмыс

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі,бейнелеу, өмірмен байланыс.




Кезең

дер


Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдас

тыру кезеңі



Сәлемдесу.Оқушыларды түгендеп,сабаққа дайындығын тексеру.Топқа бөлу.

Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді, топқа бөлінеді.



Білу

Үй тапсырмасын сұрау. «Өгіз бен бақа» мысалы. Сұрақтар арқылы үй тапсырмасын жинақтау.

1. Мысал дегеніміз не?

2. Аллегория дегеніміз не?

3. Ақынның көрсеқызарлық,мақтаншақтық,әлі келмей- тін істерге ұрыну сияқты жағымсыз мінездерді сынауы ның мәні неде ?




Берілген сұрақтарға оқушылар жауап береді.

1.Мысал дегеніміз-жануарлар,аңдар, құс- тар,хайуанаттар,өсімдіктер іс-әрекеті мінезі арқылы адам бойындағы мінді кем- шілікті тұспалдап әжуа, күлкі етіп айту.

2. Аллегория дегеніміз-мысалдарда жануар лар мен жәндіктер адам істейтін әрекеттер- ді жасайды бұны аллегория дейді.

3. Ақынның көрсеқызарлықты сынауының мәні мұндай жаман әдеттерден аулақ болсын дегені.


Қызығу

шылық ояту



А.Байтұрсынов кім?

А. Байтұрсынов туралы не білеміз?



Аудармашы,ағартушы-ұстаз, ұлттың ұлы ұстазы,тілші-ғалым, ақын, ауыз әдебиеті үлгілерін жинаушы,өз халқын сүйген патриот адам.

Түсіну

Мысал туралы түсініктерін бақылау. Мысал туралы түсініктерін қалыптастыру.Мысалдан алған білімдерін өмірде қолдана білуге дағдыландыру.

Әр топқа тапсырма беріледі. Берілген тапсырма бойынша жауаптар дайындайды.

Қолда

ну



Мысалда жануарлар, аңдар, құстар, хайуанаттар, өсімдіктер іс-әрекеті мінезі арқылы адам бойындағы мінді кемшілікті тұспалдап әжуа, күлкі етеді.Мысал- дар өлең мен де, қарасөзбен де жазылады. Осындай шағын көлемді,оқиғалы,адамға сабақ болатын тағы- лымдық шығарманы мысал дейді. Мысалдарда жан- уарлар мен жәндіктер адам істейтін әрекеттерді жа- сайды.Қазақ әдебиетінде мысал жанры Абайдан бас талады.

Абай мен Ахмет мысалдары аудармадан гөрі қазақтың өз топырағында жаратылған шығарма кейпінде көрінеді. 

А.Байтұрсыновтың «Егіннің бастары» мысалын кітаптан мәнерлеп оқыту.Мазмұнына талдау. Мысал бойынша жоспар құрғызу.

Әр топ тапсырмаларды орындайды.

Оқушылар мысалдар туралы білімдерін ортаға салады.

І топ

ІІ топ


ІІІ топ

ІҮ топ



Талдау

Бұл мысалдағы кейіпкерлер кімдер?

«Егіннің бастары» мысалын мәнерлеп оқу. Жоспар құру.

Жоспар:


  1. Әке мен баланың егін басына баруы.

  2. Егіннің пісуі.

  3. Басын көкке көтерген бидай.

  4. Бидайға баланың таң қалуы..



І топ. Шығарма жазу.

ІІ топ. Өлең құрау.

ІІІ топ. Мақал- мәтел жазу

ІҮ топ. Көрініс қою.


Сергіту сәті

Сергіту сәті «Қызыл өрік» биі


Сергіту сәтін орындайды

Жинақ

тау



Өтілген тақырып бойынша өзіндік пайым жасауға бағыттау. Кесте толтыру

Оқушылар кесте толтырады

Кері байл.

Не білдім, нені меңгердім стикер толтыру

Нені білгенін,нені үйренгені туралы айтады


Келесі тапсырма

М.Өтемісұлы «Соғыс»

А.Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» мысалынан үзінді жаттау. Сурет салу.

Бағалау

Өзін-өзі бағалау, критерий арқылы бағалау.

Өзін-өзі бағалау. Топты бағалау.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет