Мұғалім: Жанкобаева Г.Э.
Сабақтың тақырыбы: Аңдар
|
Мектеп: Кондратовка орта мектебі
|
Күні: 24.11.2016ж.
|
Мұғалімнің аты:Жанкобаева Г.Э
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
|
ТЫҢДАЛЫМ:
1.1.2.1.Күнделікті өмірде қолданылытын таныс сөздердің мағынасын түсіну;
АЙТЫЛЫМ:
1.3.2.1. Сурет бойынша 2-3 сөйлем құрастыру
ЖАЗЫЛЫМ:
1.4.1.1.Берілген суретке қатысты сипаттау сөздерін жазу.
|
Сабақ мақсаттары
|
- аңдарды атап, аңдардың атауларын жаза алады.
- жаңа сөздермен сөз тіркестерін құрай алады;
- сурет бойынша 2-3 сөйлем құрастырып, жазады.
- суреттерге сипаттама бере алады
|
Тілдік мақсат
|
сұрақтар қоя алады;
|
күнделікті өмірде қолданылытын таныс сөздердің мағынасын түсінеді;
|
сурет бойынша аңдарды сипаттай алады.
|
|
сөз бен суретті сәйкестендіре алады.
|
|
жаңа сөздер мен сөз тіркестері: піл, қасқыр, керік, аю, қоян, түлкі, аю-аң, мынау-керік, аң.
|
Алдыңғы оқу
|
Кішкентай, үлкен сөздерді пайдаланып, сөйлей алады.
|
ЖОСПАР
|
Басы 5 мин.
Ұйымдастыру кезеңі
|
«Шаттық шеңбер» психологиялық тренинг (сабаққа бейімделуі)
Армысын шапағатты Күн-Ана!
Армысын шапағатты Аспан-Ана
Армысын мейірімді Жер-Ана!
Құт дарыт, бар әлемді жарылқа.
Топқа бөлу (суреттер бойынша) «Алтын қорапша»
Оқу масаттарымен таныстыру (суреттер арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтау
|
Ресурстар
Тақтаға жазылған жылы сөздер (стикерлер)
қорапша
Суреттер ,АКТ
|
Ортасы
3 мин
4 мин
5 мин
|
Ой қозғау: Мәтін «Аңдар»
1. тапсырма
Аңдар тақырыбына 6 сөз жазу:
піл, қасқыр, керік, аю, қоян, түлкі (топтық жұмыс)
«Көршіңізге айтыңыз» әдісі бойынша жұмыс.Өз ойларын ауызша білдіреді.
Сен қандай аңдарды білесің? деген сұрақ қойып,ойлануға уақыт береді. Содан кейін ол көршісіне айтады.
Олар қайда тіршілік етеді? (жұптық жұмыс)
Ойын. Сипатта, сөздерді жазу.(топтық жұмыс)
Ең айлакер аң... (түлкі)
Ең қорқақ ... (қоян)
Балды жақсы көретін... (аю)
Аң патшасы... (арыстан)
Мысыққа ұқсайтын аң...(жолбарыс)
Ең ұзын мойын...(керік)
Қораға шабатын аң...(қасқыр)
Ең ірі жануар...(піл)
Үстінде тікенегі бар...(кірпі)
|
Жүгіртпе ватман қағазы
Үлестірмелі
материал
|
|
Қ/Б: смайликтер арқылы мұғалімнің бағалауы
|
|
Ойлау деңгейлері
|
Бағалау критерийлері
|
Білу және түсіну
Қолдану
|
Мәтінді оқи алады.
Аңдар атауларын есте сақтайды, мағынасын түсінеді.
Сурет арқылы аңдарды сипаттайды.
Сурет бойынша 2-3 сөйлем жазады.
Кішкентай, үлкен сөздерді қолданады.
|
3 минут
4 минут
4 минут
|
Мәтін «Аңдар»
Мынау – аңдар.Олар: аю, қасқыр, түлкі, піл, керік. Олар орманда тірішілік етеді.
2. тапсырма
Мәтін ішінен «Дара диаграммасы» арқылы аңдардың
атауларын тауып , жаз. (топтық жұмыс)
Берілген суреттер арқылы аңдарды тауып жаз. «Артығын алып таста» әдісі; (топтық жұмыс)
Суреттерге қатысты сипаттау сөздерді тауып сөйлем құрас-тыр.
Піл – үлкен аң.
Қоян – кішкентай аң.
Түлкі – кішкентай аң.
Аю – үлкен аң.
|
Оқулықтағы мәтін
Дара диараммасы
Суреттер
Суреттер
|
|
Бағалау критерийлері
|
Дескрипторлар
|
|
|
Аңдар атауларын есте сақтайды,мағынасын
түсінеді.
Сурет арқылы аңдарды сипаттайды.
Кішкентай, үлкен сөздерді қолдану.
|
Мәтін ішіндегі таныс сөздерді тани алады, жазады. (піл, қасқыр, керік, аю, қоян, түлкі);
Аңдарды сипаттай алады.
Кішкентай, үлкен сөздердің мағынасын түсініп, сөйлем құрастыра алады.
|
|
Сергіту сәті:
2 минут
|
К/Б:
«Бағдаршам» әдісі:
Түсіндім-жасыл,
орташа – сары,
түсінбедім- қызыл. Оқушылар өздерін бағалайды.
1, 2, 3,
1, 2, 3.
Ал, кәнеки, ұш,
4, 5, 6, 7.
4, 5, 6, 7.
Мынау ауыл шеті,
8, 9, 10,
8, 9, 10,
Ал,кәнеки,қон.
|
«Бағдаршам» суреті
|
4 минут
3 минут
5 минут
|
№ 3тапсырма.
Аңдардың суретін боя, сөз бен суретті сәйкестендір:
піл, қасқыр, керік, аю, қоян, түлкі (жұптық жұмыс)
Өлең жолдарын мұғалімнің көмегімен қайталау:
Мынау- керік,
Анау –піл.
Олар-аңдар.
Мұны біл! (топтық жұмыс)
«Сәлемдеме жіберіңіз» әдісі арқылы жұмыс жүргізу:
Аю ойыншығын алып, бірнеше қабат қағазға ораймыз. Оқушылар әуен ойнап жатқан кезде,
оралған затты сынып ішінде береді, әуен тоқтаған кеэде, оқушы бір қабатын ашады. Әр қабатқа тақырыпқа байланысты бір сұрақ қоямын.
- Аңдарды ата?
- Үлкен аңдарды ата.
- Кішкентай аңдарды ата.
- Түлкі аң ба?
- Қасқыр аң ба?
(жұптық жұмыс)
|
Сурет дәптері
Өлең
Аю ойыншығы
|
Соңы 3 мин
|
Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек»
Не қызықты болды? Не білгің келеді?
|
|
Саралау
|
Бағалау
|
Пәнаралық байланыс
|
Төмен деңгейлі оқушыларға сөздерді жазуға бағыт беру (тән дыбыстарына ерекше көңіл бөлу)
аю, керік,піл, қасқыр, түлкі, қоян.
Орта деңгейлі оқушыларға сөйлем құрастыруға және жазуға қолдау көрсету (сұрақ қою арқылы)
Қабілеті жоғары оқушылардың терең ойлануларын еске түсірулер арқылы жетілдіру
(аңдарды айтып бер,
сипаттап бер)
|
Оқушылар өздерін бағалайды.
Әр түрлі смайликтер арқылы мұғалімнің бағалауы.
|
Үлкен суреттерді көрсету үшін АКТ қолдану.
Дүниетану
Математика
Бейнелеу өнері
|
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен тапсырмалар:
1. Суреттерден аңдарлы «Топтастыру» әдісі арқылы топтастырды.
2. «Сәлемдеме жіберіңіз» әдісі арқылы жұмыс жүргізу:
3. «Дара диаграмасын» толтыру.
|