Білім беру ұйымының атауы
|
Б.Нұрлыбеков
|
Пәні:
|
Қазақстан тарихы
|
Бөлім:
|
Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті - дала өркениетінің мұрасы
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Әбсамат Ә
|
Күні:30.03.2022жж
|
|
Сынып: 10Б
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Қазақ халқының материалдық мәдениеті және қолданбалы қолөнері
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
10.4.1.1 -Қазақ халқының мәдени жетістіктерін сипаттау үшін «мәдениет», «дала өркениеті», «материалдық мәдениет», «рухани мәдениет», «қолданбалы өнер», «мәдени мұра» ұғымдарын пайдалану;
|
Сабақтың мақсаты
|
Оқушылардың қазақ халқының материалдық мәдениетінің дамуы және әр кезеңде жалғасуын талдап оны қазіргі заманда насихаттау туралы жолдарын ұсыну.
|
Құндылықтарға баулу
|
Құндылықтар:
-өзгенің еңбегін құрметтеу
-патриотизм
-ұлттық сана-сезім
-ынтымақтастық
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдасты
ру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
|
5 Т ережесі «Тәртіп,талап,тыныштық.тазалық,
татулық »
Балалар ережені еске түсіріп ,сыныптағы тәртіпті сақтап,оқып –білуге талаптанайық,тыныштықты орнатып тазалықты сақтайық,бүгінгі күнімізді тек қана көңіл күймен өткізейік
Ой шақыру: Материалдық мәдениетіміз сонау көшпелі дәуірден басталады. Арғы ата-бабаларымыз яғни сақ тайпаларының көшіп қонып мал шаруашылығымен айналысқанын білеміз. Киіз үй – материалдық мәдениеттің басты көрнісі. Әрбір отбасы киіз үйді өздері жасап отырды, арба үстіне жасалған киіз үйлерде болды
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.
|
Оқушылар өз жауаптарын ұсынады
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
|
https://www.youtube.com/watch?v=Dkm6Z4k2kCI
|
Жаңа білім
|
Тапсырма №1. Кластер сызу.
Қазақтың материалдық мәдениетіне не жатады.
Жаңа сөздермен танысу
Күлпара – жел, су, суық өткізбес үшін басқа жамылатын киімнің түрі
Сәукеле – қыз балалардың, ұзатылатын қыздың киетін бас киімі
Қамқа тон – бай, мырзалар киген, әдемеліпі тігілген тон.
Саптама - іші кигізбен қапталып тігілген ер адамдардың аяқ киімі
Жақы – жылқы терісіне тігілген ерлер киімі.
Шекпен - түйе жүнінен тоқылған жаздық сыртқы киім. Шекепеннен су да, жел де өтпейді.
Тапсырма № 2. Кестені толтырыңыз
|
Мәтінмен жұмыс
Оқушылар қазақтың материалдық мәдениетіне сипатап,жаңа терминдердің мағынасын ажыратады;
Оқушылар ер адам киімдерін анықтап,әйеладам киімдерін ажыратады;
Ер адам мен әйел адам киімдерінің ерекшеліктерін сипаттайды;
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Дескриптор:
- Қазақтың материалдық мәдениетіне сипатама береді;
-жаңа терминдердің мағынасын ажыратады;
Дескриптор:
-ер адам киімдерін анықтайды;
-әйеладам киімдерін ажыратады;
Ер адам мен әйел адам киімдерінің ерекшеліктерін сипаттайды;
|
Ахметжанов Қ. С. Қазақтың дәстүрлі қару - жарағының этнографиясы. А - 2006
Сен білесің бе? Энциклопедия. А -«Аруна»
Қазақ Алтайының көне қазынасы. А -«Өнер»2008
Кенжеахметұлы С «Қазақ халқының тұрмысы мен мәдениеті» А - 2006
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма
«Ұлттық киімдерді тарихи маңызы» Еркін жазу
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылау
|
«Ең үздік жауап»
|
Ақпараттық карточка
|
Кері байланыс
|
« Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді.
- Не білдім?
- Не білемін?
- Не білгім келеді?
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды
|
А4, конспект
|