Сабақтың тақырыбы: Қазақтың дастарқаны



Дата10.03.2017
өлшемі29,02 Kb.
#11176
түріСабақ
01.02.2016ж 8«В»сынып қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Қазақтың дастарқаны.

Сабақтың мақсаты:Оқушыларға қазақтың дастарқаны туралы айта отырып,көбірек Отандық өнімдерді пайдалану керектігін насихаттау.

Оқушыларды адамгершілікке, үнемшілдікке,ұқыптылыққа,ізгілікке баулу, достыққа тәрбиелеу.

Оқушылардың әдеби дүниетанымдарын кеңейту.

Сабақтың типі: жаңа сабақты түсіндіру сабағы.

Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілі: баяндау, сұрақ-жауап.

Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі кесте,суреттер,слайд

Пәнаралық байланыс: тіл, тарих.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару
ІV. Жаңа сабаққа дайындық:

1.Сабақтың тақырыбын тақтаға жазу.

2. Сабақ мақсатын түсіндіру.

«Жалғасын тап»ойыны.

Бар-ған,кел-ген,айт-қан,жүр-ген,жаз-ар,пісір-мек,аш-атын,ойла-йтын,кет-ер,көр-мек,кем-пек,бөл-ер.

V. Жаңа тақырып.

«Мюнстренберг»әдісі арқылы сабақтың тақырыбын ашамыз.

Сөздік:Бекер айтпаған-не зря говорится

Ерекше мән берген-особое внимание уделял

Ежелгі дәстүр бойынша

Суреттер,слайд көрсету.

1-тапсырма.Мәтінді оқы,сұрақтарға жауап беріңдер.

1.Таңғы асқа көбіне не жейсің?

2.Сүйікті асың не?

3.Қазақтың қандай ұлттық тағамдарын білесің?

4.Қандай тағамды жеп көрмедің?

5.Қандай тағамды жеп көргің келеді?

6.Дақылдардан жасалатын тағамдарды атаңдар.

7.Сүт тағамдарын атаңдар.

«Түртіп алу»стратегиясын қолдану.

2-тапсырма.Мәтіннен есімшелерді табыңдар..

Айтпаған,берген,сақтап отырған,асқан,таңғалдыратыны анық.



3-тапсырма.Берілген сөз тіркестерімен сөйлем құраңдар.

Берілетін сый дұрыс болуы керек.Менің анам өте жақсы тамақ пісіретін.Баратын үйіміз алыс екен.Салынатын үйдің жобасы дұрыс болуы керек.Жазылатын шығарма мазмұны жағынан мағыналы,жоспарға сай болуы керек.Келетін адам көп емес екен.Күтілетін қонақтардың барлығы келді.



4-тапсырма.Сөйлемдерді осы шақ есімшелерін қолданып аяқтаңдар..

Әкем менің өсіп келе жатқанымды көріп қуанады.Әкем мені ұшқыш болады деп ойлайды.Анам әр сенбіде бәліштер дайындайды.Ағам жарысқа жиі қатысады.Көршім маған қып-қызыл алма береді. Мен бұрын көп кітап оқымадым.Былтыр біз таңертең оқыдық.



5-тапсырма.Мақалды оқып,есімшелерді табыңдар..

Ақыл арымас,алтын шірімес.Білгеннен білмегенің көп.Білім-таусылмайтын кен.Қырсыққанның иті қырын жүреді.Оқығанның асығы алшы.Отанға опасыздық еткенің-өз түбіңе жеткенің.Диқан еккенін жейді,жылқы тепкенін жейді.Білген адам білер,білмеген адам күлер.



6-тапсырма.Сен мұны қазақша айта аласың!

1.Біреудің көңіл күйі туралы қалай сұрайсың?

2.Досыңды,танысыңды қонаққа қалай шақырасың?

3.Қонағыңды қалай қарсы аласың?

4.Дастарқанға қалай шақырасың?

5.Қандай тілек айтасың?



7-тапсырма.Берілген сын есімдер мен зат есімдерді мағынасына қарай тіркестіріп жазыңдар.

Жұмсақ шелпек,ыстық шай,сүр ет,сүрленген ет,тұзды сорпа,қатқан нан,ысталған ет,қою шай,майлы сорпа,жұқа қамыр,қатты нан,қақталған ет,жайма нан,дәмді қазы.



VІ. Түсінік тексеру:

«Кім көп біледі?»

1.Қазақтың дастарқаны қандай?

2.Дастарқанда нелер болады?

3.Қонақтарды қалай қарсы аламыз?

4.Дастарқанға кім бата береді?

5.Қазақ халқы қандай халық?

6.Дастарқанның сәні не?

7.Ас туралы қандай мақал мәтел білеміз?

8.Жаубүйрек дегеніміз не?Қалай дайындалады?

9.Ми палауды неден дайындайды?

10.Ұннан жасалатын қандай тағамдарды білесіңдер?

11.Ұмытылып бара жатқан қандай тағам түрлерін білесіңдер?
VІІІ.Сабақты қорыту:

Қазақтың дастарқаны олардың кеңпейілдігін,жомарттығын,қонақжайлылығын көрсетеді.



Қазақтың дастарқаны.
Бағалау .

Үй тапсырмасын беру.8,9-тапсырма.98-бет.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет