САБАҚ: биология
|
Мектеп: «Бірлік» ЖОМ
|
Күні:
|
Мұғалімнің есімі: Сексенова Замира Наркомовна
|
СЫНЫП: 6«Ә»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Бактериялардың табиғаттағы және шаруашылықтағы маңызы
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты
|
Бактериялардың табиғаттағы және шаруашылықтағы маңызын біледі, танысады, жинақтайды,ерекшелігін аша біледі
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Бактериялардың табиғаттағы және шаруашылықтағы маңызын біледі
|
Оқушылардың басым бөлігі: Бактериялардың табиғаттағы және шаруашылықтағы маңызымен танысады
|
Кейбір оқушылар: Бактериялардың табиғаттағы және шаруашылықтағы маңызын, ерекшелігін аша біледі
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар: Бактериялардың табиғаттағы және шаруашылықтағы маңызын ойын еркін жеткізе алады
|
|
Негізгі сөздер тіркестер: Микробиология, вирус, бактерия,бактерияфаг
|
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: Жазылым: Бактериялардың табиғаттағы және шаруашылықтағы маңызы
Оқылым : Бактериялардың табиғаттағы және шаруашылықтағы маңызы
Айтылым: Сабаққа қатысты тірек –сөздер.
|
Алдыңғы оқу
|
Ауру туғызатын бактериялар және олармен күресу шараларын қайталау
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазу)
|
Ресурстар
|
Басталуы
І.Ұйымдастыру (5 мин)
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. (9-мин)
|
Ұйымдастыру кезеңінде өткізу, сыныпты тыныштыққа шақыру, оқушылардың сабаққа қатысуын анықтау,жұрнал жазу.Сыныпты түрлі-түсті стикерлер арқылы оқушыларды топқа бөлу. Сабақтың жоспарымен танысады. Сабақтың жоспары: І .Үй тапсырмасын сұрау. «Сұрақ –бізден, жауап –Сізден » (ауызша сұрақтарға жауап беру).
ІІ.Терминдерге анықтама беру.
Вирус, микробиология,бактериофаг,инфекция
ІІІ. Қарлы кесек ойыны арқылы сұрақтарға жауап беру.
IY.Биологиялық әлем. Бактериялар қайдасыңдар? (Суреттерді реттеу)
Ү. «Кім тапқыр?»Балық қаңқасы әдісі арқылы бактерияларға байланысты сұрақтарға топ болып жауап береді.
ҮІ.Венн диаграммасы.Бактерия мен вирустың құрылысын салыстыру
ҮІ.Қорытындылау.
Бактериялардың пайдасы мен зиянды жақтары
І .Үй тапсырмасын сұрау. «Менен сұрақ, сізден жылдам жауап» әдісі арқылы сұрақ –жауаптар
1.Бактерияның құрылысы қандай? 2. Бактериялар қандай жерлерде кездеседі? 3. Бактерияны алғаш ашқан кім? 4. Бактериялар қандай жерлерде кездеседі? 5. Бактериялар қалай қоректенеді? 6.Паразит бактериялар қандай бактериялар? 7.Бактериялар қалай көбейеді? 8. Бактерияларды неше топқа бөлуге болады? 9.Бактериялар қандай зиян келтіреді? 10.Зиянды бактериялардан қалай сақтануға болады? 11.Бактериялар қандай ауру туғызады? 12.Бактериялар өсімдіктерге қандай зиян келтіреді
|
Түрлі түсті стикер
Ағаштан жасалған хобдиша
Түрлі түсті қаламсаптар
Плакаттар
Кеппешөптер
Кестелер
суреттер
|
III.Сергіту сәті (1 мин)
|
Қаражорғаға билейміз,бұлшықеттерімізді шынықтырамыз
|
|
Ортасы
ІҮ. Мағынаны тану (20 мин)
|
І .Үй тапсырмасын сұрау. «Менен сұрақ, сізден жылдам жауап» әдісі арқылы сұрақ –жауаптар
1.Бактерияның құрылысы қандай? 2. Бактериялар қандай жерлерде кездеседі? 3. Бактерияны алғаш ашқан кім? 4. Бактериялар қандай жерлерде кездеседі? 5. Бактериялар қалай қоректенеді? 6.Паразит бактериялар қандай бактериялар? 7.Бактериялар қалай көбейеді? 8. Бактерияларды неше топқа бөлуге болады? 9.Бактериялар қандай зиян келтіреді? 10.Зиянды бактериялардан қалай сақтануға болады? 11.Бактериялар қандай ауру туғызады? 12.Бактериялар өсімдіктерге қандай зиян келтіреді?
ІІ.Терминдерге анықтама беру.
Вирус, микробиология,бактериофаг,инфекция,індет
ІІІ. Қарлы кесек ойыны арқылы сұрақтарға жауап беру.
IY.Биологиялық әлем. Бактериялар қайдасыңдар? (Суреттерді реттеу)
|