Мерзімі: 24.01 Сыныбы: 5
Сабақтың тақырыбы: Биге тіл бітірген үнділер
Сабақтың мақсаты: Халық биі арқылы қазақтың көне әдет-
ғұрыптарын, салт – дәстүрлерін баланың
бойына сіңіру, күйді тыңдата білуге баулу.
Білімділік мәні: Халық билерін және үнді билерінің шығу
тарихын насихаттау.
Дамытушылығы: Музыкалық қабілеттерін ашу, есте сақтау
қабілеттерін қалыптастыру, әнді
сүйемелдеумен әндету әдісін дамыту.
Тәрбиелік мәні: Оқушыларды мейірімділікке, адамгершілікке
халық күйлері мен билері арқылы тәрбиелеу .
Сабақтың әдісі : Жаңа сабақ.,әңгімелеу , әндету ,
талдау,тыңдау ,сауат ашу , бейнелеу.
Көрнекілігі: үнтаспа
Пәнаралық байланысы: Әдебиет , тарих , жаратылыстану .
Пайдаланған әдебиеттер: Музыка оқулығы 5 кл «Атамұра»
бағдарламасы бойынша.
Авторлары:А. Жайымов,Б.Ысқақов.Ж.Еңсепов.Ж.Сәрсембенов.
№
|
Сабақ барысы
|
уақыты
|
Жоспары
|
1
|
Ұйымдастыру
|
2 минут
|
Сәлемдесу,әнұран әндету.
|
2
|
Өткен сабақты сұрау
|
4 минут
|
Қытай дәстүрлі музыкалық театры
|
3
|
Жаңа сабақты түсіндіру
|
10 минут
|
Қазақтың ұлттық би өнері және үнді билері
|
4
|
Музыкалық тыңдау
|
3 минут
|
«Ұтыс биі»
|
5
|
Әндету
|
8 минут
|
«Айгөлек»
|
6
|
Шығармашылық жұмыс
|
3 минут
|
Бидің түрлері
|
7
|
Музыкалық сауат ашу
|
10 минут
|
Ырғақ. Екпін.
|
8
|
Қорытындылау
|
5 минут
|
Шара Жиенқұлова
|
9
|
Бағалау
|
3 минут
|
«5», «4», «3».
|
10
|
Үйге тапсырма
|
2 минут
|
Ұлттық би өнері және үнді би өнері
|
Сабақтың барысы:
-Иә , саламатсыңдарма балалар ?
Мінекей бүгінгі біздің сабағымыз музыка өнерінің тағы да бір түрі би өнерімен байланысты.
Қазақтың ұлттық би өнері.
Би - музыка өнерімен сабақтас халық өнерінің бір түрі .
Қазақтың ұлттық би өнері ерте замандардан бастау алып , күні бүгінге дейін өркендеп келеді.2 Би өнері халқымыздың
салт – дәстүр , тұрмыс – тіршілігіне байланысты туындаған.
Ертедегі қазақ билері үй ішінде биленетін болғандықтан ,
Дененің алуан түрлі қимыл – қозғалыстары , бет - әлпет 2құбылулары арқылы бейнеленген . Белгілі музыкалық шығармалар , күй әуендері биді сүйемелдеу үшін пайдаланған.
Мысалы: «Қаражорға» ,«Бүркіт биі» ,«Қазқатар» ,«Аю би»,
«Киіз басу» , «Өрмек тоқу» , «Аққу» , «Ортеке» билері .
Қазақтың ұлттық би өнері отызыншы жылдары сахналық өнердің бір түрі ретінде тағы бір сатыға көтерілді.Оның басында жан – жақты өнер иесі , әрі артист, әрі ұстаз , асқан ш2ебер биші Шара Жиенқұлова болды.
Шара «Қыз Жібек» , «Жалбыр» , «Ер Тарғын» , сияқты алғашқы қазақ операларындағы би көріністерін орындаумен бірге ұлттық би өнеріміздің әрі қарай қалыптасуына көп еңбек сіңірді. Шара Жиенқұлова - ұлттық би өнерінің көптеген өкілдерін тәрбиелеген ұлағатты ұстаз.
Музыкалық шығарманы тыңдау: « Ұтыс биі»
« Ұтыс» - би жарысы . Би суырыпсалмалық тәсілмен күрделі
қимылдар жасау арқылы орындалады. Жарысқа қатысушы бишілер кезек – кезек шығып , бір- бірінен өнерлерін асыруға тырысады.
Дауыс ашу жаттығулары :
* Даусыңды әдемі әрі жеңіл шығаруға тырыс.
* Дыбысты үзбей, созып орында.
* Әнді асықпай, мәнерлеп орында.
* Әнді мұғалімнің қолының қимылына қарай бірдей бастап,
бірдей аяқта.
Әндету:
Айгөлек Б.Байқадамов
Шығармашылық жұмыс:
Шара Жиенқұлованың шығармашылығы жайлы
рефераттық ізденіс жұмыстарын жүргізу.
Қорытындылау :
Ұлттық би өнері .
Бидің қандай түрлерін білесіңдер?
Үнді би өнерінің үлгілері туралы әңгімелеу.
Ұлттық билерді ата.
«Ұтыс» биінің шарты қандай?
Шара Жиенқұлованың шығармашылығы.
Үйге тапсырма:
* Би өнері туралы өзімдік жұмыс жасау.
* Ұлттық би өнерінің шебер бишілер2ін ата.
* Ұлттық бимен кәсіби бидің айырмашылығын әңгімеле.
* Үнді би өнері қалай дамыды.
* «Айгөлек» әнің жаттап әндету.
Бағалау: «5» - «4» - «3» -
Мерзімі: Сыныбы: 2/6
Тоқсандық тақырыбы: Қазақтың ұлттық би өнері.
Сабақтың тақырыбы: Шара Жиенқұлова
Сабақтың мақсаты: Халық күйі арқылы қазақтың көне әдет-
ғұрыптарын, салт – дәстүрлерін баланың
бойына сіңіру, күйді тыңдата білуге баулу.
Білімділік мәні: Халық күйлерін, аңыз - күйлерінің шығу
тарихын насихаттау.
Дамытушылығы: Музыкалық қабілеттерін ашу, есте сақтау
қабілеттерін қалыптастыру, әнді
сүйемелдеумен әндету әдісін дамыту.
Тәрбиелік мәні: Оқушыларды мейірімділікке, адамгершілікке
халық күйлері арқылы тәрбиелеу .
Сабақтың әдісі : Жаңа сабақ.,әңгімелеу , әндету ,
талдау,тыңдау ,сауат ашу , бейнелеу.
Көрнекілігі: Видео, DVD, магнитафон таспалары,
ән тексті, суреттемелер,т.б.
Пәнаралық байланысы: Әдебиет , тарих , жаратылыстану .
Пайдаланған әдебиеттер: Музыка оқулығы 5 кл «Атамұра»
бағдарламасы бойынша.
Авторлары:А. Жайымов,Б.Ысқақов.Ж.Еңсепов.Ж.Сәрсембенов.
№
|
Сабақ барысы
|
уақыты
|
Жоспары
|
1
|
Ұйымдастыру
|
2 минут
|
Сәлемдесу,әнұран әндету.
|
2
|
Өткен сабақты сұрау
|
4 минут
|
Күйшілік өнер
|
3
|
Жаңа сабақты түсіндіру
|
10 минут
|
Қазақтың ұлттық би өнері
|
4
|
Музыкалық тыңдау
|
3 минут
|
«Ұтыс биі»
|
5
|
Әндету
|
8 минут
|
«Биші болам өскенде»
|
6
|
Шығармашылық жұмыс
|
3 минут
|
Бидің түрлері
|
7
|
Музыкалық сауат ашу
|
10 минут
|
Ырғақ. Екпін.
|
8
|
Қорытындылау
|
5 минут
|
Шара Жиенқұлова
|
9
|
Бағалау
|
3 минут
|
«5», «4», «3».
|
10
|
Үйге тапсырма
|
2 минут
|
Ұлттық би өнері
|
Сабақтың барысы:
-Иә , саламатсыңдарма балалар ?
Мінекей бүгінгі біздің сабағымыз музыка өнерінің тағы да бір түрі би өнерімен байланысты.
Қазақтың ұлттық би өнері.
Би - музыка өнерімен сабақтас халық өнерінің бір түрі .
Қазақтың ұлттық би өнері ерте замандардан бастау алып , күні бүгінге дейін өркендеп келеді.2 Би өнері халқымыздың
салт – дәстүр , тұрмыс – тіршілігіне байланысты туындаған.
Ертедегі қазақ билері үй ішінде биленетін болғандықтан ,
Дененің алуан түрлі қимыл – қозғалыстары , бет - әлпет 2құбылулары арқылы бейнеленген . Белгілі музыкалық шығармалар , күй әуендері биді сүйемелдеу үшін пайдаланған.
Мысалы: «Қаражорға» ,«Бүркіт биі» ,«Қазқатар» ,«Аю би»,
«Киіз басу» , «Өрмек тоқу» , «Аққу» , «Ортеке» билері .
Қазақтың ұлттық би өнері отызыншы жылдары сахналық өнердің бір түрі ретінде тағы бір сатыға көтерілді.Оның басында жан – жақты өнер иесі , әрі артист, әрі ұстаз , асқан ш2ебер биші Шара Жиенқұлова болды.
Шара «Қыз Жібек» , «Жалбыр» , «Ер Тарғын» , сияқты алғашқы қазақ операларындағы би көріністерін орындаумен бірге ұлттық би өнеріміздің әрі қарай қалыптасуына көп еңбек сіңірді. Шара Жиенқұлова - ұлттық би өнерінің көптеген өкілдерін тәрбиелеген ұлағатты ұстаз.
Музыкалық шығарманы тыңдау: « Ұтыс биі»
« Ұтыс» - би жарысы . Би суырыпсалмалық тәсілмен күрделі
қимылдар жасау арқылы орындалады. Жарысқа қатысушы бишілер кезек – кезек шығып , бір- бірінен өнерлерін асыруға тырысады.
Дауыс ашу жаттығулары :
* Даусыңды әдемі әрі жеңіл шығаруға тырыс.
* Дыбысты үзбей, созып орында.
* Әнді асықпай, мәнерлеп орында.
* Әнді мұғалімнің қолының қимылына қарай бірдей бастап,
бірдей аяқта.
Әндету:
Биші болам өскенде.
И. Нүсіпбаев Х.Талғаров.
Ақ көйлегім үстімде ,
Би билесем «Айгөйлек"
Қой демейді ешкімде,
Шаршамаймын дөңгелеп.
Қой демейді ешкімде,
Шаршамаймын дөңгелеп.
Достарым бар қуанып ,
Тамашалар кештерде .
Тал шыбықтай бұралып ,
Биші болам өскенде.
Тал шыбықтай бұралып ,
Биші болам өскенде.
Шығармашылық жұмыс:
Шара Жиенқұлованың шығармашылығы жайлы
рефераттық ізденіс жұмыстарын жүргізу.
Қорытындылау :
Ұлттық би өнері .
Бидің қандай түрлерін білесіңдер?
Ежелгі би өнерінің үлгілері туралы әңгімелеу.
Ұлттық билерді ата.
«Ұтыс» биінің шарты қандай?
Шара Жиенқұлованың шығармашылығы.
Үйге тапсырма:
* Би өнері туралы өзімдік жұмыс жасау.
* Ұлттық би өнерінің шебер бишілер2ін ата.
* Ұлттық бимен кәсіби бидің айырмашылығын әңгімеле.
* Ежелгі би өнері қалай дамыды.
* «Биші болам өскенде» әнің жаттап әндету.
Бағалау: «5» - «4» - «3» -
Сабақтың мақсаты: Халық күйі арқылы қазақтың көне әдет-
ғұрыптарын, салт – дәстүрлерін баланың
бойына сіңіру, күйді тыңдата білуге баулу.
Білімділік мәні: Халық күйлерін, аңыз - күйлерінің шығу
тарихын насихаттау.
Дамытушылығы: Музыкалық қабілеттерін ашу, есте сақтау
қабілеттерін қалыптастыру, әнді
сүйемелдеумен әндету әдісін дамыту.
Тәрбиелік мәні: Оқушыларды мейірімділікке, адамгершілікке
халық күйлері арқылы тәрбиелеу .
Сабақтың әдісі : Жаңа сабақ.,әңгімелеу , әндету ,
талдау,тыңдау ,сауат ашу , бейнелеу.
Көрнекілігі: Видео, DVD, магнитафон таспалары,
ән тексті, суреттемелер,т.б.
Пәнаралық байланысы: Әдебиет , тарих , жаратылыстану .
Пайдаланған әдебиеттер: Музыка оқулығы 5 кл «Атамұра»
бағдарламасы бойынша.
Авторлары:А. Жайымов,Б.Ысқақов.Ж.Еңсепов.Ж.Сәрсембенов.
№
|
Сабақ барысы
|
уақыты
|
Жоспары
|
1
|
Ұйымдастыру
|
2 минут
|
Сәлемдесу,әнұран әндету.
|
2
|
Өткен сабақты сұрау
|
4 минут
|
Күйшілік өнер
|
3
|
Жаңа сабақты түсіндіру
|
10 минут
|
Қазақтың ұлттық би өнері
|
4
|
Музыкалық тыңдау
|
3 минут
|
«Ұтыс биі»
|
5
|
Әндету
|
8 минут
|
«Биші болам өскенде»
|
6
|
Шығармашылық жұмыс
|
3 минут
|
Бидің түрлері
|
7
|
Музыкалық сауат ашу
|
10 минут
|
Ырғақ. Екпін.
|
8
|
Қорытындылау
|
5 минут
|
Шара Жиенқұлова
|
9
|
Бағалау
|
3 минут
|
«5», «4», «3».
|
10
|
Үйге тапсырма
|
2 минут
|
Ұлттық би өнері
|
Сабақтың барысы:
-Иә , саламатсыңдарма балалар ?
Мінекей бүгінгі біздің сабағымыз музыка өнерінің тағы да бір түрі би өнерімен байланысты.
Қазақтың ұлттық би өнері.
Би - музыка өнерімен сабақтас халық өнерінің бір түрі .
Қазақтың ұлттық би өнері ерте замандардан бастау алып , күні бүгінге дейін өркендеп келеді.2 Би өнері халқымыздың
салт – дәстүр , тұрмыс – тіршілігіне байланысты туындаған.
Ертедегі қазақ билері үй ішінде биленетін болғандықтан ,
Дененің алуан түрлі қимыл – қозғалыстары , бет - әлпет 2құбылулары арқылы бейнеленген . Белгілі музыкалық шығармалар , күй әуендері биді сүйемелдеу үшін пайдаланған.
Мысалы: «Қаражорға» ,«Бүркіт биі» ,«Қазқатар» ,«Аю би»,
«Киіз басу» , «Өрмек тоқу» , «Аққу» , «Ортеке» билері .
Қазақтың ұлттық би өнері отызыншы жылдары сахналық өнердің бір түрі ретінде тағы бір сатыға көтерілді.Оның басында жан – жақты өнер иесі , әрі артист, әрі ұстаз , асқан ш2ебер биші Шара Жиенқұлова болды.
Шара «Қыз Жібек» , «Жалбыр» , «Ер Тарғын» , сияқты алғашқы қазақ операларындағы би көріністерін орындаумен бірге ұлттық би өнеріміздің әрі қарай қалыптасуына көп еңбек сіңірді. Шара Жиенқұлова - ұлттық би өнерінің көптеген өкілдерін тәрбиелеген ұлағатты ұстаз.
Музыкалық шығарманы тыңдау: « Ұтыс биі»
« Ұтыс» - би жарысы . Би суырыпсалмалық тәсілмен күрделі
қимылдар жасау арқылы орындалады. Жарысқа қатысушы бишілер кезек – кезек шығып , бір- бірінен өнерлерін асыруға тырысады.
Дауыс ашу жаттығулары :
* Даусыңды әдемі әрі жеңіл шығаруға тырыс.
* Дыбысты үзбей, созып орында.
* Әнді асықпай, мәнерлеп орында.
* Әнді мұғалімнің қолының қимылына қарай бірдей бастап,
бірдей аяқта.
Әндету:
Биші болам өскенде.
И. Нүсіпбаев Х.Талғаров.
Ақ көйлегім үстімде ,
Би билесем «Айгөйлек"
Қой демейді ешкімде,
Шаршамаймын дөңгелеп.
Қой демейді ешкімде,
Шаршамаймын дөңгелеп.
Достарым бар қуанып ,
Тамашалар кештерде .
Тал шыбықтай бұралып ,
Биші болам өскенде.
Тал шыбықтай бұралып ,
Биші болам өскенде.
Шығармашылық жұмыс:
Шара Жиенқұлованың шығармашылығы жайлы
рефераттық ізденіс жұмыстарын жүргізу.
Қорытындылау :
Ұлттық би өнері .
Бидің қандай түрлерін білесіңдер?
Ежелгі би өнерінің үлгілері туралы әңгімелеу.
Ұлттық билерді ата.
«Ұтыс» биінің шарты қандай?
Шара Жиенқұлованың шығармашылығы.
Үйге тапсырма:
* Би өнері туралы өзімдік жұмыс жасау.
* Ұлттық би өнерінің шебер бишілер2ін ата.
* Ұлттық бимен кәсіби бидің айырмашылығын әңгімеле.
* Ежелгі би өнері қалай дамыды.
* «Биші болам өскенде» әнің жаттап әндету.
Бағалау: «5» - «4» - «3» -
Достарыңызбен бөлісу: |