Сабақтың тақырыбы: Ежелгі көшпелілердің дүниетанымы



Дата01.12.2023
өлшемі235,39 Kb.
#194392
түріСабақ
Байланысты:
21 11 2023 Ежелгі көшпелілердің дүниетанымы КМЖ
49913 (1), ТЕСТ БИОЛОГИЯ, Тонкое искусство пофигизма парадоксальный способ жить счастливо by Марк Мэнсон (z-lib.org), МУ для выполнения СРС


AQBOBEK international school



МО жетешкшісі: Абдрахманова А.М

Пәні:




Бөлім:

5.2. Ежелгі көшпелілер өмірі

Педагогтің аты-жөні:

Файзулла Әли Бөкенбайұлы

Күні:




Сынып: 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ежелгі көшпелілердің дүниетанымы.
Зерттеу сұрағы: Көшпелілердің қандай салт-дәстүрлері бүгінгі күнге дейін сақталды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау

Сабақтың мақсаты

Ежелгі көшпелілердің салт – дәстүрлері туралы білу, олардың күнделікті тұрмыс тіршілігендегі салт – дәстүрдің маңыздылығын анықтау;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру





Сәлемдесу
Қызығушылықты ояту


Осы суреттер бойынша оқушылардың пікірлерін тыңдау. Үй тапсырмасын қамтып өту.
БЫМ
Оқушыларға жаңа тақырып бойынша 4 сурет ұсынылады. «4 сурет, 1 ой»

М Оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.
Салт – дәстүр дегенді қалай түсінеміз?
Бүгінгі күнге дейін жеткен салт – дәстүрлер қалай пайда болды?
Біз қандай салт – дәстүрлерді білеміз?
М Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен және бағалау критерийлерімен таныстыру.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу



мадақтау

Тақырыптық суреттер



Жаңа білім



М Бүгінгі сабағымыздың зерттеу сұрағы:
Көшпелілердіңқандай салт – дәстүрлері бүгінгі күнге дейін сақталды?
«Түсініктерге ойыңды білдір» әдісін қолдану арқылы тапсырма ұысынылады,
«Наурыз мерекесі»
«Отпен аластау»
«Саятшылық»
ЕББҚ оқушысы
«Көкпар» ойыны
Жеке тапсырма
Қосымша материал ұсыну



Ақпарат



Факт

Көзқарас

1

Көшпелілердің бүкіл тұрмыс – тіршілігі жылқымен байланысты болған.

+




2

Көкпарға жасқа толған серкенің семізі таңдалған.

+




3

Мал баққан көшпелі халықтар көк бөріні соғып алып, оны ат үстінде жүріп бір-бірінен ала қашып, мәз-мейрам болған.




+

4

Көкпар – ер адамдардың бойындағы күш – қуатын, ептілігін, батылдығын сынаған.

+




5

«Көкбөрі» ойыны бертін келе көкпар деп аталып кеткен




+






Ақпарат



Факт

Көзқарас

1

Көшпелілердің бүкіл тұрмыс – тіршілігі жылқымен байланысты болған.

+




2

Көкпарға жасқа толған серкенің семізі таңдалған.

+




3

Мал баққан көшпелі халықтар көк бөріні соғып алып, оны ат үстінде жүріп бір-бірінен ала қашып, мәз-мейрам болған.




+

4

Көкпар – ер адамдардың бойындағы күш – қуатын, ептілігін, батылдығын сынаған.

+




5

«Көкбөрі» ойыны бертін келе көкпар деп аталып кеткен






+




Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Дескриптор
Бейнематериалдағы салт – дәстүрді анықтайды,
Қосымша материалмен танысады,
Тарихына тоқталады,
Қазіргі таңдағы қолдану деңгейін анықтайды.


Дискриптор
Мәтінді мұқият оқиды
Ақпараттардың факт немесе көзқарас екенін анықтап, белгілейді.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


«Аукцион» әдісі
«Ең үздік жауап»
«Жұлдызшалар»



Тақырып бойынша бейнематериал, Қосымша №1
https://www.youtube.com/watch?v=0bRKLZ-jhCY

Ақпараттық


мәтіндер

кесте




Бекіту




ЕББҚ оқушысына салт-дәстүр бейнелеңген сурет беріледі. Пікірі сұралады
Сабақты қорытындылау
Түсініктер бойынша пікір білдіру

  1. Наурыз көже

  2. Көкпар

  3. Қансонар

  4. Бүркіт

  5. Көкбөрі

  6. Қар

  7. Бірлік

  8. Ынтымық

  9. Құсбегі

  10. Батыр

  11. Жылқы

  12. Дәстүр

ЕББҚ оқушысынан пікір сұралады
Үйге тапсырма: Ежелгі көшпелілердің дүниетанымы 10 сөйлем.

Сабақтың тақырыбын қорытындылау



«Ең үздік жауап»



Ақпараттық карточка





Кері байланыс

  • Алдымен біз былай деп ойладық.....

  • Одан кейін біз мына проблемаға тап болдық.............

  • Проблеманы шешу үшін......жасадық.

  • Бұдан біз..................көрдік.

  • Демек, бұл мынаны білдіреді.................




Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады



Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект






Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет