Білім беру ұйымының атауы
|
№ 51 орта мектеп
|
Пәні:
|
Ежелгі заман тарихы
|
Бөлім:
|
Қос дөңгелекті арбалар және империялар
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Адаева Айшолпан Ерпулатовна
|
Күні:
|
30.11.2023 жыл
|
Сынып: 5 «Д», 5»З»
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Ежелгі Орта Азия империялары қаншалықты қуатты болды?
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
5.3.2.2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгерткенін талдау;
5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау;
5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау
|
Сабақтың мақсаты
|
Ежелгі Орта Азия империялары және олардың қалай құрылғандығын зерттеу
Орта Азиялық империялардағы басқару ісінс алыстырады.
Империялардыңэкономикалықдамуынсипаттау
|
Құндылықтарға баулу
|
Құрмет, ынтымақстастық, өмір бойы оқу, азаматтық жауапкершілік, ашықтық, жыл сайын,адами құндылықтарды дәріптеу
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
|
Ой шақыру. Тақырыпқа шығу.
(М) Оқушылардың жауабы тыңдалып болғаннан кейін, бүгінгі өтетін тақырыптың алдыңғы тақырыптың жалғасы екендігі ескертіледі. Енді бүгінгі сабақта ежелгі Орта Азия империялары жайында деректер зерттелетіні туралы айтылады.
Қазіргі замандағы Қазастанның картасына назар аударыңыз. Қазақстан Оңтүстікте қандай елдермен шекаралас? Қалай ойлайсыздар картада көрсетілген мемлекеттер аймақтық тұрғыдан ежелден осылай қалыптасқанба?
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
ЕББоқушыға тапсырма шығарылып беріледі.
|
мадақтау
|
Қазіргі замандағы Қазастанның картасы
|
Жаңа білім
|
1 – тапсырма «Шындық немесе жалған» тапсырмасы
№
|
Деректер
|
Ақиқат
|
Жалған
|
А
|
ЕскендірЗұлқарнайын (АлександрМакедонский) шығысқа қарайбеталып, б.з.б. 330 жылыӘмударияданөтіп, СоғдыелініңастанасыСамарқанқаласынбасыпалды.
|
|
|
В
|
Бактрия – бүгінгі Ресей мен Қазақстан аймақтарында ірге көтерген ежелгі мемлекет. Бактриялықтардың басты кәсібі мал шаруашылығы болды.
|
|
|
С
|
Кушандық билеушілердің ішіндегі ең әйгілісі Қанышке. Ол елде 23 жылдан астам билік жүргізді. Сол кезде Кушан мемлекеті гүлдене түсті.
|
|
|
ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын.
2 – тапсырма
«Суреттер сөйлейді» тапсырмасы
ЕБҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады;
3 тапсырма
«Венн диаграммасы» тапсырмасы
. ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын.
4 – тапсырма
ҚҚҚ талдау стратегиясы
Орта Азия империялары жайында саяси ахуалды айқындау
ЕБҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды;
|
Дескрипторы:
IV ғасырда Александр Македонскийдің жорығы бағытының ақиқат немесе жалған екенін анықтайды.
Ежелгі Бактрия мемлекетінің орналасу аймағының ақиқат болмаса жалған екенін анықтайды.
Дескрипторы:
Атты әскерлердің ерекшеліктеріне қарап қай империяның әскері екенін анықтайды.
әскердің жасақталу шеберлігін анықтайды.
Дескрипторы
Орта Азия империялары жайында қызықты мәліметтер келтіреді.
Жалпы шекаралық аймақтарының құнды жағын жазады.
Көршілесимпериялардыңүздіксізшабуылдарынанқауіптуғызғанқиынжақтарынайқындайды
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
|
Ақпараттық мәтін
Деректер
Кесте
Суреттер
ВЕНН диаграммасы
ҚҚҚ кестесі
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау
«Үздіксіз сөйлеу» тапсырмасы
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
Орта Азия империялары Таяу және Орта Шығыс империялары сияқты қуатты болды ма?
Үйге тапсырма
Ежелгі Орта Азия империялары қаншалықты қуатты болды?
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылау
|
«Ең үздік жауап»
|
|
Кері байланыс
|
Мен.............................білдім
Мен..............................орындай алдым
Маған.........................қиын болды
Маған........................көмегі қажет
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды
|
А4, конспект
|