Пәні:физика
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Тұрақты электр тогы
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты -жөні:
|
Сыныбы:8
|
Қатысушылар Қатыспағандар:
саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Электр тогының жұмысы мен қуаты
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
8.4.2.12.-жұмыс және қуат формулаларын есептер шығаруда қолдану
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар үшін:
Электр тогының жұмысы мен қуатына түсінік бере отырып, формулаларын қорытып шығарады
Басым бөлігі үшін:
Жұмыс пен қуаттың формулаларын есептер шығаруда қолданады
Кейбір оқушылар үшін:
Тәжірибе арқылы тұрмыстық құрылғылардың шығынын есептейді.
|
Бағалау критерийі
|
-Электр тогының жұмысы мен қуатының формуласын біледі;
-Формуласын есептер шығаруда қолдана алады;
-Тәжірибе арқылы тұрмыстық құрылғыларды электр шығынын есептеп , салыстырады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Физикалық шамаға ауызша және жазбаша сипаттама бере алады.
Пәнге қатысты лексика мен терминология
Жұмыс, қуат,1Вт, 1Дж;
Диалог үшін пайдалы сөзтіркестері
Электр тогының жұмысын сипаттау үшін ...
Қуатты табу үшін ...
|
Құндылықтарға баулу
|
Еңбек өнімділігін арттыруда, өнеркәсіпте, ауыл шаруашылығында,
Энергетикада қуатты құрылғыларды қолдану арқылы жұмыстан ұтыс алуға үйрету.
Тұрмыстық техника сатып алуда алған білімдерін қолдануға баулу.
|
Пəнаралық байланыс
|
Математика-есептер шығаруда амалдар қолдану.
Информатика-ақпарат алу.
Биология-адам организміндегі бұлшық ет жұмыстары.
Дене шынықтыру-буын, бұлшық ет жұмыстары.
|
Алдыңғы білім
|
Ток күші,кернеу,кедергі,өткізгіштерді жалғау тәсілдері ұғымын біледі,мағынасын түсінеді.
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың басы
минут
|
«Ой қозғау»әдісі
Тұрмыста қандай құрылғыларды қолданамыз?
(оқушылар өз жауаптарын береді. Мысалы, шаңсорғыш, кір машинасы, үтік т.с.с)
Топқа бөлу: «Тұрмыстық құрылғылар» арқылы топқа бөлінеді. Суретте шаңсорғыш, үтік, кір магинасы бейнеленген
Ширату жаттығуы: «Сәйкестендіру» кестесі
Физикалық шамалар
|
Атауы
|
Формуласы
|
Өлшем бірлігі
|
Ом заңы
|
|
Вт
|
Ток күші
|
U=A/q
|
А
|
Қуат
|
|
В
|
Кернеу
|
P=A/t
|
А
|
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды
|
|
|
Сабақтың ортасы
10 минут
10 минут
5 минут
Сабақтың соңы
3 минут
Бағалау
1минут
|
Тапсырма-1. «Кластер» әдіс бойынша ассоциация береді
Қуат
Жұмыс
Тапсырма-2. «Айналмалы бекет» әдісі арқылы есептер беріледі.
1-есеп:Қуаты 25 Вт токтың 10 минут ішінде жасайтын жұмысын табыңдар?
2-есеп:Электрлік құралда 5 А ток күші 45 минут уақыт ішінде 162 кДж жұмыс жасайды.Осы құралдың кедергісін табыңдар?
3-есеп:Жүк шығырын айналдыратын электрқоз-ғалтқышы 9120 Дж-ге тең жұмыс атқарады. 4А ток күшінде 24 Кл заряд өткендегі электромо-
тордың қуатын табыңдар?
Тапсырма-3 .« Физикалық эстафата»
3.1. 1-шамның кедергісі мен қуатын,2-шамдағы ток күші мен қуатты және 3-шамдағы ток күші мен кедергіні есептеңдер.
3.2.Кейбір электр аспаптарының қуаты бойынша 30 минут ішінде істейтін жұмысын табыңдар.
Бағалау критерийі
|
Дескриптор
|
-қысымның формуласына есептер шығарады;
|
-есептің шартын жазады;
-формуланы түрлендіріп қолдана алады;
-есептеулер жүргізе алады.
|
Кері байланыс: «Рефлекция» («Білімағашы» )
Бағалау парағы
A.Т.Ә
|
Мaғынaны тaну
|
Тoптық жұмыc
|
Жұптық жұмыc
|
Aшық cұpaқтap
|
Жaлпы ұпaйы
|
1 oқушы
|
|
|
|
|
|
2 oқушы
|
|
|
|
|
|
3 oқушы
|
|
|
|
|
|
4 oқушы
|
|
|
|
|
|
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілетті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Жұмысты жылдам әрі дұрыс орындаған, жеке жұмысты толық әрі нақты орындаған оқушыларға дербес қолдау көрсетіп отырамын. Есеп шығару барысында жылдам шығарып отырған оқушыларға мадақтау сөздері арқылы қолдау көрсетемін. «Кластер»әдісі барысында оқушылардың арасындағы ауыз біршіліктің қандай екені айқын білінеді.Керемет,тамаша сөздері арқылы оқушыларымды мадақтап отырамын.
|
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындау деңгейіне қарай жетістік критерийін негізге ала отырып бағалаймын.
Ауызша және жазбаша жауап берген оқушылардың деңгейлеріне қарай бағалаймын.
|
Сыныпта парта мен орындықтардың оқушы денсаулығына зиян келтірмейтіндей етіп орналастырылуына басты назар аударамын.
Сергіту сәттерін қолданамын.
|
Достарыңызбен бөлісу: |