Утегенова Айнур Туреахметовна
Бөрлі ауданы, Қызылтал жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сыныбы
|
11 «А»
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ерітіндіге (концентрацияға) берілген есептерді шешу.
(1 сабақ) / ҰБТ есептерін шығару жолдары/
|
Сабақтың мақсаты
|
Ерітіндіге (концентрацияға) берілген есептерді қайталай отырып, ҰБТ- да кездесетін есептерді шығару
|
Күтілетін нәтиже:
|
Барлық оқушылар: А. Ерітіндіге берілген есептерді шығарудағы білімдерін тереңдетеді. Оқушылардың басым бөлігі: В. Ерітіндіге берілген есептерді теңдеу құру арқылы шығара алады. Кейбір оқушылар: С. Күрделі есептерді топтық жұмыста өзара талдап, қорытынды жасайды.
|
Дерек көзі
|
Оқулық, ғаламтор, ҰБТ сынық кітапшасы, ҰБТ есептерді шешудің әдістемелігі
|
Құрал- жабдықтар
|
үлестірме парақтар, топтық тапсырмалар жазылған парақтар, проектор, компьютер
|
Бағалау критерийі
|
Ауыша есептеу
Жекелей жұмыс жасауы
Жұптық жұмыс жасау
Топпен жұмыс жасауы
Деңгейлік тапсырмаларды орындау
|
Сабақ кезеңі
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс- әрекеті
|
Кіріспе
Тұсау
кесер
|
Сәлемдесу тренингі
|
Салем достым! (амандасады)
Сен қалайсың? (иықтарынан қағады)
Қайда болдың? (құлақтарынан тартады)
Мен сені сағындым! (қолдарын жүректеріне қояды)
Сен келдің (қолдарын жаяды)
Жақсы болды (құшақтайды)
|
Топқа бөлу. Есептер жазылған парақшалар таратылады
|
Есептердің жауабын таба отырып, 4 топқа топтасады
|
Бағалау парақшалары таратылады
|
Оқушылар бағалау критерийлерімен танысып, аты- жөнін жазады
|
«Мына қызықты қараңыз»
Ерітіндіні проценті бойынша табуға арналған есептер ҰБТ-да жиі кездеседі. Оны шығару көптеген оқушылар үшін қиындық туғызады. Ерітінділердің қосылыстарына арналған есептерді теңдеу құрмай-ақ, крест әдісі арқылы тез есептеп табуға болады. Крест әдісі бойынша шығару жолы мына схема бойынша жүзеге асады:
В |A – C|
А
С |A – B|
мұндағы В, С қосылатын ерітінді,А – қосылғаннан кейінгі шыққан ерітінді
|A – C|, |A – B| - әр ертіндіден қанша бөлік алатынын көрсететін оң шама.
|
Жаңа тақырыпты оқып үйренеді, топпен жұмыс істейді.
|
Негізгі бөлім
|
«Ойлан.Бірік.Бөліс.» әдici бойынша жаңа тақырыпты меңгеру үшін оқушылар видеосабақтан жаңа тақырыпты меңгереді.
1 ресурстық парақ: Сабақта үйрету керек тапсырмалар үлестіріледі.
2 ресурстық парақ: Сабақта жұптық, топтық әдістері арқылы орындалған тапсырмалар үлестіріледі.
|
ҰБТ есептері беріледі. Топта бірлесіп орындайды. Әр топтан бір оқушы жауабын айтады. С деңгейінің есебін шығарған оқушы тақтаға орындайды
Шығара алмаған есептерді көмек пернесін басу арқылы әр қадамын шығарып үйренеді.
Бірі шығарған есебін тақтаға шығарады, екіншісі түсіндіреді.
|
Қорытынды
|
Жас түлекке тілек
▪Өзіңнің күшіңді екі еселе, үш еселе, ал білім көлемін n-дәрежеге дейін көбейт.
▪Сенің жадыңда жастық шақ тұрақты шама болып қалсын.
▪Барлық өмір қателіктерінен тек оң түбір шығар.
▪Сенің тағдырыңның сындық нүктелерінде min сәтсіздік пен max табыс болсын.
▪Жабырқаңқы көңіл-күйді үнемі 0-ге көбейтуге тырыс.
▪Миллион үміттен жақсылық күт!
|
|
Кері байланыс парағын толтыру.
Мен сабақта жұмыстандым
|
Қарқынды
|
Қарқынсыз
|
Мен сабақтағы жұмысыммен
|
Қанағаттанамын
|
Қанағаттанбаймын
|
Сабақ мен үшін көрінді
|
Қысқа
|
Ұзақ
|
Сабақта мен
|
Жалыққан жоқпын
|
Жалықтым
|
Сабақ тақырыбы маған
|
Түсінікті
Пайдалы
Қызықты
|
Түсініксіз
Пайдасыз
Қызықсыз
|
Менің көңіл-күйім
|
Жақсы болды
|
Нашар болды
|
|
|
|
|
|
Үйге тапсырма
|
ҰБТ жинақтарынан қосымша есептер шығарып келу
|
Сабақта үйрету керек тапсырмалар:
1- есеп. 95%-тік күкірт қышқылын алу үшін 80%-тік күкірт қышқылының 50грамына 100%-тік күкірт қышқылын қосу керек. Қосылатын күкірт қышқылының массасын тап.
Шешуі:
50г
80% 5
95%
100% 15
50:5=10
15*10=150
жауабы 150грамм
Схема бойынша 80% -тік күкірт қышқылынан 5 бөлік ал 100%-тік күкірт қышқыланан 15 бөлік алу керек. Сондықтан әр бөліктің құнын білу үшін 50грамды 5 бөлікке бөлеміз. Шыққан санды 15-ке көбейтеміз.
2-есеп. 5%-тік сірке қышқылының ертіндісіне 40%-тік сірке қышқылының ертіндісін қосып, 30%-тік сірке қышқылының 140 гр. алынды. әр ертіндіден қанша грамм алынған?
Шешуі:
5 % 10
140г
30%
40% 25
10+25=35
140:35=4
10*4=40
25*4=100
жауабы: 40грамм, 100 грамм
3-есеп. Екі қоспаның біреуінде 40%, екіншісінде 20% күміс бар. 32 %-тік қоспа алу үшін 20кг бірінші қоспаға екінші қоспадан қанша кг қосу керек?
Шешуі:
20кг
40 % 12
32%
20% 8
8*
Жауабы: кг.
4-есеп. Теңіз суының құрамында массасы бойынша 5% тұз болады. Құрамында тұздың концентрациясы 1,5% болу үшін 15л теңіз суына қанша литр тұщы су құю керек?
Шешуі:
15л
5 % 1,5
1,5%
0% 3,5
15:1,5=10
3,5*10=35
жауабы: 35л
5-есеп. 30%-тік және 10% -тік тұз қышқылдарын қосып, 600грамм 15%-тік тұз қышқылының ертіндісі алынған. Әр қышқылдық ертіндіден неше грамнан алынған?
Шешуі:
30 % 5
600г
15%
10% 15
5+15=20
600:20=30
30*5=150
30*15=450
жауабы: 150гр., 450гр
6-есеп. Сұйықтықтың құрамында тұз қышқылы салмағы бойынша 5%. 40кг сұйықтыққа құрамындағы тұз қышқылы 2% болу үшін неше кг таза су құю керек?
Шешуі:
40кг
5 % 2
2%
0% 3
40:2=20
20*3=60
жауабы:60кг
Сабақта жұптық, топтық әдістері арқылы орындалған тапсырмалар:
№1. 15 литр 10%-тік тұз ертіндісіне 5%-тік тұз ертіндісі араластырылып, 8%-тік ертінді алынған. Қанша литр 5%-тік ертінді қосылған? (жауабы 6л)
№2. Бір ертіндіде 30% (көлемі бойынша) азот қышқылы, ал екіншісінде 55% азот қышқылы бар. 50%-тік 100 литр азот қышқылының ертіндісін алу үшін бірінші және екінші ертіндіден қанша алу керек? (жауабы 20л, 80л)
№3. Құрамында никельдің мөлшері 5% және 40% болатын болаттың екі түрлі сорты бар. Құрамындағы никельдің мөлшері 30% болатын 140т болат алу үшін екі сорттың әрқайсысынан неше тоннадан алу керек? (40т, 100т)
Достарыңызбен бөлісу: |