Сабақтың тақырыбы Ғаламшарлар қалай орналасқан? Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары



Дата25.02.2022
өлшемі1,09 Mb.
#133301
түріСабақ
Байланысты:
ашық сабақ жаратылыстану


№49 орта мектеп
Қысқа мерзімді жоспар
Жаратылыстану



Пәні: Жаратылыстану
Ортақ тақырып: «Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті»
Бөлім:
Жер және ғарыш




Мұғалімнің аты-жөні

Амангелдиева Ғалия Ұлықбекқызы

Күні:

21.02.2022

Сынып: 2 «А»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ғаламшарлар қалай орналасқан?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.4.2.1 Күн жүйесі ғаламшарларының орналасу тәртібін анықтау


2.4.2.2– күн жүйесі ғаламшарларын салыстыру

Сабақтың мақсаты

Күн жүйесінің ғаламшарларымен танысу, олардың орналасу тәртібін анықтау
Барлық оқушылар: Күн жүйесі ғаламшарлардың ретін біледі
Көптеген оқушылар: Күн жүйесіндегі ғаламшарларды ажыратып,айтады.
Кейбір оқушылар: Күн жүйесіндегі ғаламшарларды анықтап, өз ойларын қосады. Өз жұмыстарын дәлелдеп ойларын қоса алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
10 мин

Психологиялық ахуал
Сергіту сәті
Топқа бөлу
1 – ші топ: Күн
2 – ші топ: Ай
3 – ші топ: Жер
Балалар бүгінгі сабағымызда біз ғарышқа саяхат жасаймыз.Саяхат жасау үшін бізгі зымыран қажет. Өзіңе ұнаған зымыранды таңда.
Үй тапсырмасын тексеру.
«Сиқырлы шарлар» әдісі арқылы мына сұрақтарға жауап берейік.

  • Жерге жақын ғаламшар?

  • Күннің түсі қандай?

  • Ол қандай шар?

  • Күн жерге не береді?

  • Жер нені айнала қозғалады?

  • Серік деген сөзді қалай түсінесің?

  • Айды қай кезде көре аламыз?

  • Айдың бетіндегі дақтарды не деп атайды?

Дескриптор:

  • Күн туралы толық мағұлмат береді;

  • Ай жердің серігі екенін дәлелдейді;

  • Күн туралы сипаттап айтады.


Аспан - аспан арайлым,
Қызыға саған қараймын.
Сені көзбен шоламын,
Көктің жүзін барлаймын.

- Күн
-Сарғыш, жұлдыз


- Ол қызған үлкен шар
- жылу,жарық
- Күнді
-Серік деп үнемі біреудің қасында жолдас болып жүретін кісіні айтады. Ай үнемі біздің ғаламшарымызбен ілесіп жүреді. Ол жерді айналып қозғалады. Ай Жерден еш уақытта алыстап кетпейді.
- Түнде
-Теңіз

Керемет! Өте жақсы!

Қима қағаздар, суреттер




Сабақтың ортасы
10 мин


  • Оқу мақсатымен таныстыру.

«Үйрен» айдары. (бейнетаспа)
Бейнематериал көрсету.
Видеобейне "Күн жүйесінің ғаламшарлары" тартымды мульфильм арқылы негізгі ақпарат беріледі.
Видеоматериалдан не түсіндік?
Мағынаны тану. Білу және түсіну.
Жедел жауап
Ғарыш денелерін ата.
Күн қандай ғарыш денесіне жатады?
Ғаламшарлар дегеніміз не?
Дескриптор:

  • Ғарыш денелерін атайды;

  • Күн жүйесі туралы ойларын жеткізеді;

  • Ғаламшарлар түрлерін анықтайды.

Ғаламшарлар дегеніміз массасы ауыр ғарыш денесі.Оның пішіні шар тәрізді.Ол Күнді айнала қозғалады.


Меркурий - ең жеңіл әрі күнге жақын
Шолпан - таңға жуық және кешке қарай көрінетін жұлдыз
Жер - тіршілік бегілері бар жалғыз ғаламшар
Марс - қызыл планета деп аталған
Юпитер - ең үлкен ғаламшар
Сатурн - қызғылт сары дақтары және екі серігі бар ғаламшар
Уран - негізінен мұздан тұратын, көгілдір түсті ғаламшар
Нептун - күннен ең алыс орналасқан өте қатты жел болып тұратын ғаламшар

Күн мен ғаламшарлар
Қай суретте ғаламшарлар дұрыс орналасқан?
Күн мен ғаламшарларға қандай ортақ атау беруге болады?
Күн жүйесі туралы не білесің?
Бұл атауды қалай түсінесің?
Күн жүйесі Күнді айнала қозғалатын ғарыш денелері.Күн жүйесінің құрамына сегіз ғаламшар кіреді.Солардың бірі Жер.Жер де басқа ғаламшарлар сияқты Күнді айналады.
Есіңде сақта!
Күн жүйесінің ғаламшарлары Күннен алыстау реті бойынша орналасады: Меркурий, Шолпан, Жер,Марс , Юпитер,Сатурн, Уран және Нептун.


Қолдану. «Топпен жұмыс». «Бағалау».
Топтық жұмыс.
1-топ
«Көлеңкесінен тап» әдісі
Топқа 8 ғаламшарлардың суреттерін таратып беремін. Сол ғаламшарларды топ бойынша А3 форматына кезек – кезекпен орналастырады.
Дескриптор:__Ғаламшарлардың_пішінін_табады;__Ғаламшарларды_ретімен_орналастыра_алады;___2-Топ_«Адасқан_ғаламшарлар»_әдісі'>Дескриптор:

  • Ғаламшарлардың пішінін табады;

  • Ғаламшарларды ретімен орналастыра алады;

2-Топ «Адасқан ғаламшарлар» әдісі


Ғаламшарларды күн жүйесі бойынша орналастырады.Аттарын атайды.
Дескриптор:
- Ғаламшарларды орналастыра алады;
- Ғаламшарлардың аттарын атай алады.

3-Топ «Сендер білетін ғаламшарлар» Саралаудың «Жіктеу» тәсілі. Ғаламшарлардың аттарын Күннен алыстау реті бойынша қалай есте сақтауға болады?


М-
Ш-
Ж-
М-
Ю-
С-
У-
Н-
Дескриптор:
*Ғаламшарлар орнын анықтайды *Орындарын есте сақтау үшін сөз тіркесін ойлап табады
«Зерттеу» «Қолдану»
Зерттеу жұмысы
1 топ:
Жердің жарық түскен жарты бетінде күндіз, көлеңкеде қалған жарты бетінде түн болады.
Апельсинге майшамның жарығын түсіру арқылы жер күнді айнала қозғалатынын, жарық түскен бөлігінде күндіз,қарама қарсы жақта түн болатынын түсінеді.
Зерттеуге қажетті заттар: (май шам,апельсин, таяқша)
2 топ:
Зерттеу жоспары:

  • Керекті заттарды дайындау.

  • Неліктен ғаламшарларды аспаннан көрмейміз? Себебін анықтау.

  • Бақылау.

  • Қорытынды жасау.

Сұрақ: Ғаламшарларды неліктен аспаннан көрмейміз?Олар бізге жұлдыздар сияқты жарқырап көріне ме?
Бөлмедегі жарықты өшіріп, қолшамды жағып, допқа бағыттаймыз.Егер біз допқа қараңғы бөлмеде қарасақ (ғарыш кеңістігінде өте қараңғы болса) онда доп бізге анық болып көрінеді. Шамнан шыққан жарық допты жарықтандырады және оны шағылыстырады.Бұл жарық шағылысқан жарық деп аталады.Егер қолшам өшірілсе, доп қараңғыда көрінбейтін болады, өйткені ол өзінің жарығын шығармайды.
Қажетті заттар (фальга қағазына оралған доп, қорап, қолшам).
3 топ:
Ғаламшарларлардың суретін жасырау әдісін пайдаланайық
Ол үшін файлға фломастермен суреттерін салып. Қара түсті картонды қосамыз
А4 форматты қағаздан айна жасап. Жасырын денелерді табамыз
Қажетті заттар: ( файл, қара түсті картон қағаз, қағаздан қыйылған қалта шам,қарындаштар, түрлі түсті фломастерлер, маркерлер)
Оқушылар осы жасалған зерттеу жұмыстарынан қандай қорытынды шығаруға болады? Не түйдіңдер?

Ғаламшарлардың орналасу және олардың атауларымен таныстық.


Күн жүйесіндегі ғаламшарлармен таныстық.

Ғарыш денелеріне: күн,ай, жұлдыздар, ғаламшарлар.


Күн жерге ең жақын ғарыш денесі. Ол өзінен жарық пен жылу шығарады.
Ғаламшарлар дегеніміз массасы ауыр ғарыш денесі.Оның пішіні шар тәрізді.Ол Күнді айнала қозғалады.
Осы суретте дұрыс орналасқан. Себебі, барлық ғаламшарлар күнді айнала өз орбитасымен қозғалады.

Дескриптор:
1. Суретке қарап ғаламшарлардың дұрыс орналасқанын анықтайды;
2.Күн мен ғаламшарларға ортақ атау береді береді;
3.Күн жүйесі туралы өз пікірлерін айтады;
4. Бірін-бірі толықтырады;

Сен білесің бе?
Бұған дейін күн жүйесінде тоғыз ғаламшар бар деп есептеліп келді. 2006 жылдан бастап көлемінің кішілігіне байланысты Плутонды ғаламшарлар қатарына қоспайтын болды.

Дескриптор:
1. Ғаламшарлардың аттарын орналасу реті бойынша атайды;
2.Арнайы сөз тіркестерін ойлап табады;
3.Күн жүйесіндегі тоғыз ғаламшарларды атайды





Қорытынды: Сонымен ғарыштағы Ғаламшарлар олар өз сәулесін шығармайды, тек шағылысқан күн сәулесімен жарқырайды.




Жарай
сыңдар!

Тамаша!
Жарайсыңдар!


Тамаша!
Жарайсыңдар!





Imektep.kz


Оқулық
суреттер

суреттер


Кеспе қағаздар, суреттер,
Ғаламшар
лар макеті

қажетті заттар: (май шам,апельсин, таяқша)

Қажетті заттар (фальга қағазына оралған доп, қорап, қалта шам)

Қажетті заттар: ( файл, қара түсті картон қағаз, қағаздан қыйылған қалта шам,қарындаштар, түрлі түсті фломастерлер, маркерлер)



Сабақтың соңы
3 мин

Ойлан, тап!
Дескриптор:
Ғаламшарлар туралы мағұлматтармен танысы отырып қай ғаламшар екенін анықтайды;
Рефлексия «Күн сәулесі» әдісі

Оқушылар алған білімдерін қорытындылайды.








49 орта мектеп




Ашық сабақ

Пәні: Жаратылыстану
Тақырыбы: Ғаламшарлар қалай орналасқан?
Сыныбы: 2 А
Мұғалім: Амангелдиева Ғ.Ұ

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет