ОҚО, Сайрам ауданы, №28 «Ақбай» жалпы орта мектебі, бейнелеу өнері мен сызу пәні мұғалімі Сапарбеков Ғалымжан. 8-сынып.
Мақсаты:Оқушының ойлау қабілетін, тапқырлығын, жылдамдығын, таным белсенділігін арттыру.
Дамытушылығы:
Қималар мен тіліктер туралы жалпы мағлұматтары мен тәсілдерін дамытуға ықпал жасау.
Тәрбиелігі:
Олардың шығармашылық- графикалық іс- әрекет тәжірибелерін меңгертіп, қызығушылықтарын арттыру.
Әдісі: интербелсенді
Түрі: аралас.
Көрнекілігі: сызба аспаптары, А3 формат қағаздары, электрондық оқулық.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
Әнұранды орындату
Оқушыларды түгелдеу
Сабаққа назарын аудару
Өткен сабақтарға шолу жасау
ІІ. Өткенді пысықтау, тиянақтау
Оқушыларды 4 топқа бөлу
Топ. Пирамида
Топ. Конус.
Топ. Куб.
Топ. Призма.
Әр топ өздерінің аттары бойынша төс белгіні тағады.
Мұғалім әрбір оқушыдан өзінің айтқанын хормен айтуды сұрайды.
Мынау менің жүрегім,
Бәрі осыдан жаралған.
Мынау басым ақылды,
Барлық істі басқарған.
Мынау менің оң қолым,
Мынау менің сол қолым.
Барлық істі атқарған
Балалар, Мен бүгін өте көңілдімін. Сендер ше?
Біз де көңілдіміз.
Балалар, бүгін қандай күн?
Оқушылар жауап береді.
Ою- өрнек қозғау әдісі, Перфокартасы.
16 сұрақтан тұратын тест дайындайды.
Б
А
А
С
А
С
Б
А
А
Б
С
А
С
А
А
Б
ІІІ. Жаңа сабақ: Қималар мен тіліктер
Қима - затты жазықтықпен ойша қиғанда алынатын фигураның кескіні. Қимада қиюшы жазықтықта болатын бөлікті ғана (цилиндрлік ойықтан басқасы) көрсетеді.
Қима- әрекет емес, кескін екені естеріңде болсын.
Тілік деп - ойша жазықтықпен (немесе бірнеше жазықтықпен) кесіп өткендегі заттың кескіні. Сонда заттың байқаушы мен қиюшы жазықтықтың арасында орналасқан бөлігі алыстаған сияқты болып көрінеді.