Берілген уақыт 45 минут
|
Пәні:Әдебиеттік оқу
Исаева Алия Бакытжановна
|
Мерзімі: 11.02.2015 жыл
|
Сыныбы:
2 «Б»
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Жалқы есім
|
Сабақтың реті:
|
1 -сабақ
1
|
Жалпы сабақтың мақсаты:
|
Оқушыларға жалқы есім және жалпы есім
туралы түсінік беру, жалқы есім мен жалпы
есімді бір – бірінен ажырата білуге үйрету
Оқушылардың сөздік қорын, шығармашылық
қабілетін, ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту,
3
Оқушыларды патриоттыққа, елін, жерін
қорғауға тәрбиелеу, Отанға деген
сүйіспеншілігін арттыруҰжымда, шағын
топта жұмыс жасауды және сыйлауды
үйренеді.
|
Күтілетін оқу нәтижелері:
|
- Жалқы есім туралы түсініп меңгереді;
- Ашық және жабық сұрақтар қоя алады, оған жауап бере алады;
- Шығармашылық тұрғыда жұмылу арқылы өз ойларын еркін жеткізеді, қарсы пікір айта алады;
- ұжымда, шағын топта, жұпта жұмыс жасай отырып, бірін-бірі тыңдауды, сыйлауды үйренеді.
|
Түйінді идеялар:
|
Әрбір есімді құрметтеу
|
Сабақтың типі:
|
Жаңа білімді зерделеу мен алғашқы есте сақтау және іс-әрекеттер тәсілдері
|
Сабақты ұйымдастыру түрі:
|
Интербелсенді, ойын әдісі
|
Белсенді оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер:
|
«Жүректен жүрекке», жалпы есім бойынша топқа бөліну, сұрақ – жауап,, ой тастау, ойлан, бірік, бөліс, Дайындал, назар сал, жаз, «Миға шабуыл», «Тыңдау, келісу, талқылау», «Көр, талқыла» , «Сөйлейтін қабырға» әдісі, «Күн шуағы»
|
Жұмыс түрлері:
|
Ұжымдық, жеке жұмыс, топтық жұмыс
|
Сабақтың дидактикалық қамтамасыз етілуі яғни дереккөздер:
|
Интерактивті тақта, ақ парақшалар, маркерлер, стикерлер,электронды оқулық,планшет, интернет
|
І Қызығушылығын ояту кезеңі:
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
|
1-әрекет . Ұжымдық жұмыс: Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын құру.
|
«Жүректен жүрекке» сәлемдеседі
|
|
2-әрекет. Ұжымдық жұмыс:
«Күн шуағы»
|
Бұлттардағы сұрақтарға жауап бере отырып, күннің көзін ашады
|
|
3-әрекет.Топтық жұмыс: «Ойлан, Бірік» әдісі бойынша топ мүшелерін сайлап алуды, топ ережесін сақтап отыруды тапсыру. «Алтын қағида» ережесін айту
|
Топ мүшелерін сайлайды. Ережені сақтауға уәде береді.
|
|
4-әрекет. Ұжымдық жұмыс:
Үй тапсырмасын тексеру
|
4-әрекет. Ұжымдық жұмыс:
Сурет бойынша әңгіме құрау
Бас әріппен жазылған сөздерді табу
|
|
5-әрекет.Топтық жұмыс:
«Көр, талқыла» әдісі
|
Әр топ өздеріне берілген сурет бойынша ерекшеліктерді табады
І топ: алма, Алма
ІІ топ: раушан, Раушан
ІІІ топ: қарақат, Қарақат
|
|
ІІ Мағынаны ажырату кезеңі:
|
|
6-әрекет.Ұжымдық жұмыс:
Дайындал, Назар сал!Есте сақта!
|
Электронды оқулықтан ережені тыңдау
|
|
7-әрекет. Ұжымдық жұмыс:
«Миға шабуыл» әдісі
|
Оқушылар тірек сызбаға қала, жер – су, жан – жануар аттарын жазады
|
|
8 -әрекет. Ұжымдық жұмыс:
«Бір айналым сөйлесу»
|
334 - жаттығу
Оқушылар жаңылтпашты жатқа айтып, жалқы есімдерді табады
|
|
9-әрекет: Топтық жұмыс
«Дайындал!Назар сал! Жаз!»әдісі
|
335 – жаттығуды әр топтан бір сөйлем құрастыру
Сырым, Тайбурыл, Ертіс, Бөрібасар
|
|
10-әрекет: Ұжымдық жұмыс
«Сергіту
|
Оқушылар сергіту сәтін жасайды
|
|
10-әрекет. Ұжымдық жұмыс:
«Ойлан, тап!»
|
Оқушылар араласып кеткен сөздерден сөйлем құрастырып, өз ойларын айтады.
|
|
ІІІ Ой толғаныс кезеңі:
|
|
11-әрекет. Топтық жұмыс:
Шығармашылық тапсырма
|
І топ: Медеу мұзайдыны туралы бір сөйлемнен айтады
ІІ топ: «Ит» суреті бойынша әңгіме құрастырады
ІІІ топ: Сөзжұмбақ шешеді
|
|
12-әрекет. Сабақты қорыту
Не білдік?
Не үйрендік?
«Бағдаршам» әдісі
|
Оқушылар «БАҒДАРШАМ» арқылы бүгінгі сабақты түсінгендерін көрсетеді.
|
13- әрекет. Бағалау.
Оқушылардың жауаптарына қарай смайлик беру
|
Көңіл – күй смайликтерін беру
|
14- әрекет. Үйге тапсырма беру
|
337- жаттығу
|
Рефлексия
«Білім теңізіне кеме жібер»
|
Оқушылар қолдарындағы кемеге бүгінгі сабақтағы әсерін жазады,сабақты түсінсе кемені теңізге жібереді, түсінбесе нені түсінбегенін жазып, теңіз жағасына орналастырады.(2 мин)
|
|
Мұғалім
|
Исаева Алия Бакытжановна
«Жаңа Ғасыр»№175 гимназия
Алматы қаласы
|