Сабақтың тақырыбы: Жергілікті жердің табиғат зоналары, экологиялық проблемалары.
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Жергілікті жердің табиғатын жан-жақты оқып үйренуге, географиялық ұғымдармен заңдылықтарды терең меңгерулеріне көмектесу.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту, дүниетанымдық көзқарасын алыптастыру, және қызығушылықтарын арттыру.
Тәрбиелік: Қоршаған орта табиғатын аялауға,
ұжымшылдыққа және бір-бірін сыйлауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Сұрақ – жауап, топтық, жеке жұмыс.
Сабақтың әдісі: Шығармашылық ізденіс.
Сабақтың көрнекілігі: Қазақстанның физикалық картасы, Атлас, кескін карта, интерактивті тақта, тапсырмалар парағы,плакаттар. Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық жағдай.
Үй тапсырмасын тексеру.
Шығармашылық жұмыс.
Практикалық жұмыс.
Оқушыларды бағалау. Үй тапсырмасын беру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару (психологиялық жағдаят).
-
Үй тапсырмасын тексеру.
Оқушы
|
Мұғалім
|
Топтарға бөлініп отырады. Топ басшыларын сайлайды.
|
Оқушыларды 4 топқа бөліп отырғызады. Топ басшыларын анықтайды.
|
Әр топ басшы бағалау парағына аттарын жазып толтырады.
әр топ үй тапсырмасынан берілген сұрақтарға жауап береді.
1 топ.
-
Орманды дала зонасының географиялық орны, климаты, ішкі сулары, топырағын анықта.
-
топ.
-
Дала зонасының географиялық орны, климаты, ішкі сулары, топырағын анықта.
-
топ.
-
Шөлейт зонасының географиялық орны, климаты, ішкі сулары, топырағын анықта.
-
топ.
1)Шөл зонасының географиялық орны, климаты, ішкі сулары, топырағын, шөлдің түрлерін анықта.
Топ басшылары бағалау парақтарына жинаған балдарын жазады. (Әрбір дұрыс жауапқа 1 баллдық жүйемен)
|
Бағалау парағын таратады. Үй тапсырмасы бойынша дайындалған тапсырмаларды тақтаға шығарады.
|
|
|
Оқушылар дайындаған «Табиғат зоналарының өсімдік, жануарларын қорғау» тақырыбындағы слайдтарымен таныстырады.
|
Алдын ала берілген тапсырмалар бойынша оқушылар дайындаған слайдтарды интерактивті тақтада жариялауға бағыт береді.
|
|
|
3)«Жергілікті жердің табиғаты» шығармашылық жұмысты жариялау.
1 топ. Атыраудың географиялық орны,климатымен таныстырады.
2 топ. Атыраудың ішкі суларымен таныстырады.
3 топ. Атыраудың экологиялық жағдайымен таныстырады.
4 топ. Атыраудың тарихы мен бүгінгі тынысы жайлы слайд көрсетеді.
Әр топтың топбасшылары бағалау парақтарына белгілеп отырады.
|
Мұғалім оқушыларға дайындалған тақырыптарын баяндауына бағыт береді.
Топ басшыларына оқушылардың еңбегін бағалау парағына белгілеп отыруды тапсырады.
|
-
Практикалық жұмыс тапсырмалары.
-
Тапсырма бойынша:
4 топтағы әр оқушы кескін картаға Қазақстанның табиғат зоналарын, Атырау қаласын атласты пайдалана отырып белгілейді.
-
Тапсырма бойынша:
Табиғат кешендері компоненттерінің байланысын көрсететін кесте құрастырады.
|
Тақтадағы Қазақстанның физикалық картасына назар аударуларын сұрайды. Оқығандарын қалай қабылданғанын, жинаған ақпараттарды жүйелеп, кескін картаға Қазақстанның табиғат зоналарын түсіруге, табиғат кешендері компоненттерінің байланысуын көрсететін кесте құруға тапсырма береді.
|
Әр топтың топбасшылары бағалау парақтарын толтыруды аяқтайды, оқушылардың жинаған балдары бойынша қойған бағаларын айтады.
|
Бағалау парақтарын жинап алып, оқушыларды бағалайды.
Үй тапсырмасы: Қазақстанның табиғат зоналары тақырыптарын қайталау, «Табиғатты аялайық» тақырыбында эссе жазуды тапсырады.
|
№19 Қ.Сәтпаев атындағы орта мектеп
Ашық сабақтың тақырыбы: Жергілікті жердің табиғат зоналары, экологиялық проблемалары.
География пәні мұғалімі: Ажгалиева Ж.Н.
Атырау-2011
Достарыңызбен бөлісу: |