Сабақтың тақырыбы: Жіктеу есімдіктерінің септелуі



Дата14.03.2020
өлшемі190,17 Kb.
#60114
түріСабақ
Байланысты:
02 03
02 03

Күні: 02.03.2020

Оқытушының аты жөні: Съездбекқызы Дильназ

Сынып: 4 «А»

Пән: Қазақ тілі






Сабақтың тақырыбы:

Жіктеу есімдіктерінің септелуі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

4.1.4.1 тіріексөздер мен жоспарды пайдалан отырып монолог құрау


Сабақ мақсаты

Барлығы:

Жіктеу есімдіктерінің септелуінің мағынасын түсінеді.



Көбісі: Жіктеу есімдіктердің септелуіне сөйлемдер құрастырып, оны мәтіннен таба біледі.

Кейбірі: Сөйлемде жіктеу есімдіктері қай септікте тұрғанын ажыратады.


Тілдік мақсаттар


Пәнге қатысты лексика мен терминология:


Бағалау критерийлері

Тапсырмаларды дұрыс әрі тиянақты орындау, ойын талқыға салу.

Құндылықтарды дарыту

- ұйымшылдыққа тәрбиелеу;

- ашық сөйлеуге, пікірін білдіуге үйрету;



Пәнаралық байланыс




Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақта орындалатын іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин


Өткен тақырыпты пысықтау

5 мин


І. Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу.

М: Сәлеметсіңдер ме ,балалар!

Оқушылар сабаққа дайынсыздарма?



Психологиялық ахуал:

– Балалар, жақында қандай мереке болды?

– 8 - Наурыз Аналар мейрамы!

– Аналарынды неге теңеп едіңдер?

– Күнге!

– Ендеше Аналарың жанында деп ойлап, еш қысылмай, өзінді еркін сезініп, Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.

Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын,


Нұрын шашып жарығы мен мейірімін,

Көркін ашар мына әсем даланың.

- Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз.

I. Қызығушылығын ояту

- Балалар бүкіл мұсылман жұртына ортақ мейрам Наурыз мейрамы келе жатыр. Ендеше көктемнің тағы бір мерекесі Жаңа Жылға біз де дайындалайық.



II.Ой қозғау

- Алдымен Наурыздың сәні не екенін білу үшін мына жұмбақты шешіп тауып алайық.

Ұқсайтын шеңберге, қабырғасы жиылып, керіледі.

Жиһазы мол, кең бөлме, төбесінен жұлдыздар көрінеді.



(киіз үй)
Егер Мына киіз үй бөлшектерінің артындағы сұрақтарға дұрыс жауап берсек киіз үйді біртіндеп құрастырамыз.

1. Есімдік дегеніміз не?

2. Мен, сен, ол есімдіктің қай түріне жатады?

3. Кім? Не? Қанша? Есімдіктерін түріне қарай ажырат

4. Өздік есімдігіне мысал келтір.

5. Сіз, әлдекім, өзіне, бұл, бүкіл есімдіктері ішінен жалпылау есімдігін тап.





ҚБ: Стикер






Сабақтың ортасы

3 мин


5 мин

4 минут


3 минут

5 минут


5 мин



ІІ.Негізгі кезең
М:
Сонымен, оқушылар біздің бүгінгі тақырыбымыз жіктеу есімдіктерінің септелуі.

Мақсатпен таныстыра отырып сабақты бастау.


ІІ Мағынаны тану

Жіктеу есімдігінің септелуі


Атау кім?

Ілік кімнің?

Барыс кімге?

Табыс кімді?

Жатыс кімде?

Шығыс кімнен?

Көмектес кіммен?
Ереже

«Бәйге» ойыны

Берілген зат есімдер мен есімдіктерді септеп жаз.

Күн, сен, қол, ол
«Көкпар» ойыны

Жұмбақты шешіп, септеулі есімдіктерді табыңыз.

Маған да, саған да,

Жақын туыс - бес адам.

Үш әріптен тұратын,

Оңға оқы, солға оқы,

Өзгермейді еш одан,

Бәрі де өз жұратың,

Айтады кәне: кім атын?
Сергіту сәті.

Ал балалар, тұрайық,

Алақанды ұрайық.

Оңға қарай бұрылып,

Солға қарай бұрылып,

Бір отырып, бір тұрып,

Бой сергітіп алайық.
Шығармашылық тапсырма

1-топ: Бос уақытыңда сен немен айналысқанды ұнатасың? жіктеу есімдіктерін пайдаланып, сол туралы 4-5 сөйлем жазыңдар

2-топ:. Мен- жіктеу есімдігін септеп жазу.

3-топ: Есімдік туралы не білдіңдер тірек-сызба арқылы көрсету.

4-топ: Бірінші сөзі жіктеу есімдігі болып келген ән аттарын жаз.

5-топ


Бекіту





Сабақтын соңы

3 мин


ІІІ.Қорытынды

Рефлексия: Алғыс айту Алдарыңыздағы Өзін-өзі бағалау парағын толтырып болсаңыз, тосын сыйды ашып қараңыз. Ішінде не бар? «Екпей егін шықпас, Үйренбей білім жұқпас»- дегендей, алдарыңызда екі жолақ қағаз.Егер сіз өз біліміңізге сенімді,сабақта қателескен жоқсындар-қызыл жолақты, Әлі де түсінбеген жерім бар,әлі де жұмыстану керек дегендер-сары түсті жолақтарды і алып


Презентация 19



Сынып жетекші: __________



Әдіскер: _______________


қосымша сөзбен бірге жазылады,шылау бөлек жазылады.

-«да(де),та(те)» бірге жазылса жатыс септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау.

-«мен,бен,пен» бірге жазылса көмектес септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау

-«ма(ме),ба(бе),па(пе)» бірге жазылса болымсыз етістіктің жұрнағы,бөлек жазылса шылау

Бөлек жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.

Дефиспен жазылатын шылаулар: -ақ,

Жалғаулармен жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.

қосымша сөзбен бірге жазылады,шылау бөлек жазылады.

-«да(де),та(те)» бірге жазылса жатыс септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау.

-«мен,бен,пен» бірге жазылса көмектес септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау

-«ма(ме),ба(бе),па(пе)» бірге жазылса болымсыз етістіктің жұрнағы,бөлек жазылса шылау

Бөлек жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.

Дефиспен жазылатын шылаулар: -ақ,

Жалғаулармен жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.

қосымша сөзбен бірге жазылады,шылау бөлек жазылады.

-«да(де),та(те)» бірге жазылса жатыс септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау.

-«мен,бен,пен» бірге жазылса көмектес септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау

-«ма(ме),ба(бе),па(пе)» бірге жазылса болымсыз етістіктің жұрнағы,бөлек жазылса шылау

Бөлек жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.

Дефиспен жазылатын шылаулар: -ақ,

Жалғаулармен жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.

қосымша сөзбен бірге жазылады,шылау бөлек жазылады.

-«да(де),та(те)» бірге жазылса жатыс септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау.

-«мен,бен,пен» бірге жазылса көмектес септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау

-«ма(ме),ба(бе),па(пе)» бірге жазылса болымсыз етістіктің жұрнағы,бөлек жазылса шылау

Бөлек жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.

Дефиспен жазылатын шылаулар: -ақ,

Жалғаулармен жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.


қосымша сөзбен бірге жазылады,шылау бөлек жазылады.

-«да(де),та(те)» бірге жазылса жатыс септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау.

-«мен,бен,пен» бірге жазылса көмектес септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау

-«ма(ме),ба(бе),па(пе)» бірге жазылса болымсыз етістіктің жұрнағы,бөлек жазылса шылау

Бөлек жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.

Дефиспен жазылатын шылаулар: -ақ,

Жалғаулармен жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.


қосымша сөзбен бірге жазылады,шылау бөлек жазылады.

-«да(де),та(те)» бірге жазылса жатыс септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау.

-«мен,бен,пен» бірге жазылса көмектес септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау

-«ма(ме),ба(бе),па(пе)» бірге жазылса болымсыз етістіктің жұрнағы,бөлек жазылса шылау

Бөлек жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.

Дефиспен жазылатын шылаулар: -ақ,

Жалғаулармен жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.

қосымша сөзбен бірге жазылады,шылау бөлек жазылады.

-«да(де),та(те)» бірге жазылса жатыс септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау.

-«мен,бен,пен» бірге жазылса көмектес септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау

-«ма(ме),ба(бе),па(пе)» бірге жазылса болымсыз етістіктің жұрнағы,бөлек жазылса шылау

Бөлек жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.

Дефиспен жазылатын шылаулар: -ақ,

Жалғаулармен жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.

қосымша сөзбен бірге жазылады,шылау бөлек жазылады.

-«да(де),та(те)» бірге жазылса жатыс септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау.

-«мен,бен,пен» бірге жазылса көмектес септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау

-«ма(ме),ба(бе),па(пе)» бірге жазылса болымсыз етістіктің жұрнағы,бөлек жазылса шылау

Бөлек жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.

Дефиспен жазылатын шылаулар: -ақ,

Жалғаулармен жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.


қосымша сөзбен бірге жазылады,шылау бөлек жазылады.

-«да(де),та(те)» бірге жазылса жатыс септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау.

-«мен,бен,пен» бірге жазылса көмектес септігінің жалауы,бөлек жазылса шылау

-«ма(ме),ба(бе),па(пе)» бірге жазылса болымсыз етістіктің жұрнағы,бөлек жазылса шылау

Бөлек жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.

Дефиспен жазылатын шылаулар: -ақ,

Жалғаулармен жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.


қосымша сөзбен бірге жазылады,шылау бөлек жазылады.

-«да(де),та(те)» бірге жазылса жатыс септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау.

-«мен,бен,пен» бірге жазылса көмектес септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау

-«ма(ме),ба(бе),па(пе)» бірге жазылса болымсыз етістіктің жұрнағы,бөлек жазылса шылау

Бөлек жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.

Дефиспен жазылатын шылаулар: -ақ,

Жалғаулармен жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.

қосымша сөзбен бірге жазылады,шылау бөлек жазылады.

-«да(де),та(те)» бірге жазылса жатыс септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау.

-«мен,бен,пен» бірге жазылса көмектес септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау

-«ма(ме),ба(бе),па(пе)» бірге жазылса болымсыз етістіктің жұрнағы,бөлек жазылса шылау

Бөлек жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.

Дефиспен жазылатын шылаулар: -ақ,

Жалғаулармен жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.

қосымша сөзбен бірге жазылады,шылау бөлек жазылады.

-«да(де),та(те)» бірге жазылса жатыс септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау.

-«мен,бен,пен» бірге жазылса көмектес септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау

-«ма(ме),ба(бе),па(пе)» бірге жазылса болымсыз етістіктің жұрнағы,бөлек жазылса шылау

Бөлек жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.

Дефиспен жазылатын шылаулар: -ақ,

Жалғаулармен жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.


қосымша сөзбен бірге жазылады,шылау бөлек жазылады.

-«да(де),та(те)» бірге жазылса жатыс септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау.

-«мен,бен,пен» бірге жазылса көмектес септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау

-«ма(ме),ба(бе),па(пе)» бірге жазылса болымсыз етістіктің жұрнағы,бөлек жазылса шылау

Бөлек жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.

Дефиспен жазылатын шылаулар: -ақ,

Жалғаулармен жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.


қосымша сөзбен бірге жазылады,шылау бөлек жазылады.

-«да(де),та(те)» бірге жазылса жатыс септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау.

-«мен,бен,пен» бірге жазылса көмектес септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау

-«ма(ме),ба(бе),па(пе)» бірге жазылса болымсыз етістіктің жұрнағы,бөлек жазылса шылау

Бөлек жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.

Дефиспен жазылатын шылаулар: -ақ,

Жалғаулармен жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.

қосымша сөзбен бірге жазылады,шылау бөлек жазылады.

-«да(де),та(те)» бірге жазылса жатыс септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау.

-«мен,бен,пен» бірге жазылса көмектес септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау

-«ма(ме),ба(бе),па(пе)» бірге жазылса болымсыз етістіктің жұрнағы,бөлек жазылса шылау

Бөлек жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.

Дефиспен жазылатын шылаулар: -ақ,

Жалғаулармен жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.

қосымша сөзбен бірге жазылады,шылау бөлек жазылады.

-«да(де),та(те)» бірге жазылса жатыс септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау.

-«мен,бен,пен» бірге жазылса көмектес септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау

-«ма(ме),ба(бе),па(пе)» бірге жазылса болымсыз етістіктің жұрнағы,бөлек жазылса шылау

Бөлек жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.

Дефиспен жазылатын шылаулар: -ақ,

Жалғаулармен жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.


қосымша сөзбен бірге жазылады,шылау бөлек жазылады.

-«да(де),та(те)» бірге жазылса жатыс септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау.

-«мен,бен,пен» бірге жазылса көмектес септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау

-«ма(ме),ба(бе),па(пе)» бірге жазылса болымсыз етістіктің жұрнағы,бөлек жазылса шылау

Бөлек жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.

Дефиспен жазылатын шылаулар: -ақ,

Жалғаулармен жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.


қосымша сөзбен бірге жазылады,шылау бөлек жазылады.

-«да(де),та(те)» бірге жазылса жатыс септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау.

-«мен,бен,пен» бірге жазылса көмектес септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау

-«ма(ме),ба(бе),па(пе)» бірге жазылса болымсыз етістіктің жұрнағы,бөлек жазылса шылау

Бөлек жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.

Дефиспен жазылатын шылаулар: -ақ,

Жалғаулармен жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.

қосымша сөзбен бірге жазылады,шылау бөлек жазылады.

-«да(де),та(те)» бірге жазылса жатыс септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау.

-«мен,бен,пен» бірге жазылса көмектес септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау

-«ма(ме),ба(бе),па(пе)» бірге жазылса болымсыз етістіктің жұрнағы,бөлек жазылса шылау

Бөлек жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.

Дефиспен жазылатын шылаулар: -ақ,

Жалғаулармен жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.

қосымша сөзбен бірге жазылады,шылау бөлек жазылады.

-«да(де),та(те)» бірге жазылса жатыс септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау.

-«мен,бен,пен» бірге жазылса көмектес септігінің жалғауы,бөлек жазылса шылау

-«ма(ме),ба(бе),па(пе)» бірге жазылса болымсыз етістіктің жұрнағы,бөлек жазылса шылау

Бөлек жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.

Дефиспен жазылатын шылаулар: -ақ,

Жалғаулармен жазылатын шылаулар: да де та те , ма ме ба бе, мен бен пен.


1А.

90 балл «Бэкроним» әдісі. Шарты:

Бұл тапсырма қай топқа түссе, сол топ өздерінің топтарының атындағы шылаулармен 2 сөйлем құру керек және сөйлемнің 1-ші сөзі тек қана топ атының 1-ші әріпінен басталуы керек. Мысалы: 1 топ «Да, де, та,те» тобына түссе, олар осы шылауларды қатыстырып 2 сөйлем құрайды және сөйлем «Д» әріпінен басталу керек.



1А.

90 балл «Бэкроним» әдісі. Шарты:

Бұл тапсырма қай топқа түссе, сол топ өздерінің топтарының атындағы шылаулармен 2 сөйлем құру керек және сөйлемнің 1-ші сөзі тек қана топ атының 1-ші әріпінен басталуы керек. Мысалы: 1 топ «Да, де, та,те» тобына түссе, олар осы шылауларды қатыстырып 2 сөйлем құрайды және сөйлем «Д» әріпінен басталу керек.



1А.

90 балл «Бэкроним» әдісі. Шарты:

Бұл тапсырма қай топқа түссе, сол топ өздерінің топтарының атындағы шылаулармен 2 сөйлем құру керек және сөйлемнің 1-ші сөзі тек қана топ атының 1-ші әріпінен басталуы керек. Мысалы: 1 топ «Да, де, та,те» тобына түссе, олар осы шылауларды қатыстырып 2 сөйлем құрайды және сөйлем «Д» әріпінен басталу керек.



1А.

90 балл «Бэкроним» әдісі. Шарты:

Бұл тапсырма қай топқа түссе, сол топ өздерінің топтарының атындағы шылаулармен 2 сөйлем құру керек және сөйлемнің 1-ші сөзі тек қана топ атының 1-ші әріпінен басталуы керек. Мысалы: 1 топ «Да, де, та,те» тобына түссе, олар осы шылауларды қатыстырып 2 сөйлем құрайды және сөйлем «Д» әріпінен басталу керек.



1А.

90 балл «Бэкроним» әдісі. Шарты:

Бұл тапсырма қай топқа түссе, сол топ өздерінің топтарының атындағы шылаулармен 2 сөйлем құру керек және сөйлемнің 1-ші сөзі тек қана топ атының 1-ші әріпінен басталуы керек. Мысалы: 1 топ «Да, де, та,те» тобына түссе, олар осы шылауларды қатыстырып 2 сөйлем құрайды және сөйлем «Д» әріпінен басталу керек.




1А.

90 балл «Бэкроним» әдісі. Шарты:

Бұл тапсырма қай топқа түссе, сол топ өздерінің топтарының атындағы шылаулармен 2 сөйлем құру керек және сөйлемнің 1-ші сөзі тек қана топ атының 1-ші әріпінен басталуы керек. Мысалы: 1 топ «Да, де, та,те» тобына түссе, олар осы шылауларды қатыстырып 2 сөйлем құрайды және сөйлем «Д» әріпінен басталу керек.






2 А.

80 бал – «Мәтін». Шарты: Берілген мәтіннің ішіндегі жақшаны ашып жаз. Дәлелде.

Ы.Алтынсарин көп жер (де).......... мектеп салдырып, артына шәкірт қалдырған. Және кітап (та)..........., өлең (де)............ жазған. Халық үшін іс (те)..........., өсиет (те)........... қалдырған. Ы.Алтынсарин: «Арманыңа тек (қана).......... ерен еңбек (пен)............, ақыл (мен).............. жетесің. Ол (үшін)............ шыдамды бола білу керек», - деген.




2 А.

80 бал – «Мәтін». Шарты: Берілген мәтіннің ішіндегі жақшаны ашып жаз. Дәлелде.

Ы.Алтынсарин көп жер (де).......... мектеп салдырып, артына шәкірт қалдырған. Және кітап (та)..........., өлең (де)............ жазған. Халық үшін іс (те)..........., өсиет (те)........... қалдырған. Ы.Алтынсарин: «Арманыңа тек (қана).......... ерен еңбек (пен)............, ақыл (мен).............. жетесің. Ол (үшін)............ шыдамды бола білу керек», - деген.




2 А.

80 бал – «Мәтін». Шарты: Берілген мәтіннің ішіндегі жақшаны ашып жаз. Дәлелде.

Ы.Алтынсарин көп жер (де).......... мектеп салдырып, артына шәкірт қалдырған. Және кітап (та)..........., өлең (де)............ жазған. Халық үшін іс (те)..........., өсиет (те)........... қалдырған. Ы.Алтынсарин: «Арманыңа тек (қана).......... ерен еңбек (пен)............, ақыл (мен).............. жетесің. Ол (үшін)............ шыдамды бола білу керек», - деген.




2 А.

80 бал – «Мәтін». Шарты: Берілген мәтіннің ішіндегі жақшаны ашып жаз. Дәлелде.

Ы.Алтынсарин көп жер (де).......... мектеп салдырып, артына шәкірт қалдырған. Және кітап (та)..........., өлең (де)............ жазған. Халық үшін іс (те)..........., өсиет (те)........... қалдырған. Ы.Алтынсарин: «Арманыңа тек (қана).......... ерен еңбек (пен)............, ақыл (мен).............. жетесің. Ол (үшін)............ шыдамды бола білу керек», - деген.




2 А.

80 бал – «Мәтін». Шарты: Берілген мәтіннің ішіндегі жақшаны ашып жаз. Дәлелде.

Ы.Алтынсарин көп жер (де).......... мектеп салдырып, артына шәкірт қалдырған. Және кітап (та)..........., өлең (де)............ жазған. Халық үшін іс (те)..........., өсиет (те)........... қалдырған. Ы.Алтынсарин: «Арманыңа тек (қана).......... ерен еңбек (пен)............, ақыл (мен).............. жетесің. Ол (үшін)............ шыдамды бола білу керек», - деген.







2 А 100 балл – Семантикалық карта. Шарты: сөйлемдер кай бағанға тиісті болса, сол бағанның тұсына «+» белгісін қой.

Сөйлем

Шылау

Шылау тұлғалас қосымша

Менде қалам бар.







Сен де мектепке барасың ба?







Олар да қалаға ертең келеді.







Оларда әдемі күшік бар.







2 А 100 балл – Семантикалық карта. Шарты: сөйлемдер кай бағанға тиісті болса, сол бағанның тұсына «+» белгісін қой.

Сөйлем

Шылау

Шылау тұлғалас қосымша

Менде қалам бар.







Сен де мектепке барасың ба?







Олар да қалаға ертең келеді.







Оларда әдемі күшік бар.







2А.110 балл – «Ойлан». Шарты: Кестені толықтыр.

Бөлек жазылатын шылаулар

Дефиспен жазылатын шылаулар

Жалғаулармен жазылатын шылаулар










2А.110 балл – «Ойлан». Шарты: Кестені толықтыр.

Бөлек жазылатын шылаулар

Дефиспен жазылатын шылаулар

Жалғаулармен жазылатын шылаулар










2 А 100 балл – Семантикалық карта. Шарты: сөйлемдер кай бағанға тиісті болса, сол бағанның тұсына «+» белгісін қой.

Сөйлем

Шылау

Шылау тұлғалас қосымша

Менде қалам бар.







Сен де мектепке барасың ба?







Олар да қалаға ертең келеді.







Оларда әдемі күшік бар.







2 А 100 балл – Семантикалық карта. Шарты: сөйлемдер кай бағанға тиісті болса, сол бағанның тұсына «+» белгісін қой.

Сөйлем

Шылау

Шылау тұлғалас қосымша

Менде қалам бар.







Сен де мектепке барасың ба?







Олар да қалаға ертең келеді.







Оларда әдемі күшік бар.







2А.110 балл – «Ойлан». Шарты: Кестені толықтыр.

Бөлек жазылатын шылаулар

Дефиспен жазылатын шылаулар

Жалғаулармен жазылатын шылаулар










2А.110 балл – «Ойлан». Шарты: Кестені толықтыр.

Бөлек жазылатын шылаулар

Дефиспен жазылатын шылаулар

Жалғаулармен жазылатын шылаулар










2А.110 балл – «Ойлан». Шарты: Кестені толықтыр.

Бөлек жазылатын шылаулар

Дефиспен жазылатын шылаулар

Жалғаулармен жазылатын шылаулар










2А.110 балл – «Ойлан». Шарты: Кестені толықтыр.

Бөлек жазылатын шылаулар

Дефиспен жазылатын шылаулар

Жалғаулармен жазылатын шылаулар










2А.110 балл – «Ойлан». Шарты: Кестені толықтыр.

Бөлек жазылатын шылаулар

Дефиспен жазылатын шылаулар

Жалғаулармен жазылатын шылаулар












1 А.

80 балл – «Менің қалам». Шарты: өз тобыңның шылауын қатыстырып Қостанай қаласына байланысты 2 сөйлем құра.1 сөйлемде шылау, 2 сөйлемде жұрнақ немесе жалғау ретінде қолдану керек.


1 А.

80 балл – «Менің қалам». Шарты: өз тобыңның шылауын қатыстырып Қостанай қаласына байланысты 2 сөйлем құра.1 сөйлемде шылау, 2 сөйлемде жұрнақ немесе жалғау ретінде қолдану керек.


1 А.

80 балл – «Менің қалам». Шарты: өз тобыңның шылауын қатыстырып Қостанай қаласына байланысты 2 сөйлем құра.1 сөйлемде шылау, 2 сөйлемде жұрнақ немесе жалғау ретінде қолдану керек.


1 А.

80 балл – «Менің қалам». Шарты: өз тобыңның шылауын қатыстырып Қостанай қаласына байланысты 2 сөйлем құра.1 сөйлемде шылау, 2 сөйлемде жұрнақ немесе жалғау ретінде қолдану керек.


1 А.

80 балл – «Менің қалам». Шарты: өз тобыңның шылауын қатыстырып Қостанай қаласына байланысты 2 сөйлем құра.1 сөйлемде шылау, 2 сөйлемде жұрнақ немесе жалғау ретінде қолдану керек.


1 А.

80 балл – «Менің қалам». Шарты: өз тобыңның шылауын қатыстырып Қостанай қаласына байланысты 2 сөйлем құра.1 сөйлемде шылау, 2 сөйлемде жұрнақ немесе жалғау ретінде қолдану керек.


1 А.

80 балл – «Менің қалам». Шарты: өз тобыңның шылауын қатыстырып Қостанай қаласына байланысты 2 сөйлем құра.1 сөйлемде шылау, 2 сөйлемде жұрнақ немесе жалғау ретінде қолдану керек.





2 А 100 балл – Семантикалық карта. Шарты: сөйлемдер кай бағанға тиісті болса, сол бағанның тұсына «+» белгісін қой.

Сөйлем

Шылау

Шылау тұлғалас қосымша

Менде қалам бар.







Сен де мектепке барасың ба?







Олар да қалаға ертең келеді.







Оларда әдемі күшік бар.







2 А 100 балл – Семантикалық карта. Шарты: сөйлемдер кай бағанға тиісті болса, сол бағанның тұсына «+» белгісін қой.

Сөйлем

Шылау

Шылау тұлғалас қосымша

Менде қалам бар.







Сен де мектепке барасың ба?







Олар да қалаға ертең келеді.







Оларда әдемі күшік бар.








2 А 100 балл – Семантикалық карта. Шарты: сөйлемдер кай бағанға тиісті болса, сол бағанның тұсына «+» белгісін қой.

Сөйлем

Шылау

Шылау тұлғалас қосымша

Менде қалам бар.







Сен де мектепке барасың ба?







Олар да қалаға ертең келеді.







Оларда әдемі күшік бар.









1А.

90 балл «Бэкроним» әдісі. Шарты:

Бұл тапсырма қай топқа түссе, сол топ өздерінің топтарының атындағы шылаулармен 2 сөйлем құру керек және сөйлемнің 1-ші сөзі тек қана топ атының 1-ші әріпінен басталуы керек. Мысалы: 1 топ «Да, де, та,те» тобына түссе, олар осы шылауларды қатыстырып 2 сөйлем құрайды және сөйлем «Д» әріпінен басталу керек.



2 А.

80 бал – «Мәтін». Шарты: Берілген мәтіннің ішіндегі жақшаны ашып жаз. Дәлелде.

Ы.Алтынсарин көп жер (де).......... мектеп салдырып, артына шәкірт қалдырған. Және кітап (та)..........., өлең (де)............ жазған. Халық үшін іс (те)..........., өсиет (те)........... қалдырған. Ы.Алтынсарин: «Арманыңа тек (қана).......... ерен еңбек (пен)............, ақыл (мен).............. жетесің. Ол (үшін)............ шыдамды бола білу керек», - деген.










2 А.

80 бал – «Мәтін». Шарты: Берілген мәтіннің ішіндегі жақшаны ашып жаз. Дәлелде.

Ы.Алтынсарин көп жер (де).......... мектеп салдырып, артына шәкірт қалдырған. Және кітап (та)..........., өлең (де)............ жазған. Халық үшін іс (те)..........., өсиет (те)........... қалдырған. Ы.Алтынсарин: «Арманыңа тек (қана).......... ерен еңбек (пен)............, ақыл (мен).............. жетесің. Ол (үшін)............ шыдамды бола білу керек», - деген.







МАДАҚТАМА

М.Хәкімжанова атындағы №20 орта мектептің «Шылаулар мен шылау тұлғалас қосымшалардың жазылуы» тақырыбында өткізілген қазақ тілі сабағында 1 орынды жеңіп алған __________ тобы.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет