Сабақтың тақырыбы Жылдамдық және орташа жылдамдықты есептеу



Дата06.07.2018
өлшемі49,43 Kb.
#47633
түріСабақ

Сабақ жоспары




Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.1В Жылдамдық

Жамбыл облысы Сарысу ауданы Жаңатас қаласы

Мектеп:Мухтар Әуезов атындағы мектеп- гимназияКММ



Мұғалімнің аты - жөні: Колпакова Жамила Абдрахманқызы

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Жылдамдық және орташа жылдамдықты есептеу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.4. Қозғалыстағы дененің жылдамдығы мен орташа жылдамдығын есептеу


Сабақтың мақсаты

Қозғалыстағы дененің жылдамдығы мен орташа жылдамдығын формуласын қолдану арқылы есептер шығару

Бағалау критерийі

Жылдамдықтың және қашықтықтың уақытқа тәуелділігін түсінеді.

Қозғалыстағы дененің жылдамдығы мен орташа жылдамдығын салыстырады.

Дененің жылдамдығын есептейді.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:жылдамдық, орташа жылдамдық терминдерін қолданып қозғалысты сипаттай алады;

Пәндік лексика және терминология

Жылдамдық, орташа жылдамдық, уакыт, орын ауыстыру, км/сағ.

Диалог/жазуға қажет сөз тіркестері

Біз … мен жылдамдықты есептедік.

Орташа жылдамдықты анықтау үшін біз … өлшедік.

Орташа жылдамдық … жолымен есептелген болатын.

Біз … арқылы орташа жылдамдықты шығардық.

Біз деректерді/ақпаратты/нәтижені жазу/енгізу үшін …

Бізбен жасалған жұмыс нәтижелері/қорытындылары/кестелері… екендігін көрсетеді.

Осы кестеден көрінетіндей...

Қорытындылай келе ...... жылдамдығы … жасалды.

… жүріп келген жылдамдық … құрайды.


Құндылықтарға баулу

Жалпыға бірдей еңбек қоғамы

Пәнаралық байланыс

математика

Алдыңғы білім


Траектория, орын ауыстыру, жол, скаляр және векторлық шамалар

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

8 минут



Оқушылармен сәлемдесу.

«Пазл» ойыны арқылы алғашқы білімді еске түсіру.

Ойын шарты:

  • Әр топ мүшелері қима қағаздарға 4 сұрақ және 4 жауап жазады

  • Топ мүшелері келесі топқа сағат тілімен ауысады

  • Басқа топ жасаған сұрақтары мен жауаптарын сәйкестендіріп пазл құрастырады

  • Топ мүшелері орнын тағы да ауыстырып, басқа топтың пазлын тексереді

  • Өзінің бастапқы орнына келеді

Мұғалім сұрақтар қояды:

Не оңай сұрақ құрастырған ба әлде пазл жинаған ба?

Қай сұрақ оңай болды?

Жылдамдық, жол, уақыт сөздері

арқылы топқа бөліну

Тақырыпты ребус арқылы ашу.

Мұғалім сабақ мақсаты мен

бағалау критерийлерімен таныстырады

Түрлі - түсті қима қағаздар

Сабақтың ортасы

25 минут


Жаңа сабақ «Жылдамдық және орташа жылдамдықты есептеу»

Эксперимент арқылы ақпарат беру

S2 S1

t2 t1

«Білемін Білгім келеді Білдім» әдісімен түсіну

Білемін

Білгім келеді

Білдім











Практикалық жұмыс

Тапсырма 1

ТУ-104 реактивті жолаушылар ұшағы бірқалыпты қозғалып 30 с-та 8250 м

арақашықтықты ұшып өтті. Ұшақтың жылдамдығын м/с және км/сағ-пен

анықтаңыз.



Дескриптор Білім алушы

- жылдамдықтың мәнін анықтайды;

- жылдамдықтың өлшем бірліктерін түрлендіреді.

ҚБ «Басбармақ»

Тапсырма 2

Жаяу адам барлық жолдың 30 м алғашқы бөлігін – 20 секундта, ал келесі бөлігін

1,45 м/с жылдамдықпен 40 секундта, қалған 45 м жол бөлігін 1,5 м/с

жылдамдықпен жүріп өтті. Жолаушының барлық жолдағы орташа жылдамдығын

есептеңіз.

Дескриптор Білім алушы

- барлық жүрілген жолды есептейді.

- барлық қозғалыс уақытын анықтайды.

- орташа жылдамдық мәнін анықтайды.



Қалыптастырушы бағалау : «Басбармақ»

Қосымша мәліметтер

1.Оқушы таксиге мініп мектепке келді. Таксиге 250 тенге төледі. Таксиге не үшін төледі? Жол үшін бе, әлде орын ауыстыру үшін бе? 

2.Автомобиль Сағыздан Миялыға дейінгі аралықты 2,5 сағатта жүріп өтті, берілген шаманы секундпен өрнектеңдер.

3.Футболшы ойын кезінде 12 км жүгірді. Осы қашықтық орын ауыстыру ұзындығы ма, әлде жүрілген жол ма?



Көлбеу тақтайшалар

Қима қағаздар

Қима қағаздар


Сабақтың соңы

12 минут


Кері байланыс

Рефлексия




«Допты лақтыру» әдісі
Мұғалім доп лақтырып сұрақ қояды. Допты қағып алған оқушы сұраққа жауап беріп, өзінің сұрағын қояды. Егер оқушы сұраққа жауап бере алмаса, допты басқа оқушыға береді. Бұл әдіс теориялық сұрақтарды бағалауға, тілдік мақсаттардың орындалуына көмек береді.
«Таңдау» әдісі

1.Мен сабақты қызықты немесе қызықсыз болды деп ойлаймын.

2.Мен сабақта: үйрендім көп нәрсені немесе үйренгенім аз болды.

3.Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын немесе риза емеспін.


Пазл әдісін қолданған сәтті болды.

Оқушының ойлау, жазылым, оқылым дағдысы қалыптасты.

Үй тапсырмасы:
Жылдамдық және орташа жылдамдықты есептеу



Саралау – Сіз қандай тәсіл мен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау





Пазл

БББ

Допты лақтыру

Кері байланыс

Өзін өзі бағалау

Қауіпсіздік техникасы ережесі сақталынады

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

Кейбір оқушы қозғалыстағы дененің жылдамдығы мен орташа жылдамдығын формуласын қолдану арқылы есептер шығарады.

Оқушылардың көпшілігі қозғалыстағы дененің жылдамдығы мен орташа жылдамдығын формуласын таниды.



Барлық оқушы қозғалыстағы дененің жылдамдығы мен орташа жылдамдықтың не екенін біледі.



Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет