Сабақтың тақырыбы: Линзалар, линзаның оптикалық күшi, жұқа линзаның формуласы.
Бөлімі:
Геометриялық оптика
Педагогтің аты-жөні:
Әбдиева Г.С.
Күні:
29.04.2024
Сынып: 8Ә
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
Линзалар, линзаның оптикалық күшi, жұқа линзаның формуласы
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
8.5.1.11 – жұқа линза формуласын есептер шығару үшін қолдану;
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар істей алады: жұқа линзаның формуласын, ондағы физикалық шамаларды біледі
Көптеген оқушылар істей алады: жұқа линзаның формуласын есепте қолдана алады
Кейбір оқушылар істей алады: линза түрлеріне сәйкес физикалық шамалардың таңбаларын, формулаларын ажырата алады, қолданады
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ /уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
10 минут
3 минут
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
«Крестик-нолик» әдісі. Жұптық жұмыс. Үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап беру.
Тапсырма. Формулаларды сәйкестендір
Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жұп бойынша жауап береді. Шешімін слайдтан қарап тексереді
Оқушылар еске түсіруге бағытталған тапсырмаларды жалпылама орындайды
Дескриптор
1. Әр дұрыс жауапқа 0,4 балл
2. Жеңімпазға бонустық 1 балл;
2 балл Белсенділік танытып, сұраққа дұрыс жауап бергендерді ынталандыру
Таратпа қағаз, слайд
Слайд
Сабақтың ортасы
20 минут
Есеп шығару. Әр қатарға бір есептен беріледі.
Биіктігі 8 см нәрседен жинағыш линзаға дейінгі арақашықтық 20 см. Линзадан кескінге дейінгі арақашықтық 15 см болса, кескіннің биіктігі
Оптикалық күші 2,5 дптр-ға тең болатын көзілдірік шынысының фокус аралығы
Фокус аралығы 12 см шашыратқыш линзадан дене кескіні 9 см қашықтықта алынса, дененің линзаға дейінгі қашықтығы мен кескіннің ұлғаюы қанша?
Жинағыш линзадан 125 см қашықтықта бас оптикалық оське перпендикуляр орналасқан нәрсенің экрандағы кескінінің биіктігі 25 мм. Егер линзаның фокус аралығы 0,25 м болса, нәрсенің биіктігі
Оқушылар есеп шығарады
Дескриптор
-ХБЖ-ға келтіреді;
-қажетті формуланы жазады;
-формуланы түрлендіріп, керекті шаманы табады;
-сан мәндерін орнына қойып, есептейді
3 балл
Слайд, таратпа қағаз, тақта
Сабақтың соңы
9 минут
Кері байланыс
1 минут
Бағалау
1 минут
Үй жұмысы
1 минут
Бекіту тапсырмалары. Жеке жұмыс. Екі нұсқада контекстік деңгейленген тапсырма беріледі
Рефлексия. «Бүгінгі сабақтан не үйрендіңіз, не білдіңіз?» сұрағы
Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау
Слайдта көрсетілген есептерді шығару
Дене жинағыш линзадан 15 см қашықтықта орналасқан. Оның кескіні линзадан 30 см қашықтықта пайда болды. Кескіннің ұлғаюы
Оптикалық күші 5 дптр жұқа жинағыш линзадан 60 см қашықтықта жарқыраған нүкте тұр. Осы нүкте мен оның экрандағы кескінінің арасы қандай?
Оқушылар жеке жұмыс істейді
QR код арқылы сабаққа кері байланыс береді
Дескриптор
-сұраққа дұрыс жауап береді;
-қажетті формуланы жазады;
-формуланы түрлендіріп, керекті шаманы табады;
-сан мәндерін орнына қойып, есептейді;
-өлшем бірлігіне сәйкес тесттің дұрыс жауабын белгілейді
5 балл
Формативті бағалау 10 балл
Таратпа қағаз
https://www.wooclap.com/ сайты, интернетке қосылған телефондар
слайд
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1:
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?
1:
2: