Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:
|
9.2А: Динамика
|
Мектеп:
|
ФМБ НЗМ Қостанай қ.
|
Күні:
|
қазан, 2018 ж.
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
|
Сынып:
|
9
|
Қатысқандардың саны:
|
Қатыспағандардың саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ньютонның 3-ші заңы
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
Ньютонның үшінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар үйренуі тиіс:
|
Күштерді белгілеуді және анықтауды біледі
|
Оқушылардың көбісі үйренуі тиіс:
|
Ньютонның 3-заңын біледі
|
Кейбіреулер оқушылар үйренуі тиіс:
|
Ньютонның 3-ші заңына байланысты есептер шығара алады
|
Бағалау критерийлері
|
Ньютонның III заңын біледі
Ньютонның II заңы біледі
Ньютонның I заңы біледі
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология:
Сила, деформация, растяжение, предел упругости, закон Гука, пропорциональность, жесткость пружины
force, mass load, extension, elastic limit, Hooke’s law, proportionality, spring constant
Күш, деформация, созылу , серпімділік шегі, Гук заңы, пропорционалдылық, серіппенің қатаңдығы
Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері:
Пружина имеет …………….
Я знаю это, потому что ……………
Пружина с наибольшим …….. является
This spring has …………….
I know this because ……………
The spring with the largest …….. is
Серіппеде ……………. бар
Мен бұны білемін, өйткені …………….
Егер серіппенің …. болып табылады
|
Құндылықтарды дарыту
|
Өзін-өзі реттеу және бақылау дағдыларын дамыту;
зияткерлік, зерттеу және ақпараттық мәдинетін қалыптастыру;
пәнге тұлғалық-мағыналық қарым-қатынасын қалыптастыру;
басқалармен өзара әрекеттесу, дискуссия жасау; өз пікірін дәлелдеу, бір-бірін тыңдау және сыйлау
|
Жаһандық азаматтыөты тәрбиелеу
|
Жеке және ұжымдық бейбіт өмір сүруге адам, топтар, қоғам мен халықтар арасындағы мейрімді қарым-қатынастардың маңыздылығы
|
АКТ өолдану дағдылары
|
https://www.youtube.com/watch?v=XYypAaTKw4A - күштер
|
Түпнұсқалықты оқыту
|
өз мүмкіндіктерін түсінетін және қабылдайтын түпнұсқалық тұлғаны тәрбиелеу және қалыптастыру
|
Пәнаралық байланыстар
|
Математика, спорт, биология
|
Бастапқы білім
|
7 сынып «Күштер»
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтың жоспарланған әрекеттері
|
Ресурстар
|
1 сабақ
5 мин
7 мин
25 мин
3 мин
|
Оқушылармен амандасу, қатыспағандарды белгілеу.
Оқушыларды
- сабақтың мақсатымен
-жетістік критерийлерімен таныстыру
Өткен материялды қайталау
Жаңа тақырыпты сәйкестендіру әдісі арқылы анықтау.
Заңдылық атауы
|
Анықтамасы/формуласы
|
Ньютонның III заңы
|
F= ma
|
Ньютонның II заңы
|
“Егер денеге сырттан күш әсер етпесе, онда ол тыныштық күйін немесе бірқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы күйін сақтайды”.
|
Үдеу
|
дене инерттілігі
|
масса
|
Жылдамдықтың өзгеру шапшаңдығы
|
Ньютонның I заңы
|
F=-F
|
Бейнематериалды қарау және талқылау – 7 мин
Ньютонның III
Әрекет етуші күшке әрқашан тең қарсы әрекет етуші күш бар болады. Басқаша айтқанда, денелердің бір – біріне әрекет етуші күштері модулі бойынша өзара тең және бағыттары қарама – қарсы:
F=-F
Эксперименттік жұмыс
Серпінділік күшін анықтаңыз
Серпінділік күші мен ауырлық күшін салыстырыңыз
Жүктер саны
|
Күш модульі
, H
|
Серіппенің ұзындығы
l, см
|
Серіппенің ұзаруы
∆ l, см
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
6
|
5
|
2
|
2
|
11
|
|
3
|
3
|
16
|
|
4
|
4
|
21
|
|
Қорытынды жасаңыз
Кестетеді есептер
( бос орынды толтырыңыз)
a
|
|
|
0,4 м/с2
|
2 км/с2
|
0,1 м/с2
|
5 см/с2
|
m
|
8 кг
|
3 г
|
200 кг
|
10 г
|
|
|
F
|
2 Н
|
6 мН
|
|
|
20 Н
|
1 кН
|
Есептер шығару
Массасы 10 кг денені жер бетінен 6м/с2 үдеумен тік жоғары көтеру үшін қандай күш жұмсалу керек?
Блок арқылы салмақсыз жіп тасталған.Жіптің ұштарына массалары 3кг және 7кг жүктер ілінген.массалардың қандай үдеумен қозғалатынын табу керек.
|
презентация
https://www.youtube.com/watch?v=XYypAaTKw4A
|
Үй жұмысы
|
Анықтамаларды, формулаларды конспект бойынша қайталау
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың мате-риалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіп-сіздік техникасының сақталуы
|
Знают обозначение и нахождение сил
Объясняют природу силы упругости
Объясняют упругую и пластическую деформации как изменение в молекулярном взаимодействии частиц тела
|
Өзара бағалау, мұғалімнің мадақтауы
|
Физика кабинетінде қауіпсіздік техника мен тәртіп сақтау ережелері ескеру
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|