Сабақтың тақырыбы Параллель түзулер және оның қасиеттері. Сілтеме



Дата19.12.2021
өлшемі61,61 Kb.
#103502
түріСабақ
Байланысты:
0002997a-8370da77


Күні: 07.02.2017

7 сынып

Тексерілді:

Сабақтың тақырыбы

Параллель түзулер және оның қасиеттері.

Сілтеме

7 сынып оқулығы, интернет ресурстары, электронды оқулық,қосымша материалдар

Жалпы

мақсаты

Параллель түзулердің қасиеттерін және оларға сәйкес теоремаларды дәлелдеуді үйрену

Оқу

нәтижелері

Параллель түзулердің қасиеттерін және оларға сәйкес теоремаларды дәлелдеуді және есептер шығару кезінде қолдануды үйренеді

Жұмыс түрлері

Жеке, топтық, жұптық, диалог, метатану

Бөлімдері

Мұғалім әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

Топқа бөлу

Геометриялық диктант

Білу тапсырмалары




Оқушылар орындарынан тұрып, оларға таратылған тапсырмалар бойынша 3 топқа бөлінеді.

Сыныптың психологиялық ахуалын көтеру

Бір-бірлерінің жақсы қасиеттерін айтады.

Түзулердің параллельдік белгілері .

Інұсқа


1.Егер екі түзуді қиюшымен қиғанда ... тең болса , онда бұл түзулер параллель болады.

( Параллельдіктің І белгісі орындалатындай етіп , көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойыңдар. )

2.Егер қайсыбір түзу параллель екі түзудің біреуін қиса , онда ол екіншісін қиюы мүмкін бе ?

3.Параллель екі түзу мен қиюшыдан жасалған ішкі тұтас екі бұрыштың айырмасы 300 тең .Осы бұрыштар неге тең?

4.Параллель екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болатын бұрыштардың біреуі 750 –қа тең. Осы бұрыштар неге тең?

ІІ нұсқа


1.Егер екі түзуді қиюшымен қиғанда ... тең болса, онда бұл түзулер параллель болады.

( Параллельдіктің ІІ белгісі орындалатындай етіп, көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойыңдар. )

2.Егер параллель екі түзуге үшінші түзу параллель болса, онда үш түзу өзара параллель болуы мүмкін бе ?

3.Параллель екі түзу мен қиюшыдан жасалған ішкі айқышш екі бұрыштың қосындысы 1500-қа тең. Осы бұрыштар неге тең ?

4. Параллель екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болатын бұрыштардың біреуі 650 –қа тең. Осы бұрыштар неге тең?


1 топ-«Айқыш бұрыш»

2 топ-«Тұстас бұрыш!

3 топ-«Сәйкес бұрыш»

Топқа бөлінеді

Топта ынтымақтастық орнайды.

критерийлер бойынша бағалайды.

Жұптық жұмыс , бір-бірінің дәптерін тексереді


Түсіну

Жаңа сабақ




Топтық жұмыс

1- теорема (§8, 2-теоремаға кері теорема). Егер параллель екі түзуді үшінші түзу қиып өтсе, онда пайда болған айқыш бұрыштар тең болады.

2-теорема (§8, 3-теоремаға кері). Параллель екі түзу үшінші түзумен қиылысқанда а) ішкі тұтас бұрыштардың қосындысы 1800-қа тең; ә) сәйкес бұрыштар тең болады.

3-теорема. Сәйкес қабырғалары параллель екі бұрыш өзара тең немесе олардың қосындысы 1800-қа тең болады.

Салдар. Сәйкес қабырғалары бірдей немесе қарама-қарсы бағытталған екі бұрыш тең болады.


Әр топ өздеріне берілген тапсырмалар бойынша постер қорғайды.


Қолдану

Есептер шығару




Жеке жұмыс

№108. Екі параллель түзу үшінші түзумен қиылысады. Ішкі бұрыштардың бірі мен оған вертикаль бұрыштың қосындысы 2400-қа тең. Берілген бұрышқа сәйкес бұрышты табыңдар. Жауабы. 1200

№3 а және в параллель түзулері с түзуімен қиылысады. Ішкі тұстас бұрыштарды табыңдар:

2) 1 – 2 = 300; 3) 1 : 2 = 1 : 2

Жауабы:

2) 1050; 750 3) 600; 1200

№4 АВ және СД түзулері КL түзуімен О және Е нүктелерінде қиылысады. Егер КОВ бұрышы КЕС бұрышының төрттен бір бөлігін құраса және

КЕС = 1440 болса, онда АВ және СД түзулерінің параллель болатынын дәлелдеңдер.

Жауабы: КОВ = АОЕ себебі вертикаль бұрыштар. АОЕ + КЕС = 1800,

АОЕ = 1800 – 1440 = 360, сондықтан параллель.

№5 а және в параллель түзулері с түзуімен қиылысады. Ішкі тұстас бұрыштарды және ішкі тұстас бұрыштың біреуіне вертикаль бұрышты табыңдар:

1) 2 = 1/2* 1; 2) 3 + 2 = 700; 3) 3 : 1 = 2 : 3

Жауабы: 600; 1200 2) 350; 350 3) 720; 1080

Сәйкестік тестісі.
1. а мен в түзулері параллель -------- а) ∟А +∟В = 180º
2. а мен в түзулері перпендикуляр ------------ ә ) а ∩ в
3. а мен в түзулері қисық ------------------------- с) а в
4. Вертикаль бұрыштар тең. ---------------------- д) а в
5. Сыбайлас бұрыштардың -------------- в) ∟А =∟В
қосындысы 180º тең.





Талдау

Параллель түзулер мен қасиеттерінің арасындағы ұқсастық пен айырмашылық қандай?




Жинақтау

38-беттегі 54 суретте көрсетілген 1) 0; 2) болса, а және б түзулері паралллель болатын етіп




Бағалау

Сәйкес қабырғалары қарама-қарсы бағытталған және әрқайсысы жазыңқы бұрыштан кіші болатын екі бұрыштың тең екендігін дәлелде




рефлексия




Бүгінгі сабақта не ұнады?

Не қиын болды?

Ұсынысың


Пайдаланған әдебиеттер

Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 7-сыныбына арналған оқулық, қосымша материалдар.

Бағалау.


Топ жетекшілерінің бағалау парақшаларындағы бағаларды қорытындылап, мұғалім өзі бағалайды

Үйге тапсырма


№ 109




Оқушылар үшін

Мұғалім үшін

Не сәтті өтті?







Не сәтсіз өтті?







Ұсыныс







Рефлексия

Бүгінгі сабақта не ұнады? __________________________________________ ________________________________________________________________

Не қиын болды? __________________________________________________

Ұсынысың ______________________________________________________


Рефлексия

Бүгінгі сабақта не ұнады? __________________________________________ ________________________________________________________________

Не қиын болды? __________________________________________________

Ұсынысың ______________________________________________________

Рефлексия

Бүгінгі сабақта не ұнады? __________________________________________ ________________________________________________________________

Не қиын болды? __________________________________________________

Ұсынысың ______________________________________________________


Бағалау парағы

Аты-жөні

Топта белсенділік таныттым

Тақырыпты меңгеру деңгейі және есепті шығару барысы

қорытынды

Ұпай саны

бағасы













































































































Топтық жұмысты бағалау критерийлері

І. Топта белсенділік таныттым -1 ұпай

ІІ. Тақырыпты меңгеру деңгейі және есеп шығару барысы -5 ұпай

  1. Таңбалар ережесін білемін-1 ұпай

  2. Жақша алдында «+», «-« таңбалары болғанда, жақшаларды аша аламын-1 ұпай

  3. Көбейтудің үлестірімділік қасиетін есеп шығарғанда қолдана аламын- 1 ұпай

  4. Ұқсас мүшелерді біріктіре аламын-1 ұпай

  5. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығаруды білемін-1 ұпай

ІІІ Қорытынды 1. Тақырыпты жақсы түсіндім -1 ұпай

Бағалау парағы



Аты-жөні

Топта белсенділік таныттым

Тақырыпты меңгеру деңгейі және есепті шығару барысы

қорытынды

Ұпай саны

Бағасы














































































































Топтық жұмысты бағалау критерийлері І. Топта белсенділік таныттым -1 ұпай

ІІ. Тақырыпты меңгеру деңгейі және есеп шығару барысы -5 ұпай

Бағалау парағы



Аты-жөні

Топта белсенділік таныттым

Тақырыпты меңгеру деңгейі және есепті шығару барысы

қорытынды

Ұпай саны

Бағасы















































































































Топтық жұмысты бағалау критерийлері І. Топта белсенділік таныттым -1 ұпай

ІІ. Тақырыпты меңгеру деңгейі және есеп шығару барысы -5 ұпай

Бағалау парағы



Аты-жөні

Топта белсенділік таныттым

Тақырыпты меңгеру деңгейі және есепті шығару барысы

қорытынды

Ұпай саны

Бағасы















































































































Топтық жұмысты бағалау критерийлері І. Топта белсенділік таныттым -1 ұпай

ІІ. Тақырыпты меңгеру деңгейі және есеп шығару барысы -5 ұпай

Бағалау парағы



Аты-жөні

Топта белсенділік таныттым

Тақырыпты меңгеру деңгейі және есепті шығару барысы

қорытынды

Ұпай саны

Бағасы















































































































Топтық жұмысты бағалау критерийлері І. Топта белсенділік таныттым -1 ұпай

ІІ. Тақырыпты меңгеру деңгейі және есеп шығару барысы -5 ұпай

Інұсқа


1.Егер екі түзуді қиюшымен қиғанда ... тең болса , онда бұл түзулер параллель болады.

( Параллельдіктің І белгісі орындалатындай етіп , көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойыңдар. )

2.Егер қайсыбір түзу параллель екі түзудің біреуін қиса,онда ол екіншісін қиюы мүмкін бе

3.Параллель екі түзу мен қиюшыдан жасалған ішкі тұтас екі бұрыштың айырмасы

300 тең .Осы бұрыштар неге тең?

4.Параллель екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болатын бұрыштардың біреуі 750 –қа тең. Осы бұрыштар неге тең?


ІІ нұсқа

1.Егер екі түзуді қиюшымен қиғанда ... тең болса, онда бұл түзулер параллель болады.

( Параллельдіктің ІІ белгісі орындалатындай етіп, көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойыңдар. )

2.Егер параллель екі түзуге үшінші түзу параллель болса,онда үш түзу өзара параллель болуы мүмкін бе ?

3.Параллель екі түзу мен қиюшыдан жасалған ішкі айқышш екі бұрыштың қосындысы 1500-қа тең. Осы бұрыштар неге тең ?

4. Параллель екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болатын бұрыштардың біреуі 650 –қа тең. Осы бұрыштар неге тең?


Інұсқа

1.Егер екі түзуді қиюшымен қиғанда ... тең болса , онда бұл түзулер параллель болады.

( Параллельдіктің І белгісі орындалатындай етіп , көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойыңдар. )

2.Егер қайсыбір түзу параллель екі түзудің біреуін қиса , онда ол екіншісін қиюы мүмкін бе ?

3.Параллель екі түзу мен қиюшыдан жасалған ішкі тұтас екі бұрыштың айырмасы 300 тең .Осы бұрыштар неге тең?

4.Параллель екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болатын бұрыштардың біреуі 750 –қа тең. Осы бұрыштар неге тең?


ІІ нұсқа

1.Егер екі түзуді қиюшымен қиғанда ... тең болса, онда бұл түзулер параллель болады.

( Параллельдіктің ІІ белгісі орындалатындай етіп, көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойыңдар. )

2.Егер параллель екі түзуге үшінші түзу параллель болса, онда үш түзу өзара параллель болуы мүмкін бе ?

3.Параллель екі түзу мен қиюшыдан жасалған ішкі айқышш екі бұрыштың қосындысы 1500-қа тең. Осы бұрыштар неге тең ?

4. Параллель екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болатын бұрыштардың біреуі 650 –қа тең. Осы бұрыштар неге тең?

1- теорема (§8, 2-теоремаға кері теорема). Егер параллель екі түзуді үшінші түзу қиып өтсе, онда пайда болған айқыш бұрыштар тең болады.

2-теорема (§8, 3-теоремаға кері). Параллель екі түзу үшінші түзумен қиылысқанда а) ішкі тұтас бұрыштардың қосындысы 1800-қа тең; ә) сәйкес бұрыштар тең болады.

3-теорема. Сәйкес қабырғалары параллель екі бұрыш өзара тең немесе олардың қосындысы 1800-қа тең болады.

3-теорема. Сәйкес қабырғалары параллель екі бұрыш өзара тең немесе олардың қосындысы 1800-қа тең болады.



Сәйкестік тестісі.
1. а мен в түзулері параллель ------------------- а) ∟А +∟В = 180º
2. а мен в түзулері перпендикуляр ------------ ә ) а ∩ в
3. а мен в түзулері қисық ------------------------- с) а в
4. Вертикаль бұрыштар тең. ---------------------- д) а в
5. Сыбайлас бұрыштардың ----------------------- в) ∟А =∟В
қосындысы 180º тең.
Сәйкестік тестісі.
1. а мен в түзулері параллель ------------------- а) ∟А +∟В = 180º
2. а мен в түзулері перпендикуляр ------------ ә ) а ∩ в
3. а мен в түзулері қисық ------------------------- с) а в
4. Вертикаль бұрыштар тең. ---------------------- д) а в
5. Сыбайлас бұрыштардың ----------------------- в) ∟А =∟В
қосындысы 180º тең.
Сәйкестік тестісі.
1. а мен в түзулері параллель ------------------- а) ∟А +∟В = 180º
2. а мен в түзулері перпендикуляр ------------ ә ) а ∩ в
3. а мен в түзулері қисық ------------------------- с) а в
4. Вертикаль бұрыштар тең. ---------------------- д) а в
5. Сыбайлас бұрыштардың ----------------------- в) ∟А =∟В
қосындысы 180º тең.
Сәйкестік тестісі.
1. а мен в түзулері параллель ------------------- а) ∟А +∟В = 180º
2. а мен в түзулері перпендикуляр ------------ ә ) а ∩ в
3. а мен в түзулері қисық ------------------------- с) а в
4. Вертикаль бұрыштар тең. ---------------------- д) а в
5. Сыбайлас бұрыштардың ----------------------- в) ∟А =∟В
қосындысы 180º тең.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет