Сабақтың тақырыбы: Паскаль программалау тілінде есептер шығару Сабақтың мақсаты



Дата22.08.2017
өлшемі79,4 Kb.
#24471
түріСабақ
Сыныбы: 9 «А»
Күні:


Сабақтың тақырыбы:

Паскаль программалау тілінде есептер шығару

Сабақтың мақсаты:




А) Білімділік:

Оқушыларға паскаль тақырыбы бойынша білімдерін

қорытындылау.

Ә)Дамытушылық:

Паскаль программалау тілін дұрыс пайдалана білу дағдыларын

қалыптастыру. Пәнге қызығушылықтарын арттыру.

Б) Тәрбиелік:

Оқушыларды еркін сөйлеу білуге, ұқыптылыққа жауапкершілікке,ұстамдылыққа тәрбиелеу.

Сабақ түрі:

Қайталау - практикалық сабағы

Сабақ көрнекілігі:

Интерактивті тақта, компьютер – паскаль программасы

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

* сынып тазалығын тексеру,оқушыларды түгелдеу;

* компьютерге отырғызу;

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Паскаль программасы бойынша





Тест сұрақтары

  1. Паскаль тілін жасаған кім?

A)Блез Паскаль B)Никлаус Вирт* C)Джон Фо Нейман D)Норберт Винер

2. Турбо Паскаль тілі нешіні жылы жасалды?

A)1992* B)1993 C)1994 D)1991



3. string қандай типтерді қабылдайды?

A) бүтін B)нақты C) жолдық* D)литерлік



4. Қай идентификатор дұрыс жазылған?

A)текст B)’a’ C)klass* D)end

5. х7 математикалық функциясының Паскаль тілінде дұрыс жазылуын көрсет:

A)exp(x*ln(7)) B)sqr(x) C)sqr(x)+sqr(x) D)exp(7*ln(x))*



6. Енгізу операторын көрсет:

A)clrscr B)read* C)writeln D)end



7. abs(x) жазуы нені білдіреді?

A)х-тің модулі* B)х-тің дәрежесі C)абсалюттік шама D)экспонента



8.Паскаль тілінде программа бөлімдерінің дұрыс орналасу ретін көрсет:

  1. Label, const, type, var, function, procedure*

  2. procedure, var, type, const, label, function

  3. procedure, type, const, label, function, var

  4. procedure, type, var, const, label, function

9. Шартты көшу операторы

  1. FOR - TO; В. IF – THEN - ELSE;* C. GOTO; D.CASE.

10. Цикл операторы

  1. FOR - TO; * B.IF – THEN - ELSE; C.GOTO; D.CASE.


ІІІ. Компьютермен жұмыс. Паскаль программасында есептер шығару

1. Есеп

Светофор программасын құру.

Program svet;

Var x:string ;N:char;

begin


readln (x); {түс енгізу}

If x=’қызыл’ then N:=’A’ else if x=’сары’ then N:=’B’

Else if x=’жасыл’ then N:=’C’;{түс бойынша тармақ құру}

Case N of

‘A’:write(‘тоқта,күт’);

‘B’:write(‘дайындал’);

‘C’:write(‘жүр’);

Else write (‘светофорда ондай түс жоқ’);end;

readln;

end.
2. Есеп



Апталық сабақ кестесін программалау.

Program keste;

Var X:string; {Күн аттарын сипаттау}

Y:char; {Таңдау селекторын сипаттау}

Begin

Readln(X); {Күн атын енгізу}



If X=’дүйсенбі’ then Y:=’a’ else if X=’сейсенбі’ then Y:=’c’ else if X=’бейсенбі ’ then Y:=’d’ else if X=’жұма’ then Y:=’e’ else if X=’сенбі ’ then Y:=’f’

Case Y of

‘a’:writeln (‘x’); {x-бірінші күні болатын сабақтар}

‘b’:writeln(‘xx’); {xx-2-ші күні болатын сабақтар}

‘c’:writeln(‘xxx’); {xxx-3-ші күні болатын сабақтар}

‘d’:writeln(‘xxxx’); {xxxx-4-ші күні болатын сабақтар}

‘e’:writeln(‘xxxxx’); {xxxxx-5-ші күні болатын сабақтар}

Writeln(‘xxxxxx’); {xxxxxx-6-шы күні болатын сабақтар}

Else writeln(‘ол күні сабақ болмайды’);

End;


readln;

end.
3. Есеп

Қарапайым калькулятор программасын құру.

program calc;

var a,b:integer;

x,y: char;

Begin

Repeat


Write((‘1 санды енгізіңіз); readln(a);

Write((‘амалды енгізіңіз‘); readln (x);

Write((‘2 санды енгізіңіз‘); readln (b);

If x=’+’ then writeln (‘a+b=’,a+b)

Else if x=’-’ then writeln (‘a-b=’,a-b)

Else if x=’/’ then writeln (‘a:b=’,a/b)

Else if x=’*’ then writeln (‘a x b=’,a*b)

Else writeln (‘амалды дұрыс енгізбедіңіз’) ;

Writeln (циклден шығу үшін n немесе N символын енгізіп Enter басыңыз’);

Readln(y);



Until (y=’n’) or (y=’N’); {циклдің тоқтау шарты}

writeln (‘програмадан шығу үшін Enter’ басыңыз’);

readln;


end.
4. Есеп

Үш натурал сан берілген. Олардың арасында тең сандар болмаса, «жоқ» деп, егер   олардың екеуі бір-біріне     тең болса, «иә» деп, ал үшеуі де бірдей сан болса, бәрі тең деп жазу керек.   

program esep1;

var a,b,c:integer;

begin

 writeln(’үш сан енгіз’);



 read(a,b,c);

 if (a<>b) and (b<>c) and (a<>c) then writeln(‘жоқ’)

               else if (a=b) and (b=c) and (a=c) then writeln(‘бәрі тең’)

                                                                else writeln(‘екеуі тең’);                                    

end.

4. Есеп

Екі үшбұрыш қабырғалары a, b, c және d, e, f  берілген. Қайсы үшбұрыштың ауданы үлкен екенін анықтау       қажет.    

program esep2;

var a,b,c,d,e,f,p1,p2,S1,S2:real;

begin

writeln(’1-ші үшбұрыш қабырғаларын енгіз:’);



readln(a,b,c);

writeln(’2-ші үшбұрыш қабырғаларын енгіз:’);

readln(d,e,f);

p1:=(a+b+c)/2;

p2:=(d+e+f)/2;

S1:=sqrt(p1*(p1-a)*(p1-b)*(p1-c));

S2:= sqrt(p2*(p2-d)*(p2-e)*(p2-f));

if S1>S2 then writeln(‘‡лкені 1-үшбұрыш, ауданы =’, S1:8:2)

                    else writeln(‘‡лкені 2-үшбұрыш, ауданы =’, S2:8:2)

end.


6. Есеп

a, b, c және d тµрт түзу сызығының ұзындықтары берілген. Осылар квадраттың немесе тікбұрышты                  тµртбұрыштың қабырғалары бола алады ма? Соны тексеріңдер.     

  program esep3;

var a,b,c,d:integer;

begin


writeln(’¦зындықтарды енгіз:’);

write(’a=’); read(a);

write(’b=’); read(b);

write(’c=’); read(c);

write(’d=’); read(d);

if (a=b) and (a=c) and (a=d) and (b=c) and (b=d) and (c=d)

                           then writeln(‘Квадрат қабырғалары бола алады’);

if (a=c) and (b=d) then writeln(‘Тікбұрышты тµртбұрыштың қабырғалары бола алады’)

                                 else writeln(‘Тікбұрышты тµртбұрыштың да, квадраттың да қабырғалары бола алмайды’)

end.


шығарылуы
ІҮ. Қорытындылау.
Ү. Бағалау

1) Үй тапсырмасы бойынша

2) Есептер бойынша
ҮІ. Үйге тапсырма

Паскаль программасын қайталау.

Циклдыққа есептер құрастыру

Сабақ аяқталды.





Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет