Қысқа мерзімді жоспар
Пән:Қазақ тілі және әдебиет
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
5-бөлім: Саяхат
Тақырып: Саяхатты сипаттау. Дауысты дыбыс әріптері
|
Мектеп: 10
|
Тоқсан:3 Мұғалімнің аты-жөні: Базарбаева З
|
Сынып:1
|
Қатысқандар:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Саяхатты сипаттау. Дауысты дыбыс әріптері
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін ОБ сілтеме)
|
1.2.4.1. Мәтіндегі сөздердің мағынасын түсіну
1.2.5.1.Мәтін бойынша сұрақ қоя білу және жауап бере білу
|
Сабақ мақсаттары
|
Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы, мәндес, көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырату.
Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе оқығаны бойынша қойылған сұраққа жауап беру (мұғалім көмегімен) .
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушылардың бір – бірін тыңдау, көмектесу, жұптасып тапсырма орындау, диалогтық сөйлесу мәдениеті қалыптасады. Достық, адалдық сезімдерін қалыптастыру.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Берілген тақырыпқа байланысты таныстырылым және өздік жұмыстарын орындау арқылы АКТ пәнімен байланыс орнайды.
|
Алдыңғы меңгерілген білім
|
Оқушылар ойын жеткізуде сөйлемді дұрыс құруға қалыптасады. Сурет бойынша сөйлем құрып, шағын мәтін жазады.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 – 7 минут
|
(Ұ) Психологиялық дайындық.
Аспан түрді түндігін,
Жерге сәуле жайылды.
Неткен ашық күн бүгін,
Қайырлы күн, қайырлы!
|
Шаттық шеңбері көңілді әуен ырғағында орындалады.
|
Сабақ ортасы
25-30 минут
|
- Балалар, қазір қай жыл мезгілі? /қыс/
- Ауа райы қандай? /суық/
- Жерде не жатыр? /қар/
-Бүгін, байқадыңдар ма, күн ерекше әрі тамаша, әсерлі болып тұр?
- Кім қай жыл мезгілін ұнатады?
- Ал сендердің осындай қыс мезгілінде жазға саяхатқа барғыларың келе ме?
- Ия, қазір бізде қыс болып жатса, жер шарының кейбір жерлерінде жаз екенін сендер білесіңдер ме?
- Оның себебін қалай түсіндіресіңдер?
- Өте тамаша!
- Ендеше кеттік.
- Саяхатқа шыққан адамды кім дейміз? /жолаушы/
- Саяхатқа жолға шыққан жолаушыға қандай тілек айтамыз? / Жолың болсын! Сапарың оң болсын! /
Қатар, қатар тұрайық
Кәне, кәне сұрайық
Кімнің болса бойы ұзын
Паравозы поездің
Қане, баста. Біз кеттік
Жүрісті біз үдеттік
Гу-гу, зула, гуілде
Қалып қойма бірің де.
- Ой, балалар, айналаға қараңдар!
- Не көріп тұрсыңдар? (гүлдер, құстар)
- Өте тамаша!
-Енді доппен ойын ойнайық. Мен сендерге допты лақтырамын. Ал сендер қағып алып жаз мезгіліне байланысты сөзді айтып маған кейін лақтырасыңдар.
- Өте жақсы енді осы отбасына арнап бір көңілді ән айтып берейік:
Саяхатшыға не қажет?
Жаңа сөздермен жұмыс
Саяхатшы, жер шары, шың, рекордтар кітабы
Саяхатқа не қажет?
Анықтайық
Кел, сөйлесейік!
Оқы және жауап бер.
Тиісті сөздерді қойып оқу: келесі жылы, үнемі, жиі, алғаш, бұрын, ендеше.
Ойланайық
«Дұрыс», «Бұрыс» сөйлемдерді ажырату.
Мәтінді ретімен қою.
Сергіту сәті
«Ертегілер әлемі» әнін би қимылдарымен айту.
Ғажайып түс көрдім,
Таң ата мен бүгін,
Ертегі әлемнің қызығында жүрдім,
Нұрына шомылдым бүгін.
Жұлдыз, айы көркем,
Әдемі еді неткен,
Құстары сөйлейді,
Бұлттары тербейді,
Мен оянып кеттім, әттең!
Ертегілер, ертегілер,
Неге мені ертпедіңдер,
Әлемдеріңнің ғажап күйін шертпедіңдер сендер?
Ертегілер, ертегілер,
Неге мені ертпедіңдер,
Әлемдеріңнің ғажап күйін шертпедіңдер сендер?
Гүл тердім бұлттардан,
Әр гүлде бір арман,
Таусылмайтын тәтті,
Сый әкеліп жатты
Жан біткеннің бәрі маған.
Топтық жұмыс
Адасқан сөздерден сөйлем құрау. Топтардың бірін- бірі бағалауы. Саяхат менің ең сүйікті ісім.
Мен саяхатқа шыққанды жақсы көремін. Маған қыста табиғат аясында демалу ұнайды. Себебі қыста ауа таза болады. Мен демалыста отбасыммен саяхатқа шықтым.
Сен білесің бе?
Жұмыс дәптермен жұмыс
Саяхатшы құралдары туралы жазу.
|
Таныстырылым, суреттер.
|
Сабақтың соңы
2 – 5 минут
|
Рефлексия.
Не үйрендік? Не білдік?
|
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Достарыңызбен бөлісу: |