Сабақтың тақырыбы: Құстардың жазғы тіршілігі
Мақсаты:
а) білімділік: Барлық тыныс - тіршіліктің қызған кезі жаз мезгілінің ерекшелігімен таныстыру, құстар туралы білімдерін кеңейту, құстардың атын, маңызын, ерекшеліктерін білу.
ә) дамытушылық: Оқушылардың таным белсенділігін арттырып, ойлауын, тілін дамыту.
б) тәрбиелік: Құстарға қамқорлық жасауға, оларды қорғауға тәрбиелеу. Халық қазынасы мақал, ырым - тыйым, жұмбақ, болжамдарды тиімді пайдалана білу.
Әдісі: Сұрақ - жауап, әңгімелеу, ойын, топтастыру.
Көрнекліктер: Ұнтаспа, күн және күнің шуақтары, үй жануарларының, жабайы аңдардың, құстардың суреттері, гүлдер, ағаш, көбелектер.
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру
Оқушылардың сабаққа психологиялық дайындығын қалыптастыру.
Сүйейік, табиғатты аялайық!
Біз де онан жақсылықты аямайық!
Табиғаттан нәр алған ғой жанымыз,
Ұсынайық жүрек нұрын бәріміз.
Оқушыларды топқа бөлу.
1топ- «Құстар» 2 топ -«Аңдар» 3 топ- « Үй құстары»
Балалар, қазір жылдың қай мезгілі?
- Қазір көктем мезгілі.
Көктем мезгілінде үш ай бар.
Қандай айлар?
- Наурыз, сәуір, мамыр. Мамыр айы көктемнің соңғы айы.
Көктемнен кейін қандай жыл мезгілі?
- Жаз мезгілі.
Балалар! Бізге жайдарлы күніміз қонаққа келді. Кәне бәріміз күнімізді қарсы алайық.
- Сәлем саған жайдарлы күн!
- Сәлем саған Нұрлы күн!
- Сәлем саған шуақты күн!
- Сәлем саған Алтын күн!
- Сәлем саған Ашық күн!
- Сәлем саған жарқын күн!
- Сәлем саған жазғы күн!
- Сәлем саған жарық күн!
- Балалар күн бізге тапсырмалар әкелді. Егер біз сол тапсырмаларды орындасақ күніміздің де шуағы молайып, жарқырай түседі.
Күннің 1 шуағының тапсырмасы:
Үй тапсырмасы.
1топ. Үйге берілген «Аңдардың жазғы тіршілігі»мәтінін тізбектей оқиды.
2 топ . Мазмұнын баяндайды.
3 топ . Төлдерін тап. Ойын «Қай аңның баласы?»
Семантикалық карточка.
|
күшік
|
Бөлтірік
|
қонжық
|
Көжек
|
Аю
|
|
|
|
|
Түлкі
|
|
|
|
|
Қасқыр
|
|
|
|
|
Қоян
|
|
|
|
|
Үй тапсырмасын қорытындылау. Аңдардың көктемгі тіршілігі мен жазғы тіршілігін салыстыру. Гүлге орындау.
ІІІ Жаңа сабақ
Жұмбақ: Көкте ұшады тізіліп,
Біз қараймыз қызығып. (құстар)
Ой шақыру. Құстар дегенді ойымызға не түседі?
Құстар - пайдалы, адамға дос, бау - бақша, ағаштарды қорғайды, ән салады, сән береді, егінге пайдалы, зиянды құрттарды жояды.
Күннің 2 шуағының тапсырмасы: (тапсырманы ұяға орындайды.)
- Балалар, құстарды қалай қарсы аламыз? (ұя жасап)
2. Оқулықпен жұмыс. Мәтінді тізбектей, түсініп оқу
1 топ. Жазда құстар балапанын өргізеді. Олар енесімен бірге жүріп, тоя қоректенеді. Құстардың бұл кездегі азығы алуан түрлі: өсімдік дәні, жидек, бунақденелілер.
2 топ. Балапандардың жүні қауырсынданып, қанаты қатаяды. Балапандар өседі өздігінен азық тауып жейді. Ана құстар ұшуға, жауларынан сақтануға, су құстары балапандарын суда жүзуге үйретеді.
3 топ. Оқулықтағы сурет бойынша әңгімелейді.
Авторлық стол арқылы түсінігін айтады.
Күннің 3 шуағында мынадай тапсырма бар екен: (Көбелектерге орындау)
1 топ. Үй құстарын тауып аттарын жазу, тіршілігі туралы әңгімелеу.
Тауық, қаз, үйрек.
Үй құстары - қолда бағылады, жұмыртқасын, мамығы пайдаланамыз
2 топ. Жабайы құстарды тауып аттарын жазу, тіршілігі туралы әңгімелеу..
Қараторғай, көкек, қарға, қарлығаш.
Жабайы құстар - өздігінен тіршілік етеді, табиғат сәні, орман емшісі
3 топ.Үй құстары мен жабайы құстар тіршілігін салыстыру. Вен диаграммасы.
Сергіту сәті. «Утята» биі.
Күннің 4 шуағында мынадай тапсырма бар екен: (Құстар)
Балалар! Балалар! Жаз мезгілінде құстар бізге оралды «Дала құстары мен үй құстарын ажыратындар» деген.
Сурет бойынша жұмыс.
Күннің 5 шуағында мынадай тапсырма бар екен:
Ситуациялық сұрақ: Орманда келе жатырсың, ағаш басынан құстың балапаны құлап түсті. Не істер едің?
Ойын «Қай құс?» (Құстардың дауысынан қай құс екенін ажырату) құстардың дауысы компьютерден шығып тұрады.
Күннің 6 шуағында мынадай тапсырма бар екен:
Балалар! Құстар немен қоректенеді? Бунақденелілермен.
1 топ. Қанқыз. Қанқыз үсті қызыл, қара дөңгелек дақтары бар. өз сүйкімді . қанқыз өсімдікке пайдалы.
2 топ. Ара. Ара өсімдіктерді тозаңдандырады. Бал арасы табиғатта өздігінен тіршілік етеді. Гүл шырынын сорып, бал жинайды.
3топ. Көбелек. Көбелек түрлі түсті болады. Олар гүлдердің қасында ұшып жүреді.
Күннің 7 шуағында мынадай тапсырма бар екен:
Шығармашылық жұмыс.
Ұйқасқа өлең құрау
------ айтпаймыз,
------ баспаймыз,
------ сатпаймыз,
------ қорғаймыз.
V Қорытындылау.
Көрнекіліктер бойынша тақтаға бейнеленген «Жаз» мезгілі бойынша әңгіме жүргізу.
Рефлекция.
Балалар! Сендерге бүгінгі сабақ ұнады ма? Ұнаса өз ойларынды түрлі түсті қағаздар арқылы білдіріңдер.
VІ. Балаларды бағалау
VІІ. Үйге тапсырма: 1.Құстардың жазғы тіршілігі оқу, мазмұндау.
2. Қалаған бір құстың суретін салып келу
Достарыңызбен бөлісу: |